Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - 2CHRONICLES 25

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  25:1 Amatsiahu ishte njėzet e pesė vjeē kur filloi tė mbretėrojė, dhe mbretėroi njėzet e nėntė vjet nė Jeruzalem. E ėma quhej Jehoadan dhe ishte nga Jeruzalemi.

  25:2 Ai bėri atė qė ėshtė e drejtė nė sytė e Zotit, por jo me gjithė zemėr.

  25:3 Mbasi pėrforcoi mbretėrinė e tij, ai vrau shėrbėtorėt e tij qė kishin vrarė mbretin, atin e tij.

  25:4 Megjithatė ai nuk i vriste bijtė e tyre, por veproi siē ėshtė shkuar nė ligj nė librin e Moisiut, tė cilin Zoti e urdhėroi duke thėnė: "Etėrit nuk do tė vriten pėr fajin e bijve tė tyre, dhe as bijtė e tyre nuk do tė vriten pėr fajin e etėrve; por secili do tė dėnohet me vdekje pėr mėkatin e vet".

  25:5 Pėrveē kėsaj Amatsiahu mblodhi ata tė Judės dhe caktoi mbi ta komandantėt e mijėshėve dhe tė qindėshėve sipas shtėpive tė tyre atėrore, pėr tėrė Judėn dhe Beniaminin; pastaj bėri regjistrimin nga njėzet vjeē e lart dhe doli qė ishin treqind mijė burra tė zgjedhur, tė aftė pėr luftė dhe tė zotė tė pėrdorin ushtėn dhe mburojėn.

  25:6 Rekrutoi gjithashtu me para njėqind mijė burra nga Izraeli, tė fortė dhe trima, pėr njėqind talenta argjendi.

  25:7 Por njė njeriu i Perėndisė erdhi tek ai dhe i tha: "O mbret, ushtria e Izraelit tė mos vijė me ty, sepse Zoti nuk ėshtė me Izraelin, as me ndonjė nga bijtė e Efraimit!

  25:8 Por nė rast se dėshiron tė shkosh, shko megjithatė; edhe po tė tregohesh trim nė betejė, Perėndia do tė tė bėjė tė biesh para armikut, sepse Perėndia ka pushtet tė ndihmojė dhe tė tė bėjė qė tė biesh".

  25:9 Amatsiahu i tha atėherė njeriut tė Perėndisė: "Por ēdo t`i bėj njėqind talentat qė ia dhashė ushtrisė sė Izraelit?". Njeriu i Perėndisė u pėrgjigj: "Zoti mund tė tė japė mė tepėr se aq".

  25:10 Atėherė Amatsiahu e shpėrndau ushtrinė qė kishte ardhur tek ai nga Efraimi, me qėllim qė tė kthehej nė shtėpi tė saj; por zemėrimi i pjesėtarėve tė saj u rrit shumė kundėr Judės dhe ata u kthyen nė shtėpi me njė zemėrim tė madh.

  25:11 Pastaj Amatsiahu, mbasi mori zemėr, u vu nė krye tė popullit tė tij, shkoi nė luginėn e Kripės dhe vrau dhjetė mijė njerėz tė Seirit.

  25:12 Bijtė e Judės kapėn gjallė dhjetė mijė tė tjerė dhe i ēuan nė majė tė shkėmbit, prej ku i hodhėn poshtė; dhe tė tėrė u bėnė copė-copė.

  25:13 Por burrat e ushtrisė, qė Amatsiahu kishte shpėrndarė qė tė mos vinin me tė pėr tė luftuar, u vėrsulėn mbi qytetet e Judės, nga Samaria deri nė Beth-Horon, duke vrarė tre mijė banorė dhe duke marrė njė plaēkė tė madhe.

  25:14 Pas kthimit tė tij nga masakra e Edomitėve, Amatsiahu urdhėroi qė t`i sillnin perėnditė e bijve tė Seirit, i vendosi si perėndi tė tij, ra pėrmbys pėrpara tyre dhe u ofroj temjan.

  25:15 Prandaj zemėrimi i Zotit u ndez kundėr Amatsiahut dhe i dėrgoi njė profet pėr t`i thėnė: "Pse kėrkove perėnditė e kėtij populli, qė nuk kanė qenė tė zotė tė ēlirojnė popullin e tyre nga dora jote?".

  25:16 Ndėrsa vazhdonte tė fliste akoma me tė, mbreti i tha: "A tė kemi bėrė vallė kėshilltar tė mbretit? Pusho! Pse kėrkon tė vritesh?". Atėherė profeti nuk foli mė, por tha: "Unė e di qė Perėndia ka vendosur tė tė shkatėrrojė, sepse ke bėrė kėtė dhe nuk more parasysh kėshillėn time".

  25:17 Atėherė Amatsiahu, mbret i Judės, pasi u kėshillua, dėrgoi t`i thotė Joasit, birit tė Jehoahazit, birit tė Jehut, mbret i Izraelit: "Eja tė ballafaqohemi njeri me tjetrin nė betejė".

  25:18 Por Joasi, mbret i Izraelit, dėrgoi t`i thotė Amatsiahut, mbretit tė Judės: "Gjembi i Libanit i ēoi fjalė kedrit tė Libanit: "Jepi vajzėn tėnde pėr grua birit tim". Por njė kafshė e egėr e Libanit kaloi andej dhe e shkeli gjembin.

  25:19 Ti ke thėnė: "Ja, unė kam mundur Edomin", dhe zemra jote tė ka bėrė krenar aq sa tė mburresh. Rri nė shtėpinė tėnde. Pse kėrkon tė shkaktosh fatkeqėsi, duke shkatėrruar veten tėnde dhe Judėn bashkė me ty?".

  25:20 Por Amatsiahu nuk e dėgjoi; kjo gjė vinte nė tė vėrtetė nga Perėndia, me qėllim qė tė jepeshin nė dorėn e armikut, sepse kishin kėrkuar perėnditė e Edomit.

  25:21 Kėshtu Joasi, mbret i Izraelit, doli kundėr Judės; dhe ai dhe Amatsiahu, mbret i Judės, u ndeshėn me njeri-tjetrin nė Beth-Shemesh qė i pėrkiste Judės.

  25:22 Juda u mund nga Izraeli, dhe secili ia mbathi nė ēadrėn e vet.

  25:23 Joasi, mbret i Izraelit, zuri nė Beth-Shemesh Amatsiahun, mbretin e Judės, birin e Joasit, bir i Jehoahazit; e ēoi nė Jeruzalem dhe bėri njė tė ēarė prej katėrqind kubitėsh nė muret e Jeruzalemit qė nga porta Efraimit deri te porta e Qoshes.

  25:24 Mori tėrė arin dhe argjendin dhe tė gjitha sendet qė gjendeshin nė shtėpinė e Perėndisė, qė i ishin besuar Obed-Edomit, thesaret e pallatit mbretėror dhe disa pengje, pastaj u kthye pėrsėri nė Samari.

  25:25 Amatsiahu, bir i Joasit, mbretit tė Judės, jetoi edhe pesėmbėdhjetė vjet mbas vdekjes sė Joasit, birit tė Jehoahazit, mbret i Izraelit.

  25:26 Pjesa tjetėr e bėmave tė Amatsiahut, nga tė parat gjer nė ato tė fundit, a nuk janė tė shkruara vallė, nė librin e mbretėrve tė Judės dhe tė Izraelit?

  25:27 Mbas largimit tė Amatsiahut nga Zoti, u kurdis kundėr tij njė komplot nė Jeruzalem; ai iku nė Lakish, por e ndoqėn deri nė Lakish dhe aty e vranė.

  25:28 E ngarkuan pastaj mbi kuaj dhe e varrosėn bashkė me etėrit e tij nė qytetin e Judės.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine