Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - 1KINGS 7

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  7:1 Por Salomonit iu deshėn trembėdhjetė vjet pėr tė ndėrtuar shtėpinė e tij; kėshtu ai pėrfundoi tėrė shtėpinė e tij.

  7:2 Ai ndėrtoi shtėpinė e "Pyllit tė Libanit", e gjatė njėqind kubitė, e gjerė pesėdhjetė e lartė tridhjetė; ajo mbėshtetej mbi katėr radhė shtyllash kedri, mbi tė cilat mbėshteteshin trarėt e kedrit.

  7:3 Njė tavan prej kedri mbulonte dhomat qė mbėshteteshin mbi shtyllat, dhe qė ishin gjithashtu dyzet e pesė, pesėmbėdhjetė pėr ēdo radhė.

  7:4 Kishte tri radhė dritaresh, tė kundėrvėna njėra me tjetrėn nė tri plane tė ndryshme.

  7:5 Tė gjitha portat me shtalkat e tyre dhe arkitrarėt e tyre ishin katėrkėndėshe dhe dritaret i kundėrviheshin njėra tjetrės nė tre plane tė ndryshme.

  7:6 Ai ndėrtoi edhe portikun e shtyllave, i gjatė pesėdhjetė kubitė dhe i gjerė tridhjetė; nė pjesėn e pėrparme kishte njė hajat, me shtylla dhe qė ishte i mbuluar me ēati.

  7:7 Pastaj ndėrtoi portikun e fronit ku admnistronte drejtėsia, i quajtur "Portiku i gjykimit"; dhe e mbuloi me kedėr nga dyshemeja nė tavan.

  7:8 Shtėpia ku ai banonte, e ndėrtuar nė tė njėjtėn mėnyrė, kishte pėrkundrazi njė oborr tjetėr nė pjesėn e brendshme tė portikut. Salomoni bėri gjithashtu njė shtėpi me njė portik tė ngjashėm me kėtė pėr bijėn e Faraonit, qė kishte marrė pėr grua.

  7:9 Tė gjitha ndėrtimet ishin me gurė tė zgjedhur, tė prerė sipas masės me sharrė nga brenda dhe nga jashtė nga themelet deri nė kornizat, dhe nga jashtė deri nė oborrin mė tė madh.

  7:10 Edhe themelet ishin me gurė tė zgjedhur, me gurė tė mėdhenj, disa dhjetė kubitėsh dhe tė tjerė tetė kubitėsh.

  7:11 Mbi to kishte gurė tė zgjedhur, tė prerė me masė, dhe dru kedri.

  7:12 Oborri i madh kishte rreth e qark tri radhė gurėsh tė latuar dhe njė radhė trarėsh prej kedri, ashtu si oborri i brendshėm i shtėpisė tė Zotit dhe si portiku i tempullit.

  7:13 Mbreti Salomon solli nga Tiro Hiramin,

  7:14 birin e njė tė veje nga fisi i Neftalit; i ati ishte nga Tiro dhe punonte bronzin; ishte tėrė dituri, zgjuarsi dhe shkathtėsi pėr tė kryer ēdo punim bronzi. Ai vajti te mbreti Salomon dhe kreu tė gjitha punimet qė i caktuan.

  7:15 Derdhi dy shtylla prej bronzi. Secila kishte njė lartėsi prej tetėmbėdhjetė kubitėsh dhe njė rreth prej dymbėdhjetė kubitėsh.

  7:16 Bėri edhe dy kapitele prej bronzi tė derdhur pėr t`i vėnė nė majė tė shtyllave; njė kapitel ishte i lartė pesė kubitė dhe pesė kubitė ishte gjithashtu lartėsia e kapitelit tė dytė.

  7:17 Pastaj bėri njė rrjetėz me kurora nė formė tė zinxhirėsh pėr kapitelet qė ishin nė majė tė shtyllave, shtatė pėr njė kapitel dhe shtatė pėr kapitelin tjetėr.

  7:18 Kėshtu bėri shtyllat e dy radhėve tė shegės rreth e qark rrjetėzės, pėr tė mbuluar kapitelet qė ishin nė majėn e shtyllave; bėri tė njėjtėn gjė pėr secilin nga kapitelet.

  7:19 Kapitelet qė ishin nė majė tė shtyllave nė portik kishin formėn e zambakut dhe qenė katėr kubitėsh.

  7:20 Pėrveē kėsaj mbi kapitelet nė majė tė tė dy kolonave, mbi pjesėn e mysėt afėr rrjetėzės, kishte dyqind shegė tė vėna me radhė rreth e qark.

  7:21 Pastaj vendosi shtyllat nė portikun e tempullit; vendosi shtyllėn nė tė djathtė dhe e quajti Jakin, pastaj vendosi shtyllėn nė tė majtė dhe e quajti Boaz.

  7:22 Nė majė tė shtyllave kishte njė punim nė formė zambaku. Kėshtu mbaroi punimi i shtyllave.

  7:23 Pastaj bėri detin me metal tė shkrirė, nė formė rrethore, qė nga njė buzė nė buzėn tjetėr kishte njė gjatėsi prej dhjetė kubitėsh; lartėsia e tij ishte pesė kubitė dhe rrethi ishte tridhjetė kubitė.

  7:24 Nėn buzė dhe rreth e qark detit kishte kolokuintide zbukuruese, dhjetė nė ēdo kubit; kolokuintidet zbukuruese ishin vendosur nė dy radhė dhe ishin bėrė me derdhje.

  7:25 Deti mbėshtetej mbi dymbėdhjetė qe, prej tė cilėve tre shikonin nga veriu, tre nga perėndimi, tre nga jugu dhe tre nga lindja; deti ishte vėnė mbi ta dhe pjesėt e tyre tė prapme ishin tė kthyera nga brenda.

  7:26 Ai kishte trashėsinė e njė pėllėmbe; buza e tij ishte si buza e njė kupe, si lulja e njė zambaku: ai pėrmbante dy mijė bate.

  7:27 Bėri gjithashtu dhjetė qerrėza prej bronzi, secila e gjatė katėr kubitė, e gjerė katėr kubitė dhe e lartė tre kubitė,

  7:28 qerrėzat ishin ndėrtuar si vijon: kishin panele anėsore dhe kėto mbylleshin me anė tė kornizave.

  7:29 Mbi panelet, qė ishin midis kornizave, ishin pėrfytyruar luanė, qe dhe kerubinė. Mbi kornizat mbėshtetej njė piedestal, ndėrsa sipėr dhe poshtė luanėve dhe qeve kishte kurora nė formė vargjesh zbukurues.

  7:30 Ēdo qerre e vogėl kishte katėr rrota prej bronzi me boshtet gjithashtu prej bronzi; katėr kėmbėt e tyre kishin disa spaleta poshtė vazos, dhe spaletat ishin bėrė me derdhje, me kurora nė anėt e secilės prej tyre.

  7:31 Hapja e saj, nė pjesėn e brendshme tė kurorės dhe nė pjesėn e saj tė lartė, ishte e rrumbullakėt; ishte e thellė njė kubit, kishte formėn e njė piedestali dhe njė diametėr prej njė kubit e gjysmė; edhe rreth hapjes kishte skulptura, por panelet ishin katrorė dhe jo tė rrumbullakėt.

  7:32 Katėr rrotat ishin nėn panelet dhe boshtet e rrotave ishin fiksuar nė bazė. Lartėsia e ēdo rrote ishte njė kubit e gjysmė.

  7:33 Punimi i rrotave ishte si ai i njė qerreje. Boshtet, rrathėt, rrezet dhe bucelat ishin tė gjitha prej bronzi tė derdhur.

  7:34 Nė tė katėr qoshet e ēdo qerreje kishte katėr spaleta, qė pėrbėnin njė tė tėrė me vetė qerren.

  7:35 Nė majė tė qerres kishte njė mbajtėse tė rrumbullakėt, e cila ishte gjysmė kubit e lartė; dhe nė majė tė qerres, kornizat dhe panelet e saj pėrbėnin njė tėrėsi me tė.

  7:36 Mbi sipėrfaqen e kornizave dhe tė paneleve tė saj, Hirami gdhendi kerubinė, luanė dhe palma, sipas hapėsirave tė lira, dhe kurora rreth e qark.

  7:37 Kėshtu ai veproi me tė dhjetė qerret, qė u derdhėn tė gjitha njėlloj me po ato madhėsi dhe po atė formė.

  7:38 Pastaj pėrgatiti dhjetė enė prej bronzi, secila prej tyre pėrmbante dyzet bate dhe ishte katėr kubitėsh; dhe ēdo enė mbėshtetej mbi njėrėn nga dhjetė qerret.

  7:39 Ai i vendosi qerret pesė nga ana e djathtė e tempullit dhe pesė nga ana e majtė e tij, dhe e vuri detin nė krahun e djathtė tė tempullit, nga ana jug-lindore.

  7:40 Hirami bėri enėt, lopatėzat dhe kupat. Kėshtu Hirami pėrfundoi ēdo punė qė duhet tė bėnte pėr mbretin Salomon nė shtėpinė e Zotit:

  7:41 dy shtylla, dy kapitele me vazo nė majė tė shtyllave, dy rrjetėza pėr tė mbuluar dy kapitele me vazo nė majė tė shtyllave,

  7:42 katėrqind shegė pėr dy rrjetėzat (dy radhė shegėsh pėr ēdo rrjetėz pėr tė mbuluar dy kapitelet me vazo nė majė tė shtyllave),

  7:43 dhjetė qerrėza, dhjetė enė mbi qerret,

  7:44 deti, njė i vetėm, dhe dymbėdhjetė qe poshtė detit,

  7:45 vazot, lopatėzat, enėt. Tė gjitha kėto vegla, qė Salomoni vuri Hiramin t`i bėjė pėr shtėpinė e Zotit, ishin prej bronzi tė lėmuar.

  7:46 Mbreti i shkriu nė fushėn e Jordanit nė njė tokė argjilore, midis Sukothit dhe Tsarethanit.

  7:47 Salomoni nuk u kujdes t`i peshojė tėrė kėto vegla, sepse ishin shumė; pesha e bronzit nuk u pėrcaktua.

  7:48 Salomoni bėri qė tė prodhohen tėrė orenditė e shtėpisė tė Zotit: altari prej ari, tryeza prej ari mbi tė cilėn viheshin bukėt e paraqitjes;

  7:49 shandanėt prej ari tė kulluar, pesė nė tė djathtė dhe pesė nė tė majtė pėrpara vendit shumė tė shenjtė, me lulet, me llambat dhe me gėrshėrėt prej ari;

  7:50 kupat, thikat, vazot e mėdha, lugėt dhe mangallėt prej ari tė kulluar; dhe menteshat prej ari tė portave tė shtėpisė sė brendshme (domethėnė tė vendit shumė tė shenjtė) dhe portat nė hyrje tė vetė tempullit.

  7:51 Kėshtu pėrfundoi tėrė puna qė mbreti Salomon kishte bėrė pėr shtėpinė e Zotit. Pastaj Salomoni solli argjendin, arin dhe veglat, tė cilat i kishte shenjtėruar Davidi, ati i tij, dhe i vendosi nė thesaret e shtėpisė tė Zotit.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine