Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - 1SAMUEL 1

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  1:1 Ishte njė njeri nga Ramathaim-Tsofini, nga zona malore e Efraimit, qė quhej Elkanah; ishte bir i Jerohamit, bir i Elihut, bir i Tohut dhe bir i Efraimitit Tsuf.

  1:2 Ai kishte dy gra: e para quhej Ana dhe tjetra Penina. Penina kishte fėmijė, kurse Ana nuk kishte.

  1:3 Ēdo vit ky njeri nisej nga qyteti i tij pėr tė adhuruar dhe pėr t`i ofruar flijime Zotit tė ushtėrive nė Shiloh, ku gjendeshin dy bijtė e Efraimit, Hofni dhe Finehasi, priftėrinj tė Zotit.

  1:4 Kur i vinte dita Elkanahut tė ofronte flijimin, ai kishte zakon t`u jepte pjesėn qė u takonte gruas sė tij Penina dhe pjesėt gjithė bijve dhe bijave tė tij;

  1:5 por Anės i jepte njė pjesė tė dyfishtė, sepse e donte Anėn, megjithėse Zoti ia kishte mbyllur barkun.

  1:6 Por shemra e saj e ngacmonte vazhdimisht pėr ta zėmėruar, sepse Zoti ia kishte mbyllur barkun.

  1:7 Kėshtu ndodhte ēdo vit; sa herė qė Ana ngjitej nė shtėpinė e Zotit, Penina e ngacmonte; prandaj ajo qante dhe nuk hante mė.

  1:8 Atėherė burri i saj Elkanahu i tha: "Ana, pse qan? Pse nuk ha? Pse ėshtė trishtuar zemra jote? A nuk jam unė pėr ty mė i mirė se dhjetė fėmijė?".

  1:9 Pasi hėngrėn dhe pinė nė Shiloh, Ana u ngrit. Prifti Eli ishte ulur mbi ndenjėsen qė ndodhet nė hyrje tė tabernakullit tė Zotit.

  1:10 Nė trishtimin e shpirtit tė saj i lutej Zotit duke qarė me dėnesė.

  1:11 Pastaj lidhi njė kusht, duke thėnė: "O Zot i ushtrive, nė se vėrtetė interesohesh pėr fatkeqėsinė qė i ka rėnė shėrbėtores sate, nė se ti mė mban mend mua dhe nuk e harron shėrbėtoren tėnde, por dėshiron t`i japėsh shėrbėtores sate njė fėmijė mashkull, unė do t`ja jap Zotit pėr tė gjitha ditėt e jetės sė tij dhe brisku nuk ka pėr tė kaluar mbi kokėn e tij".

  1:12 Ndėrsa ajo e zgjaste lutjen e saj pėrpara Zotit, Eli shikonte me kujdes gojėn e saj.

  1:13 Ana fliste nė zemėr tė saj; vetėm buzėt i lėviznin, por zėri saj nuk dėgjohej; pikėrisht pėr kėtė Eli mendonte qė ishte e dehur.

  1:14 Kėshtu Eli i tha: "Deri kur do tė jesh e dehur? Tė daltė pija!".

  1:15 Por Ana u pėrgjegj dhe tha: "Jo, imzot, unė jam njė grua e vrarė nė frym dhe nuk kam pirė as verė, as pije tė tjera dehėse, por isha duke hapur zemrėn time para Zotit.

  1:16 Mos mendo se shėrbėtorja jote ėshtė njė grua e ēoroditur, sepse ka qėnė dhėmbja dhe hidhėrimi i pamasė qė mė shtynė tė flas deri tani".

  1:17 Atėherė Eli iu pėrgjegj: "Shko nė paqe dhe Perėndia i Izraelit tė dhėntė atė qė i kėrkove".

  1:18 Ajo u pėrgjegj: "Shėrbėtorja jote pastė gjetur hirin nė sytė e tu". Kėshtu gruaja iku nė rrugėn e saj, nisi tė ushqehet dhe pamja e saj nuk ishte mė e trishtuar.

  1:19 Ata u ngritėn herėt nė mėngjes dhe ranė pėrmbys pėrpara Zotit; pastaj u nisėn dhe u kthyen nė shtėpinė e tyre nė Ramah. Elkanahu njohu Anėn, bashkėshorten e tij, dhe Zoti u kujtua pėr tė.

  1:20 Nė kohėn e caktuar, Ana mbeti me barrė dhe lindi njė djalė tė cilit ia vunė emrin Samuel, duke thėnė: "Sepse ia kėrkova Zotit".

  1:21 Atėherė burri i saj Elkanahu u ngjit me gjithė familjen e tij pėr t`i ofruar Zotit flijimin vjetor dhe pėr tė plotėsuar kushtin e lidhur.

  1:22 Por Ana nuk u ngjit, sepse i tha burrit tė saj: "Unė nuk do tė ngjitem deri sa fėmija tė jetė zvjerdhur; atėherė do ta ēoj me qėllim qė ta paraqes para Zotit dhe tė mbetet pranė tij pėr gjithnjė".

  1:23 Burri i saj, Elkanahu, iu pėrgjegj: "Bėj si tė tė duket mė mirė; qėndro deri sa tė tė jetė zvjerdhur, mjaft qė Zoti ta mbajė fjalėn!". Kėshtu gruaja mbeti nė shtėpi dhe i dha gji birit tė saj deri sa ky u zvordh.

  1:24 Mbasi e zvordhi e mori me vete, bashkė me tri dema tė vegjėl, njė efė mielli dhe njė calik verė; dhe i ēoi nė shtėpinė e Zotit nė Shiloh. Djali ishte akoma shumė i vogėl.

  1:25 Pastaj ata flijuan njė dem dhe ia ēuan djalin Elit.

  1:26 Ana i tha: "Imzot! Ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė jeton shpirti yt, o imzot, unė jam ajo grua qė rrinte kėtu, afėr teje, dhe i lutej Zotit.

  1:27 Jam lutur pėr tė pasur kėtė djalė, dhe Zoti mė dha atė qė i kisha kėrkuar.

  1:28 Prandaj edhe unė ia fal Zotit; deri sa tė rrojė, ai do t`i kushtohet Zotit". Dhe aty ranė pėrmbys para Zotit.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine