Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - 2KINGS 1

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  1:1 Mbas vdekjes sė Ashabit, Moabi u rebelua kundėr Izraelit.

  1:2 Ashaziahu ra nga dritarja e katit tė sipėrm nė Samari dhe u dėmtua. Atėherė dėrgoi lajmėtarė tė cilėve u tha: "Shkoni tė konsultoni Baal-Zebubin, perėndinė e Ekronit, pėr tė ditur nė se do ta marr veten nga kjo fatkeqėsi".

  1:3 Por njė engjėll i Zotit i tha Tishbitit Elia: "Ēohu dhe u dil pėrpara lajmėtarėve tė mbretit tė Samarisė dhe u thuaj atyre: "Mos vallė nuk ka Perėndi nė Izrael, qė ju shkoni tė konsultoheni me Baal-Zebubin, perėndinė e Ekronit?

  1:4 Prandaj kėshtu thotė Zoti: "Ti nuk do tė zbresėsh mė nga shtrati nė tė cilin ke hipur, por me siguri ke pėr tė vdekur"". Pastaj Elia u largua.

  1:5 Lajmėtarėt u kthyen te Ashaziahu, qė i pyeti ata: "Pse u kthyhet?".

  1:6 Ata u pėrgjigjėn: "Njė njeri na doli pėrpara dhe na tha: "Shkoni te mbreti qė ju ka dėrguar dhe i thoni: Kėshtu thotė Zoti: Mos vallė nuk ka asnjė Perėndi nė Izrael qė ti dėrgon njerėz pėr t`u konsultuar me Baal-Zebubin, perėndinė e Ekronit? Prandaj nuk do tė zbresėsh nga shtrati mbi tė cilin ke hipur, por me siguri ke pėr tė vdekur"".

  1:7 Atėherė mbreti i pyeti ata: "Si ishte njeriu qė ju doli pėrpara dhe ju tha kėto fjalė?".

  1:8 Ata u pėrgjigjėn: "Ishte njė njeri i veshur me rroba leshi dhe me njė brez prej lėkure rreth ijeve"; Ashaziahu tha: "Éshtė Elia, Tishbiti!".

  1:9 Atėherė mbreti dėrgoi tek Elia njė kapiten pesėdhjetėsheje me pesėdhjetė njerėzit e tij; ai u ngjit tek ai dhe e gjeti Elian tė ulur nė majė tė malit. Kapiteni i tha: "O njeriu i Perėndisė, mbreti tė urdhėron tė zbresėsh".

  1:10 Elia u pėrgjigj dhe i tha kapitenit tė pesėdhjetėshes: "Nė rast se jam njė njeri i Perėndisė, tė zbresė zjarr nga qielli dhe tė tė zhdukė ty dhe tė pesėdhjetė njerėzit qė janė me ty!". Dhe nga qielli zbriti njė zjarr, qė zhduku atė dhe tė pesėdhjetė njerėzit e tij.

  1:11 Atėherė mbreti i dėrgoi njė kapiten tjetėr pesėdhjetėsheje me pesėdhjetė njerėzit e tij, qė iu drejtua Elias dhe i tha: "O njeriu i Perėndisė, mbreti tė urdhėron tė zbresėsh menjėherė".

  1:12 Elia u pėrgjigj dhe u tha atyre: "Nė qoftė se jam njė njeri i Perėndisė, le tė zbresė zjarr nga qielli dhe tė tė zhdukė ty dhe pesėdhjetė njerėzit e tu". Dhe nga qielli zbriti zjarri i Perėndisė qė zhduku atė dhe tė pesėdhjetė njerėzit e tij.

  1:13 Mbreti dėrgoi edhe njė kapiten tė tretė pesėdhjetėsheje me pesėdhjetė njerėzit e tij. Ky kapiten i tretė pesėdhjetėsheje u ngjit dhe shkoi e u shtri para Elias, duke e lutur: "O njeriu i Perėndisė, tė lutem, jeta ime e kėtyre pesėdhjetė shėrbėtorėve tė tu qofshin tė ēmuara nė sytė e tu!

  1:14 Ja, njė zjarr zbriti nga qielli dhe zhduku dy kapitenėt e parė tė pesėdhjetėshes me pesėdhjetė njerėzit e tyre; por tani jeta ime qoftė e ēmuar nė sytė e tu".

  1:15 Engjėlli i Zotit i tha Elias: "Zbrit me tė dhe mos ki frikė prej tij". Prandaj Elia u ngrit dhe zbriti bashkė me tė te mbreti,

  1:16 dhe i tha: "Kėshtu thotė Zoti: "Pse nuk paska nė Izrael asnjė Perėndi, me fjalėn e tė cilit tė mund tė kėshillohesh, qė ti dėrgove lajmėtarė te Baal-Zebubi, perėndi e Ekronit? Pėr kėtė arėsye ti nuk do tė zbresėsh nga shtrati nė tė cilin ke hipur, por ke pėr tė vdekur me siguri"".

  1:17 Kėshtu Ashaziahu vdiq, sipas fjalės sė Zotit, tė cilėn e shqiptoi Elia. Me qenė se nuk kishte bij, Jerohami filloi tė mbretėrojė nė vend tė tij, gjatė vitit tė dytė tė Jerohamit, birit tė Jozafatit, mbretit tė Judės.

  1:18 Pjesa tjetėr e bėmave tė kryera nga Ashaziahu a nuk ėshtė e shkruar vallė nė librin e Kronikave tė mbretėrve tė Izraelit?

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine