Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - 2SAMUEL 14

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  14:1 Joabi, bir i Tserujahut, vuri re qė zemra e mbretit ishte e shqetėsuar pėr Absalomin.

  14:2 Kėshtu Joabi dėrgoi dikė nė Tekoa dhe solli qė andej njė grua tė urtė, sė cilės i tha: "Bėj sikur mban zi dhe vish njė palė rroba zije; mos u lyej me vaj, por sillu si njė grua qė qan prej kohe njė tė vdekur.

  14:3 Shko pra te mbreti dhe foli nė kėtė mėnyrė". Dhe Joabi e mėsoi se ē`duhej tė thoshte.

  14:4 Gruaja e Tekoas shkoi tė flasė me mbretin, u hodh me fytyrėn pėr tokė, u pėrul dhe tha: "Ndihmomė, o mbret!".

  14:5 Mbreti i tha: "Ēfarė ke?". Ajo u pėrgjigj: "Mjerėsisht jam e ve dhe burri mė ka vdekur.

  14:6 Shėrbėtorja jote kishte dy djem, por kėta patėn njė grindje midis tyre nė arė, dhe, me qenė se nuk kishte njeri t`i ndante, njeri gioditi tjetrin dhe e vrau.

  14:7 Tani tėrė farė e fis ėshtė ngritur kundėr shėrbėtores sate, duke thėnė: "Na dorėzo atė qė vrau vėllanė, qė ta bėjmė tė vdesė pėr jetėn e vėllait qė ai ka vrarė dhe pėr tė shfarosur edhe trashėgimtarin". Nė kėtė mėnyrė do tė shuhet e vetmja urė zjarri qė mė ka mbetur dhe nuk kanė pėr t`i lėnė burrit tim as emėr as pasardhės mbi faqen e dheut".

  14:8 Mbreti i tha gruas: "Shko nė shtėpinė tėnde; unė do tė jap urdhrat pėr ēėshtjen tėnde".

  14:9 Gruaja e Tekoas i tha mbretit: "O mbret, zotėria ime, faji tė bjerė mbi mua dhe mbi shtėpinė e atit tim, por mbreti dhe froni i tij tė jenė tė pafaj".

  14:10 Mbreti tha: "Nė qoftė se dikush tė thotė diēka, sille tek unė dhe ke pėr tė parė qė nuk do tė tė bjerė mė nė qafė".

  14:11 Atėherė ajo tha: "Tė mos e harrojė mbreti, tė lutem, Zotin, Perėndinė tėnd, nė mėnyrė qė hakmarrėsi i gjakut tė mos vazhdojė tė shkatėrrojė dhe biri im tė mos shfaroset". Ai u pėrgjigj: "Ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė Zoti rron, birit tėnd, nuk do t`i bjerė nė tokė asnjė qime floku!".

  14:12 Atėherė gruaja i tha: "Lejoje shėrbėtoren tėnde t`i thotė akoma njė fjalė mbretit!". Ai u pėrgjigj: "Thuaje, pra".

  14:13 Gruaja ia rifilloi: "Pse ke menduar njė gjė tė tillė kundėr popullit tė Perėndisė? Duke folur nė kėtė mėnyrė nė fakt mbreti ėshtė deri diku fajtor, sepse mbreti nuk e kthen atė qė ėshtė nė mėrgim.

  14:14 Ne duhet tė vdesim dhe jemi si ujėt qė derdhet mbi tokė, qė nuk mund tė mblidhet; por Perėndia nuk tė heq jetėn, por gjen mėnyrėn qė ai qė ėshtė nė mėrgim tė mos qėndrojė larg tij.

  14:15 Dhe tani kam ardhur tė flas pėr kėtė gjė me mbretin, me zotėrinė time, sepse populli mė ka trembur; dhe shėrbėtorja jote ka thėnė: "Dua tė flas me mbretin; ndofta mbreti do tė bėjė atė qė shėrbėtorja e tij do t`i thotė.

  14:16 Mbreti do tė dėgjojė shėrbėtoren e tij dhe do ta ēlirojė nga duart e atye qė duan tė mė heqin mua dhe birin tim nga trashėgimia e Perėndisė".

  14:17 Shėrbėtorja jote thoshte: "Oh, fjala e mbretit, e tim zoti, mė ngushėlloftė, sepse mbreti, zotėria ime, ėshtė si njė engjėll i Perėndisė qė di tė dallojė tė mirėn dhe tė keqen". Zoti, Perėndia yt, qoftė me ty".

  14:18 Mbreti u pėrgjigj dhe i tha gruas: "Tė lutem, mos mė fshih asgjė nga ato qė do tė pyes. Gruaja i tha: "Le tė flasė mbreti, Zotėria ime".

  14:19 Atėherė mbreti tha: "A nuk ėshtė ndoshta dora e Joabit me ty nė tėrė kėtė ēėshtje?". Gruaja u pėrgjigj: "Ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė ti rron, o mbret, zotėria im, ēėshtja ėshtė pak a shumė ashtu siē e ka thėnė mbreti, zotėria im; ka qenė nė fakt shėrbėtori yt Joabi ai qė ka dhėnė kėto urdhėra dhe ka vėnė tėrė kėto fjalė nė gojėn e shėrbėtores sate.

  14:20 Shėrbėtori yt Joab e bėri kėtė gjė pėr tė sjellė njė ndryshim nė gjendjen e tanishme; por zotėria ime ka po atė dituri tė njė engjėlli tė Perėndisė pėr tė kuptuar tėrė ato qė ndodhin mbi dhe".

  14:21 Atėherė mbreti i tha Joabit: "Ja, do tė bėj pikėrisht kėtė. Shko, pra, dhe bėj qė tė kthehet i riu Absalom.

  14:22 Atėherė Joabi u shtri me fytyrėn pėr tokė, u pėrul dhe e bekoi mbretin. Pastaj Joabi tha: "Sot shėrbėtori yt kupton se ka gjetur hirin tėnd, o mbret, o imzot, sepse mbreti bėri atė qė shėrbėtori kishte kėrkuar".

  14:23 Kėshtu Joabi u ngrit dhe shkoi nė Geshur, dhe e solli Absalomin nė Jeruzalem.

  14:24 Por mbreti tha: "Tė mblidhet nė shtėpinė e tij dhe tė mos e shohė fytyrėn time!". Kėshtu Absalomi u tėrhoq nė shtėpinė e tij dhe nuk e pa fytyrėn e mbretit.

  14:25 Nė tė gjithė Izraelin nuk kishte njeri qė ta lavdėronin mė tepėr pėr bukuri se sa Absalomit; nga tabanėt e kėmbėve deri nė majėn e kokės nuk kishte asnjė tė metė tek ai.

  14:26 Kur priste flokėt (dhe kėtė e bėnte ēdo vit sepse flokėt i rėndonin shumė), ai i peshonte flokėt e kokės sė tij; ato peshonin dyqind sikla simbas masave tė caktuara nga mbreti.

  14:27 Absalomit i lindėn tre djem dhe njė vajzė e quajtur Tamara, qė ishte e hijshme.

  14:28 Absalomi banoi dy vjet nė Jeruzalem, pa e parė fytyrėn e mbretit.

  14:29 Pastaj Absalomi thirri Joabin pėr ta dėrguar te mbreti, por ai nuk deshi tė vinte; e dėrgoi ta thėrriste njė herė tė dytė, por ai nuk deshi tė vinte.

  14:30 Atėherė Absalomi u tha shėrbėtorėve tė tij: "Ja, ara e Joabit ėshtė pranė arės sime dhe aty ka elb; shkoni t`i vini zjarrin!". Kėshtu shėrbėtorėt e Absalomit i vunė zjarrin arės.

  14:31 Atėherė Joabi u ngrit, shkoi nė shtėpinė e Absalomit dhe i tha: "Pse shėrbėtorėt e tu i vunė zjarrin arės sime?".

  14:32 Absalomi iu pėrgjigj Joabit: "Unė tė kisha dėrguar fjalė: "Eja kėtu, qė tė kem mundėsi tė tė dėrgoj te mbreti pėr t`i thėnė: Pse jam kthyer nga Geshuri? Do tė kishte qenė mė mirė pėr mua tė kisha mbetur atje". Tani mė lejo tė shoh fytyrėn e mbretit. Nė rast se tek unė ka ndonjė paudhėsi, ai tė shkaktojė vdekjen time".

  14:33 Joabi shkoi atėherė te mbreti dhe ia tregoi ēėshtjen. Ky thirri Absalomin qė shkoi te mbreti dhe ra pėrmbys me fytyrėn pėr tokė pėrpara tij; dhe mbreti e puthi Absalomin.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine