Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - 1SAMUEL 11

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  11:1 Pastaj Amoniti Nahash shkoi tė ngrejė kampin kundėr Jabeshit tė Galaadit. Atėherė tėrė ata tė Jabeshit i thanė Nahashit: "Lidh aleancė me ne dhe ne do tė tė shėrbejmė".

  11:2 Amoniti Nahash iu pėrgjegj kėshtu: "Unė do tė bėj aleancė me ju me kėtė kusht: t`ju nxjerr syrin e djathtė tė gjithėve pėr tė poshtėruar tėrė Izraelin.

  11:3 Pleqtė e Jabeshit i thanė: "Na jep shtatė ditė kohė qė tė dėrgojmė lajmėtarė nė tėrė territorin e Izraelit; dhe nė qoftė se nuk vjen asnjeri pėr tė na shpėtuar, do tė dorėzohemi nė duart e tua".

  11:4 Kėshtu lajmėtarėt arritėn nė Gibeah tė Saulit dhe i njoftuan kėto fjalė para popullit; atėherė tėrė populli ngriti zėrin dhe qau.

  11:5 Ndėrkaq Sauli po kthehej nga fshati pas qeve tė tij. Dhe Sauli tha: "Ēfarė ka populli qė qan?". I njoftoi atėherė fjalėt e njerėzve tė Jabeshit.

  11:6 Me tė dėgjuar kėto fjalė, Fryma e Perėndisė pėrfshiu Saulin, zemėrimi i tė cilit u rrit me tė madhe.

  11:7 Ai mori njė pendė qesh, i preu qetė copė-copė dhe i dėrgoi nė tė gjithė territorin e Izraelit me anė tė lajmėtarėve, duke thėnė: "Kėshtu do tė trajtohen qetė, e atij qė nuk do tė ndjekė Saulin dhe Samuelin". Tmerri i Zotit zuri popullin dhe ai u ngrit si njė njeri i vetėm.

  11:8 Sauli i kaloi nė revistė nė Bezek, dhe ishin treqind mijė bij tė Izraelit dhe tridhjetė mijė burra tė Judės.

  11:9 Pastaj u thanė lajmėtarėve qė kishin ardhur: "Kėshtu do t`u thoni njerėzve tė Jabeshit nga Galaadi: "Nesėr, kur dielli tė fillojė tė ngrohė, do tė ēliroheni"". Lajmėtarėt shkuan t`ua njoftojnė kėtė njerėzve tė Jabeshit, tė cilėt u gėzuan.

  11:10 Atėherė njerėzit e Jabeshit u thanė Amonitėve: "Nesėr do tė vimė tek ju dhe do tė bėni ē`tė doni me ne".

  11:11 Tė nesėrmen, Sauli e ndau popullin nė tre grupe, tė cilėt hynė nė mes tė kampit armik para mėngjesit dhe i grinė Amonitėt deri nė zheg tė ditės. Ata qė shpėtuan u shpėrndanė dhe nuk mbetėn as dy veta bashkė.

  11:12 Populli i tha atėherė Samuelit: "Kush ka thėnė: "A duhet tė mbretėrojė Sauli mbi ne?". Na i jepni kėta njerėz dhe ne do t`i vrasim".

  11:13 Por Sauli u pėrgjegj: "Asnjeri nuk do tė vritet nė kėtė ditė, sepse sot Zoti ka realizuar njė ēlirim tė madh nė Izrael".

  11:14 Pastaj Samueli i tha popullit: "Ejani, shkojmė nė Gilgal dhe aty ta pėrtėrijmė mbretėrinė".

  11:15 Kėshtu tėrė populli shkoi nė Gilgal dhe aty pėrpara Zotit nė Gilgal e caktuan Saulin mbret. Aty pėrpara Zotit ofruan flijime falenderimi; dhe po aty Sauli dhe tėrė njerėzit e Izraelit u gėzuan shumė.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine