Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - 2CORINTHIANS 12

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  12:1 Sigurisht nuk kam dobi nga tė mburrurit; prandaj do t`ia filloj me vegimet dhe zbulesat e Zotit.

  12:2 Unė njoh njė njeri nė Krishtin, i cili, para katėrmbėdhjetė vjetėsh (a ishte nė trup, a ishte jashtė trupit, nuk e di; Perėndia e di), u rrėmbye gjer nė tė tretin qiell.

  12:3 Dhe e di se ai njeri (a me trupin ose pa trupin, nuk e di, Perėndia e di),

  12:4 u rrėmbye nė parajsė dhe dėgjoi fjalė tė patregueshme, qė nuk ėshtė e lejuar tė thuhen nga njeri.

  12:5 Pėr atė njeri unė do tė krenohem, por nuk do tė krenohem pėr veten time, veē se pėr dobėsitė e mia.

  12:6 Edhe sikur tė doja tė krenohesha, nuk do tė isha i marrė, sepse do tė flisja tė vėrtetėn; por nuk e bėj kėtė, se mos ndonjė mė ēmon mė tepėr nga ajo qė mė sheh, a mė tepėr nga ajo qė dėgjon nga unė.

  12:7 Dhe, qė tė mos mė rritet mendja pėr shkak tė jashtėzakonshmėrisė sė zbulesave, m`u dha njė gjėmb nė mish, njė engjėll i Satanit, pėr tė mė rėnė me grushta, qė tė mos mbahem me tė madh.

  12:8 Lidhur me kėtė iu luta tri herė Zotit qė ta largonte nga unė.

  12:9 Por ai mė tha: ``Hiri im tė mjafton, sepse fuqia ime pėrsoset nė dobėsi``. Prandaj me kėnaqėsi tė madhe do tė krenohem mė tepėr pėr dobėsitė e mia, qė fuqia e Krishtit tė rrijė tek unė.

  12:10 Prandaj unė kėnaqem nė dobėsi, nė fyerje, nė nevoja, nė pėrndjekje, nė ngushtica pėr shkak tė Krishtit, sepse, kur jam i dobėt, atėherė jam i fortė.

  12:11 U bėra i marrė duke u mburrur; ju mė shtrėnguat, sepse u desh qė ju tė mė rekomandoni, sepse nuk qeshė aspak mė poshtė se apostujt e lartė, edhe pse unė nuk jam asgjė.

  12:12 Shenjat e apostullit u vėrtetuan ndėr ju me durim tė madh, me shenja e mrekulli dhe ēudira.

  12:13 Vallė nėse ju mbetėt prapa, pra, nga kishat e tjera, rveē se nė faktin se unė nuk u bėra barrė pėr ju? Falmani kėtė gabim.

  12:14 Ja, kjo ėshtė e treta herė qė jam gati tė vij te ju, dhe nuk dua t`ju bėhem barrė, sepse s`kėrkoj pasuritė tuaja, por juve; sepse bijtė nuk e kanė pėr detyrė tė mbledhin pėr prindėrit, por prindėrit pėr bijtė.

  12:15 Sa pėr veten time, unė do tė shpenzoj me gėzim dhe do tė shpenzohem pėr shpirtrat tuaja, megjithse ju dua mė fort dhe mė doni mė pak.

  12:16 Ashtu qoftė! Unė nuk u bėra barrė pėr ju; megjithatė, duke qenė dinak ju zura me dredhi.

  12:17 Mos pėrfitova vallė ndonjė gjė nga ju me anė tė ndonjė qė dėrgova te ju?

  12:18 Unė iu luta Titit dhe me tė dėrgova edhe kėtė vėlla. Mos pėrfitoi gjė Titi nga ju? A nuk kemi ecur me tė njėjtin frymė dhe nė tė njėjtat gjurmė?

  12:19 A mendoni pėrsėri se ne kėrkojmė tė justifikohemi para jush? Ne flasim pėrpara Perėndisė, nė Krishtin, dhe tė gjitha kėto, o fort tė dashur, janė pėr ndėrtimin tuaj.

  12:20 Sepse kam frikė se mos kur tė vij nuk ju gjej sikundėr kam dashur dhe se mos ju mė gjeni sikundėr nuk keni dashur juve se mos ka grindje, xhelozi, zemėrime, shpėrthime, pėrgojime, insinuata, kryelartėsi, ose trazira midis jush;

  12:21 se mos kur tė vijė sėrish, Perėndia im do tė mė pėrulė nė mes tuaj dhe unė do tė vajtoj pėr shumė nga ata qė kanė mėkatuar mė parė dhe nuk u penduan pėr fėlliqėsinė, kurvėrinė dhe shthurjen qė praktikuan.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine