Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - 1KINGS 4

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  4:1 Mbreti Salomon mbretėronte mbi tėrė Izraelin.

  4:2 Kėta ishin funksionarėt e tij tė lartė: Azariahu, bir i priftit Tsadok,

  4:3 Elihorefi dhe Ahijahu, bij tė Shishas, ishin sekretarė; Jozafati, bir i Ahiludit, ishte kancelier;

  4:4 Benajahu, bir i Jehojadit, ishte komandant i ushtrisė; Tsadoku dhe Abiathari ishin priftėrinjtė;

  4:5 Azariahu, bir i Nathanit, ishte kryetar i prefektėve; Zabudi, bir i Nathanit, ishte prift dhe kėshilltar personal i mbretit.

  4:6 Ahishari ishte maxhordom dhe Adinorami, bir i Abdas, ishte caktuar pėr haraēet.

  4:7 Salomoni kishte dymbėdhjetė prefektė nė tė gjithė Izraelin, tė cilėt kujdeseshin pėr mbajtjen e mbretit dhe tė shtėpisė sė tij; secili prej tyre ishte ngarkuar pėr tu kujdesur pėr njė muaj nė vit.

  4:8 Kėto janė emrat e tyre: Ben-Hur nė krahinėn malore tė Efraimit;

  4:9 Ben-Dekjer nė Makats, Shaalbim, Beth-Shemesh dhe Elon tė Beth-Hananit;

  4:10 Ben-Hesed nė Aruboth; Sokothi dhe tėrė vendi i Heferit ishin pronė e tij;

  4:11 Ben-Abinabadi, nė gjithė krahinėn e Dorit; Tafatha, bijė e Salomonit, ishte gruaja e tij;

  4:12 Baana, bir i Ahiludit, kishte Taanakun, Megidon dhe tėrė Beth-Shenin, qė ėshtė pranė Tsarethanit, poshtė Jizreelit, dhe qė shtrihet nga Beth-Sheani deri nė Abel-Meholahu dhe matanė Jokneamit.

  4:13 Ben-Geber, nė Ramoth tė Galaadit, kishte fshatrat e Jairit, birit tė Manasit, nė Galaad, si edhe Argobin nė Bashan, gjashtėdhjetė qytete tė mėdha me mure dhe shule prej bronzi;

  4:14 Ahinadabi, bir i Idos, nė Mahanaim;

  4:15 Ahimatsi, nė Neftali; edhe ai kishte pėr grua Basmethin, njė nga bijat e Salomonit;

  4:16 Banahun, bir i Hushait, nė Asher dhe nė Aloth;

  4:17 Jozafati, bir i Parnahut, nė Isakar;

  4:18 Shimei, bir i Elahut, nė Beniamin;

  4:19 Geberi, bir i Urit, nė vendin e Galaadit, nė vendin e Sihonit, mbretit tė Amorejve, dhe tė Ogut, mbretit tė Bashanit; ai ishte i vetmi prefekt qė ishte nė vend.

  4:20 Juda dhe Izraeli ishin tė shumtė si rėra qė ėshtė nė bregun e detit. Ata hanin dhe pinin me gaz.

  4:21 Kėshtu Salomoni sundone mbi gjithė mbretėrinė nga Lumi deri nė vendin e Filistejve dhe nė kufijtė e Egjiptit. Kėta i sillnin haraēe dhe i shėrbyen tėrė ditėt e jetės sė tij.

  4:22 Furnizimi ditor i ushqimeve pėr Salomonin pėrbėhej nga tridhjetė kore lule dielli dhe gjashtėdhjetė kore mielli tė zakonshėm,

  4:23 dhjetė qe tė majmė, njėzet qe tė kullotės dhe njėqind dele pa llogaritur drerėt, gazelat, kapronjtė dhe shpendėt e majmė.

  4:24 Ai sundonte gjithė vendin nga kjo anė e Lumit, nga Tifsahu deri nė Gaza, mbi tėrė mbretėrit nga kjo anė e Lumit, dhe jetonte nė paqe me tė gjithė shtetet kufitare qė ishin rreth e qark.

  4:25 Juda dhe Izraeli, nga Dani deri nė Beer-Sheba, jetuan tė sigurtė, secili nėn pjergullėn dhe fikun e tij, tėrė kohėn qė mbretėroi Salomoni.

  4:26 Salomoni kishte gjithashtu dyzet mijė stalla kuajsh pėr qerret e tij dhe dymbėdhjetė mijė kalorės.

  4:27 Kėta prefektė, secili nė muajin e tij, merreshin me mbajtjen e mbretit Salomon dhe tė gjithė atyre qė pranoheshin nė tryezėn e tij; dhe nuk linin t`u mungonte asgjė.

  4:28 Sillnin edhe elbin dhe kashtėn pėr kuajt dhe mushkat nė vendin e duhur, secili sipas urdhrave qė kishte marrė.

  4:29 Perėndia i dha Salomonit dituri, zgjuarsi tė madhe dhe njė mėndje tė hollė si rėra qė ėshtė nė bregun e detit.

  4:30 Dhe dituria e Salomonit ia kaloi diturisė tė tė gjithė bijve tė Lindjes dhe tėrė diturisė tė Egjiptasve.

  4:31 Ai ishte mė i ditur se ēdo njeri tjetėr: mė tepėr se Ezrahiti Ethan; mė tepėr se Hemani, se Kakoli dhe se Darda, bijtė e Maholit; dhe fama e tij u pėrhap nė tė gjitha kombet e afėrta.

  4:32 Shqiptoi tre mijė proverba dhe kantikėt e tij qenė njė mijė e pesėqind.

  4:33 Foli edhe pėr drurėt, nga kedri i Libanit deri nė isopin qė mbin nga muri; foli gjithashtu pėr kafshėt, pėr zogjtė, pėr rrėshqanorėt dhe pėr peshqit.

  4:34 Nga tė gjithė popujt vinin njerėz pėr tė dėgjuar diturinė e Salomonit; ata ishin tė dėrguar nga tėrė mbretėrit e dheut qė kishin dėgjuar tė flitej pėr diturinė e tij.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine