Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - 1JOHN 3

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  3:1 Dhe kushdo qė e ka kėtė shpresė nė tė, le ta pastrojė veten, siē ėshtė i pastėr ai.

  3:2 Kush bėn mėkat, bėn edhe shkelje tė ligjit; dhe mėkati ėshtė shkelje e ligjit.

  3:3 Dhe ju e dini se ai u shfaq pėr tė hequr mėkatet tona; dhe nė tė nuk ka mėkat.

  3:4 Kush qėndron nė tė nuk mėkaton; kush mėkaton nuk e ka parė dhe as nuk e ka njohur.

  3:5 Djema, kurrkush mos ju mashtroftė: ai qė zbaton drejtėsinė ėshtė i drejtė, ashtu sikur ėshtė i drejtė ai.

  3:6 Kush kryen mėkat ėshtė nga djalli, sepse djalli mėkaton nga fillimi; prandaj ėshtė shfaqur Biri i Perėndisė: pėr tė shkatėrruar veprat e djallit.

  3:7 Kush lindi nga Perėndia nuk kryen mėkat, sepse fara e Perėndisė qėndron nė tė dhe nuk mund tė mėkatojė sepse lindi nga Perėndia.

  3:8 Prej kėsaj njihen bijtė e Perėndisė dhe bijtė e djallit; kushdo qė nuk praktikon drejtėsinė nuk ėshtė nga Perėndia, dhe i tillė nuk ėshtė as ai qė nuk do vėllanė e vet.

  3:9 Sepse ky ėshtė mesazhi qė dėgjuat nga fillimi. Ta duam njeri-tjetrin,

  3:10 jo sikundėr Kaini, i cili ishte nga i ligu dhe vrau vėllanė e vet. Dhe pėr ēfarė arėsye e vrau atė? Sepse veprat e tij ishin tė liga dhe ato tė tė vėllait ishin tė drejta.

  3:11 Mos u ēuditni, vėllezėr tė mi, nėse bota ju urren.

  3:12 Ne e dimė se kemi kaluar nga vdekja nė jetė, sepse i duam vėllezėrit; kush nuk e do vėllanė e vet, mbetet nė vdekje.

  3:13 Kushdo qė urren vėllanė e vet ėshtė vrasės; dhe ju e dini se asnjė vrasės nuk ka jetė tė pėrjetshme tė qėndrueshme nė vete.

  3:14 Nga kjo e kemi njohur dashurinė: ai e dha jetėn e vet pėr ne; dhe ne duhet ta japim jetėn tonė pėr vėllezėrit.

  3:15 Dhe nėse njėri ka tė mirat e kėsaj bote dhe sheh tė vėllanė qė ėshtė nė nevojė dhe e mbyll zemrėn e tij, si qėndron nė tė dashuria e Perėndisė?

  3:16 Djema tė rinj, tė mos duam me fjalė, as me gjuhė, por me vepra dhe nė tė vėrtetė.

  3:17 Dhe nga kjo ne dimė se jemi nė tė vėrtetėn dhe do t`i bindim zemrat tona para atij;

  3:18 sepse, po tė na dėnojė zemra jonė, Perėndia ėshtė mė i madh se zemra jonė dhe njeh ēdo gjė.

  3:19 Shumė tė dashur, nėse zemra jonė nuk na dėnon, kemi siguri para Perėndisė;

  3:20 dhe ē`tė kėrkojmė, e marrim nga ai, sepse zbatojmė urdhėrimet e tij dhe bėjmė gjėrat qė janė tė pėlqyera prej tij.

  3:21 Dhe ky ėshtė urdhėrimi i tij qė besojmė nė emrin e Birit tė tij Jezu Krisht dhe ta duam njeri-tjetrin si na urdhėroi ai.

  3:22 Ai qė zbaton urdhėrimet e tij qėndron nė Perėndinė, dhe Ai nė tė; dhe prej kėsaj ne dijmė se ai qėndron nė ne: nga Fryma qė ai na dha.

  3:23 Shumė tė dashur, mos i besoni ēdo frymė, por i vini nė provė frymėrat pėr tė ditur nėse janė nga Perėndia, sepse shumė profetė tė rremė kanė dalė nė botė.

  3:24 Nga kjo mund tė njihni Frymėn e Perėndisė: ēdo frymė qė rrėfen se Jezu Krishti ka ardhur nė mish, ėshtė nga Perėndia.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine