Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - 1SAMUEL 30

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  30:1 Kur Davidi dhe njerėzt e tij arritėn nė Tsiklag ditėn e tretė, Amalekitėt kishin kryer njė plaēkitje nė Negev dhe nė Tsiklag; kishin pushtuar Tsiklagun dhe i kishin vėnė zjarrin;

  30:2 kishin zėnė robėr gratė dhe tėrė ata qė ndodheshin aty, tė vegjėl a tė rritur; nuk kishin vrarė asnjeri, por i kishin marrė me vete dhe kishin shkuar.

  30:3 Kur Davidi dhe njerėzit e tij arritėn nė qytet, ja, qyteti ishte shkatėrruar nga zjarri, dhe gratė, bijtė dhe bijat e tyre i kishin marrė me vete si robėr.

  30:4 Atėherė Davidi dhe tėrė ata qė ishin me tė ngritėn zėrin dhe qanė, deri sa nuk patėn forcė tė qajnė.

  30:5 Dy bashkėshortet e Davidit, Jezreelitja Ahinoama dhe Karmelitja Abigail, e cila kishte qėnė bashkėshorte e Nabalit, figuronin gjithashtu midis robėrve.

  30:6 Davidi ishte shqetėsuar shumė se njerėzit flisnin pėr ta vrarė atė me gurė, sepse tė gjithė e kishin shpirtin tė trishtuar pėr shkak tė bijve dhe tė bijave tė tyre; por Davidi u forcua tek Zoti, Perėndia i tij.

  30:7 Pastaj Davidi i tha priftit Abiathar, birit tė Ahimelekut: "Tė lutem, mė sill efodin". Abiathari i solli efodin Davidit.

  30:8 Kėshtu Davidi u kėshillua me Zotin dhe e pyeti: "A duhet ta ndjek kėtė bandė? Do ta arrij?". Zoti iu pėrgjegj: "Ndiqe, sepse do ta arrish me siguri dhe do tė rimarrėsh pa tjetėr ēdo gjė".

  30:9 Kėshtu Davidi u nis me gjashtėqind njerėzit qė kishte me vete dhe arriti nė pėrruan Besor, ku u ndalėn ata qė kishin mbetur prapa;

  30:10 por Davidi vazhdoi ndjekjen me katėrqind njerėz, kurse dyqind mbetėn prapa, sepse ishin tepėr tė lodhur pėr tė kapėrcyer pėrruan e Besorit.

  30:11 Gjetėn nė fushė njė Egjiptas dhe ia ēuan Davidit. I dhanė bukė pėr tė ngrėnė dhe ujė pėr tė pirė;

  30:12 i dhanė gjithashtu njė copė bukė fiku dhe dy vile rrushi. Pasi hėngri, ai e mblodhi veten, sepse nuk kishte ngrėnė bukė as nuk kishte pirė ujė tri ditė e tri netė me radhė.

  30:13 Davidi e pyeti: "Ti kujt i pėrket dhe nga vjen?". Ai u pėrgjegj: "Jam njė egjiptas i ri, shėrbėtor i njė Amalekiti; pronari im mė braktisi, sepse tri ditė mė parė u sėmura.

  30:14 Kemi bėrė njė plaēkitje nė jug tė Kerethejve, nė territorin e Judės dhe nė jug tė Tsalebit, dhe i kemi vėnė zjarrin Tsiklagut".

  30:15 Davidi i tha: "A mund tė mė ēosh poshtė ku ndodhet kjo bandė?". Ai u pėrgjegj: "Betomu nė emėr tė Perėndisė qė nuk do tė mė vrasėsh dhe nuk do tė mė dorėzosh nė duart e pronarit tim, dhe unė do tė ēoj poshtė, aty ku gjendet kjo bandė".

  30:16 Dhe e ēoi poshtė; dhe ja Amalekitėt ishin shpėrndarė nė tė gjithė vendin; hanin, pinin dhe bėnin festė pėr plaēkėn e madhe qė kishin sjellė nga vendi i Filistejve dhe nga vendi u Judės.

  30:17 Davidi i sulmoi nga muzgu deri nė mbrėmjen e ditės tjetėr; asnjeri prej tyre nuk shpėtoi, pėrveē katėrqind tė rinjve qė u hipėn deveve dhe ia mbathėn.

  30:18 Kėshtu Davidi rimori tė gjitha ato qė Amalekitėt kishin marrė me vete; Davidi gjeti edhe dy gratė e tij.

  30:19 Kėshtu ata nuk humbėn asgjė, as tė vegjėlit as tė rriturit, as bijtė as bijat, as plaēkat dhe as ndonjė gjė tjetėr qė u kishin marrė. Davidi i rimori tė gjitha.

  30:20 Kėshtu Davidi shtiu nė dorė kopetė e bagėtisė sė imėt dhe tufat e bagėtisė sė trashė; dhe ata qė ecnin para bagėtive thonin: "Kjo ėshtė plaēka e Davidit!".

  30:21 Pastaj Davidi arriti te dyqind njerėzit qė kishin qenė tepėr tė lodhur pėr tė shkuar pas Davidit qė ai i kishte lėnė nė pėrruan e Besorit. Kėta i dolėn para Davidit dhe njerėzve qė ishin me tė. Kėshtu Davidi iu afrua atyre dhe i pėrshėndeti.

  30:22 Atėherė tėrė njerėzit e kėqij dhe tė poshtėr qė kishin shkuar me Davdin filluan tė thonė: "Me qenė se kėta nuk erdhėn me ne; nuk do t`u japim asgjė nga plaēka qė kemi shtėnė nė dorė, pėrveē grave dhe fėmijve tė secilit; t`i marrin dhe tė ikin!".

  30:23 Por Davidi tha: "Mos u sillni kėshtu, o vėllezėrit e mi, me atė qė Zoti na ka dhėnė duke na mbrojtur dhe duke vėnė nė duart tona bandėn qė kishte ardhur kundėr nesh.

  30:24 Po kush do t`ju dėgjojė nė kėtė propozim? E njėjtė ka pėr tė qenė pjesa e atij qė shkon pėr tė luftuar dhe e atij qė rri pranė plaēkave; do t`i ndajmė pjesėt bashkė".

  30:25 Qysh prej asaj dite u veprua kėshtu; Davidi e bėri atė statut dhe normė pėr Izraelin deri nė ditėn e sotme.

  30:26 Kur Davidi u kthye nė Tsiklag, njė pjesė tė plaēkės ua dėrgoi pleqve tė Judės, miq tė tij, duke thėnė: "Ja njė dhuratė e ardhur nga plaēka qė u morėm armiqve tė Zotit".

  30:27 U dėrgoi atyre tė Bethelit, tė Ramothit tė Negevit dhe atyre tė Jatirit,

  30:28 atyre tė Areorit, atyre tė Sifmothit, atyre tė Eshtemoas,

  30:29 atyre tė Rakalit, atyre tė qyteteve tė Jerameelitėve dhe atyre tė qyteteve tė Kenejve,

  30:30 atyre tė Hormahut, atyre tė Kor-Ashanit, atyre tė Athakut,

  30:31 atyre tė Hebronit dhe atyre tė tė gjithė vendeve nga kishte kaluar Davidi me njerėzit e tij.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine