Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - 1KINGS 10

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  10:1 Kur mbretėresha e Shebės dėgjoi tė flitet pėr diturinė e Salomonit pėr shkak tė emrit tė Zotit, erdhi ta vėrė nė provė me anė pyetjesh tė vėshtira.

  10:2 Ajo arriti nė Jeruzalem me njė suitė shumė tė madhe, me deve tė ngarkuara me aroma dhe me njė sasi tė madhe ari dhe gurėsh tė ēmuara; pastaj shkoi te Salomoni dhe i foli atij pėr tė gjitha gjėrat qė kishte nė zemėr.

  10:3 Salomoni iu pėrgjigj tė gjitha pyetjeve tė saj, dhe nuk pati asgjė qė tė ishte e fshehtė pėr mbretin dhe qė ky tė mos ishte nė gjendje ta shpjegonte.

  10:4 Kur mbretėresha e Shebės pa gjithė diturinė e Salomonit, shtėpinė qė ai kishte ndėrtuar,

  10:5 gjellėt e tryezės sė tij, banesat e shėrbėtorėve tė tij, shėrbimin e kamarierėve tė tij dhe rrobat e tyre, kupėmbajtėsit e tij dhe olokaustet qė ai ofronte nė shtėpinė e Zotit, ajo mbeti pa fjalė.

  10:6 Pastaj i tha mbretit: "Ishte e vėrtetė, pra, ajo qė kisha dėgjuar nė vendin tim pėr fjalėt e tua dhe diturinė tėnde.

  10:7 Por nuk u besova kėtyre gjėrave deri sa nuk erdha vetė dhe nuk i pashė me sytė e mi; e mirė, pra, as gjysmėn e tyre nuk mė kishin thėnė. Dituria dhe begatia jote tejkalojnė famėn pėr tė cilėn me kishin folur.

  10:8 Lum njerėzit e tu, lum shėrbėtorėt e tu qė rrinė gjithnjė pėrpara teje dhe dėgjojnė diturinė tėnde!

  10:9 Qoftė i bekuar Zoti, Perėndia yt, qė pati mirėsinė tė tė vėrė mbi fronin e Izraelit! Pėr shkak tė dashurisė sė tij tė pėrjetshme pėr Izraelin, Zoti tė ka vėnė mbret pėr tė ushtruar arsyen dhe drejtėsinė".

  10:10 Pastaj ajo i fali mbretit njėqind e njėzet talente ari dhe njė sasi tė madhe aromash dhe gurėsh tė ēmuar. Nuk u ēuan mė aq aroma sa i dha mbretėresha Sheba mbretit Salomon.

  10:11 (Flota e Hiramit qė transporon flori nga Ofiri, solli qė andej njė sasi tė madhe dru santali dhe gurėsh tė ēmuar;

  10:12 me durin e santalit mbreti bėri mbėshtetėse pėr shtėpinė e Perėndisė dhe pėr pallatin mbretėror si edhe qeste dhe harpa pėr kėngėtarėt. Dru santali nuk sollėn mė dhe nuk ėshtė parė mė deri mė sot).

  10:13 Mbreti Salomon i dha mbretėreshės Sheba tė gjitha gjėrat qė ajo i kėrkoi; pėrveē kėtyre, Salomoni i dhe asaj shumė gjėra me bujarinė e tij tė madhe mbretėrore. Pastaj ajo mori pėrsėri rrugėn dhe u kthye nė vendin e saj bashkė me shėrbėtorėt e vet.

  10:14 Pesha e arit qė Salomoni merrte ēdo vit ishte gjashtėqind e gjashtėdhjetė e gjashtė talent ari,

  10:15 pėrveē atij qė vinte nga tregtarėt, nga lėvizja e mallrave, nga gjithė mbretėrit e Arabisė dhe nga qeveritarėt e vendit.

  10:16 Mbreti Salomon dha urdhėr tė pėrgatiteshin dyqind mburoja tė mėdha me flori tė rrahur, duke pėrdorur pėr secilin prej tyre gjashtėqind sikla ari,

  10:17 dhe treqind mburoja prej ari tė rrahur, duke pėrdorur pėr secilėn prej tyre tri mina ari; mbreti i vendosi nė pallatin e "Pyllit tė Libanit".

  10:18 Gjithashtu mbreti bėri njė fron tė madh prej fildishi tė veshur me ar tė kulluar.

  10:19 Froni kishte shtatė shkallėza dhe maja e tij ishte e rrumbullakėt nė pjesėn e prapme; kishte dy krahė nė anėt e karriges dhe pranė dy krahėve rrinin dy luanė.

  10:20 Dymbėdhjetė luanė qėndronin nė tė dy skajet e gjashtė shkallareve. Asnjė gjė e tillė nuk ishte bėrė nė ndonjė mbretėri.

  10:21 Tė gjitha kupat e pijeve tė mbretit Salomon ishin prej ari, dhe tė gjitha kupat e pallatit "Pylli i Libanit" ishin prej ari tė kulluar. Asnjėra nuk ishte prej argjendi, sepse nė kohėn e Salomonit argjendi nuk vlente asgjė.

  10:22 Nė fakt mbreti kishte nė det Flotėn e Tarshishit bashkė me flotėn e Hiramit; ēdo tre vjet flota e Tarshishit sillte ar, argjend, fildish, majmunė dhe pallonj.

  10:23 Kėshtu mbreti Salomon ua kaloi nė pasuri dhe dituri tėrė mbretėrve tė tokės.

  10:24 Dhe tėtė bota kėrkonte praninė e Salomonit pėr tė dėgjuar diturinė qė Perėndia kishte vėnė nė zemrėn e tij.

  10:25 Dhe secili sillte dhuratėn e tij: enė argjendi, enė ari, veshje, armė, aroma, kuaj dhe mushka, njė farė sasie ēdo vit.

  10:26 Salomoni grumbulloi qerre dhe kalorės; ai pati njė mijė e katėrqind qerre dhe dymbėdhjetė mijė kalorės, qė i ndau nėpėr qytetet sipas qerreve dhe nė Jeruzalem afėr tij.

  10:27 Pėrveē kėsaj mbreti nė Jeruzalem e bėri argjendin tė rėndonte si gurėt dhe i bėri kedrat tė shumtė si fiku egjiptian i fushės.

  10:28 Kuajt e Salomonit importoheshin nga Egjipti dhe nga Kue; tregtarėt e mbretit shkonin e i merrnin nė Kue me njė ēmim tė caktuar.

  10:29 Njė qerre importohej nga Egjipti pėr gjashtėqind sikla argjendi dhe njė kalė njėqind e pesėdhjetė. Kėshtu, me anė tė kėtyre tregtarėve, ua eksportonin gjithė mbretėrve tė Hitejve dhe mbretėrve tė Sirisė.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine