Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - 2CHRONICLES 1

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  1:1 Salomoni, bir i Davidit, u forcua shumė nė mbretėrinė e tij, dhe Zoti, Perėndia i tij, qe me tė dhe e bėri jashtėzakonisht tė madh.

  1:2 Salomoni i foli tėrė Izraelit, komandantėve tė mijesheve dhe tė qindsheve, gjyqtarėve, tėrė princave tė tė gjithė Izraelit, tė parėve tė shtėpive atėrore.

  1:3 Pastaj Salomoni bashkė me tėrė asamblenė shkoi nė vendin e lartė, qė ishte nė Gabaon, sepse aty ndodhej ēadra e mbledhjes sė Perėndisė qė Moisiu, shėrbėtori i Zotit, kishte ndėrtuar nė shkretėtirė.

  1:4 Arkėn e Perėndisė, pėrkundrazi, Davidi e kishte mbartur nga Kirjath-Jearimi nė vendin qė kishte pėrgatitur pėr tė; nė tė vėretė ai kishte ngritur pėr tė njė ēadėr nė Jeruzalem.

  1:5 Altarin prej bronzi, qė e kishte bėrė Betsaleeli, bir i Urit, qė ishte bir i Urit, e vendosi pėrpara tabernakullit tė Zotit. Salomoni dhe asambleja shkuan pėr tė kėrkuar Zotin.

  1:6 Atje Salomoni u ngjit nė altarin prej bronzi pėrpara Zotit, qė ishte nė ēadrėn e mbledhjes, dhe mbi tė ofroi njė mijė olokauste.

  1:7 Atė natė Perėndia iu shfaq Salomonit dhe i tha: "Mė kėrko atė qė do dhe unė do tė ta jap".

  1:8 Salomoni iu pėrgjigj Perėndisė: "Ti je treguar shumė dashamirės me Davidin, atin tim, dhe mė ke bėrė mua tė mbretėroj nė vend tė tij.

  1:9 Tani, o Zot Perėndi, u realizoftė premtimi yt qė i ke bėrė Davidit, atit tim, sepse ti me ke bėrė mbret mbi njė popull tė madh si pluhuri i tokės!

  1:10 Mė jep, pra, dituri dhe zgjuarsi, qė tė mund tė hyj dhe tė dal para kėtij populli, sepse kush mund ta qeverisė, vallė, kėtė popull tė madh tėndin?".

  1:11 Perėndia i tha Salomonit: "Me qenė se kjo ishte gjėja qė kishe nė zemėr dhe nuk mė ke kėrkuar as pasuri, as mall, as lavdi, as jetėn e armiqve tė tu dhe as jetė tė gjatė, por kėrkove pėr vete diturin dhe zgjuarsin qė tė mund tė qeverisėsh popullin tim mbi tė cilin tė vura mbret,

  1:12 dituria dhe zgjuarsia tė janė dhėnė. Pėrveē tyre do tė tė jap pasuri, mall dhe lavdi, tė cilat nuk i ka pasur asnjė mbret para teje dhe nuk do t`i ketė asnjė pas teje".

  1:13 Salomoni u kthye pastaj nga vendi i lartė qė ishte nė Gabaon, nga ēadra e mbledhjes, nė Jeruzalem, dhe mbretėroi mbi Izraelin.

  1:14 Salomoni grumbulloi qerre dhe kalorės, dhe pati njė mijė e katėrqind qerre dhe dymbėdhjetė mijė kalorės, tė cilėt i vendosi nė qytetet e qerreve dhe pranė mbretit nė Jeruzalem.

  1:15 Mbreti veproi gjithashtu nė mėnyrė tė tillė qė nė Jeruzalem argjendi dhe ari tė ishin tė rėndomtė si gurėt, dhe kedrat tė bollshėm si fiku i Egjiptit nė fushė.

  1:16 Kuajt e Salomonit importoheshin nga Egjipti dhe nga Kue; tregtarėt e mbretit shkonin t`i merrnin nė Kue me njė ēmim tė caktuar.

  1:17 Ata sillnin dhe importonin nga Egjipti njė qerre pėr gjashtėqind sikla argjendi dhe njė kalė pėr njėqind e pesėdhjetė. Kėshtu, me anė tė kėtyre tregtarėve, ua eksportonin tėrė mbretėrve tė Hitejve dhe tė Sirisė.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine