Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - 1TIMOTHY 6

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  6:1 Edhe ata qė i kanė zotėrinjtė besimtarė, tė mos i pėrbuzin sepse janė vėllezėr, por t`u shėrbejnė edhe mė mirė, sepse ata qė kanė dobi nga shėrbimi i tyre janė besimtarė dhe tė dashur. Mėso kėto gjėra dhe i kėshillo.

  6:2 Nė qoftė se dikush mėson njė doktrinė tjetėr dhe nuk ndjek fjalėt e shėndosha tė Zotit tonė Jezu Krisht dhe doktrinėn sipas perėndishmėrisė,

  6:3 ai mbahet mė tė madh dhe nuk di asgjė, por vuan nga sėmundja e grindjes dhe e tė zėnit me fjalė, prej nga lindin smira, grindja, tė sharat, dyshimet e kėqija,

  6:4 debatet e kota tė njerėzve me mendje tė prishur dhe tė shterur nga e vėrteta, sepse mendojnė se perėndishmėria ėshtė burim fitimi; largohu prej kėtyre.

  6:5 Perėndishmėria ėshtė njė mjet qė sjell dobi tė madhe, kur njeriu kėnaqet me aq sa ka.

  6:6 Sepse ne nuk kemi asgjė me vete nė kėtė botė, dhe ėshtė e qartė se prej saj nuk mund tė marrim gjė me vete;

  6:7 por, kur kemi ēfarė tė hamė dhe tė veshim, tė jemi tė kėnaqur me kaq.

  6:8 Por ata qė dėshirojnė tė pasurohen, bien nė tundim, nė lak dhe nė shumė pasione tė paarsyeshme dhe tė dėmshme, qė i plandosin njerėzit nė rrėnim dhe shkatėrrim.

  6:9 Sepse lakmia pėr para ėshtė rrėnja e gjithė tė kėqijave dhe, duke e lakmuar atė fort, disa u larguan nga besimi dhe e depėrtuan veten e tyre nė shumė dhimbje.

  6:10 Por ti, o njeriu i Perėndisė, hiq dorė nga kėto dhe ndiq drejtėsinė, perėndishmėrinė, besimin, dashurinė, zemėrgjerėsinė dhe zemėrbutėsinė.

  6:11 Lufto luftėn e drejtė tė besimit, rrok jetėn e pėrjetshme, nė tė cilėn u thirre dhe pėr tė cilėn ke bėrė rrėfimin e mirė tė besimit pėrpara shumė dėshmitarėve.

  6:12 Po tė pėrgjėrohem pėrpara Perėndisė qė u jep jetė tė gjitha gjėrave dhe tė Krishtit Jezus, i cili, duke dėshmuar pėrpara Ponc Pilatit, dhe njė dėshmi tė mirė besimi,

  6:13 ta ruash kėtė urdhėrim pa njolla e te meta, derisa tė shfaqet Zoti ynė Jezu Krisht,

  6:14 qė, nė kohėn e caktuar, do ta tregojė i lumi e i vetmi sundimtar, Mbreti i mbretėrve dhe Zot i zotėrve,

  6:15 ai qė i vetmi e ka pavdekėsinė dhe rri nė dritė tė paafrueshme, tė cilėn asnjė njeri nuk e ka parė kurrė dhe as mund ta shohė; atij i qoftė nderi dhe pushteti i pėrjetshėm. Amen.

  6:16 Porositi tė pasurit e kėsaj bote tė mos jenė krenarė, dhe tė mos i mbajnė shpresat nė pasurinė qė ėshtė e pasigurt, por nė Perėndinė e gjallė, i cili na jep gjithēka bujarisht pėr ta gėzuar,

  6:17 tė bėjnė tė mira, tė bėhen tė pasur nė vepra tė mira, tė jenė bujarė dhe tė gatshėm pėr tė dhėnė,

  6:18 duke mbledhur si thesar njė themel tė mirė pėr tė ardhmen, pėr tė arritur jetėn e pėrjetshme.

  6:19 O Timote, ruaj atė qė tė ėshtė besuar, duke u shmangur nga fjalėt e kota dhe profane dhe nga kundėrshtimet e asaj qė quhet nė mėnyrė tė rreme shkencė,

  6:20 tė cilėn e pėrqafuan disa dhe dolėn nga besimi. Hiri qoftė me ty! Amen!

  6:21 Pali, apostulli i Jezu Krishtit nėpėrmjet vullnetit tė Perėndisė, sipas premtimit tė jetės qė ėshtė nė Krishtin Jezus,

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine