Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - ACTS 13

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  13:1 Por nė kishėn e Antiokisė ishin profetė dhe mėsues: Barnaba, Simeoni, i quajtur Niger, Luci nga Kireneas, Manaeni, qė ishte rritur bashkė me Herodin tetrark, dhe Sauli.

  13:2 Dhe, ndėrsa po kryenin shėrbesėn e Zotit dhe po agjėronin, Fryma e Shenjtė tha: ``M`i ndani veē Barnabėn dhe Saulin pėr veprėn pėr tė cilėn i kam thirrur``.

  13:3 Atėherė, pasi agjėruan dhe u lutėn, vunė duart mbi ta dhe i nisėn.

  13:4 Ata, pra, tė dėrguar nga Fryma e Shenjtė, zbritėn nė Seleuki dhe qė andej lundruan pėr nė Qipro.

  13:5 Kur arritėn nė Salaminė, shpallėn fjalėn e Perėndisė nė sinagogat e Judenjve; dhe ata kishin me vete edhe Gjonin si ndihmės.

  13:6 Pastaj, mbasi e pėrshkuan ishullin deri nė Pafo, gjetėn aty njė magjistar, njė profet tė rremė jude, me emėr Bar-Jezus,

  13:7 i cili ishte me prokonsullin Sergj Pal, njeri i zgjuar. Ky thirri pranė vetes Barnabėn dhe Saulin dhe kėrkoi tė dėgjonte fjalėn e Perėndisė,

  13:8 por Elimas, magjistari (ky nė fakt ėshtė kuptimi i emrit tė tij) u kundėrshtoi atyre, duke kėrkuar ta largojė prokonsullin nga besimi.

  13:9 Atėherė Sauli, i quajtur edhe Pal, i mbushur me Frymėn e Shenjtė, i nguli sytė mbi tė dhe tha:

  13:10 ``O njeri plot me ēdo mashtrim dhe ēdo farė ligėsie, bir i djallit, armik i ēdo drejtėsie, a nuk do tė heqėsh dorė nga shtrembėrimi i rrugėvė tė drejta tė Zotit?

  13:11 Tani, pra, ja, dora e Zotit ėshtė mbi ty, dhe do tė verbohesh dhe nuk do ta shohėsh mė diellin pėr njė farė kohe``. Menjėherė mbi tė ra mjegull dhe terr: dhe ai shkonte rreth e qark duke kėrkuar ndonjė qė ta mbante pėr dore.

  13:12 Atėherė prokonsulli, kur pa ēfarė kishte ndodhur, besoi, i mrekulluar nga doktrina e Zotit.

  13:13 Dhe Pali dhe shokėt e vet hipėn nė anije nga Pafo dhe arritėn nėpėr det nė Pergė tė Panfilisė; por Gjoni u nda prej tyre dhe u kthye nė Jeruzalem.

  13:14 Por ata, duke vazhduar rrugėn nga Perga, arritėn nė Antioki tė Pisidisė; dhe, mbasi hynė nė sinagogė ditėn e shtunė, u ulėn.

  13:15 Mbas leximit tė ligjit dhe tė profetėve, krerėt e sinagogės dėrguan atyre pėr t`u thėnė: ``Vėllezėr, nė qoftė se keni ndonjė fjalė kėshilluese pėr popullin, ia thoni``.

  13:16 Atėherė Pali u ngrit dhe, mbasi bėri shenjė me dorė, tha: ``Izraelitė dhe ju qė druani Perėndinė, dėgjoni!

  13:17 Perėndia e kėtij populli tė Izraelit i zgjodhi etėrit tanė, dhe e bėri tė madh popullin gjatė qėndrimit nė vendin e Egjiptit; pastaj, me krahė tė fuqishėm, e nxori qė andej.

  13:18 Dhe pėr afro dyzet vjet i duroi nė shkretėtirė.

  13:19 Pastaj shkatėrroi shtatė kombe nė vendin e Kanaanit dhe ua shpėrndau atyre nė trashėgimi vendin e tyre.

  13:20 Dhe pastaj, pėr afro katėrqind e pesėdhjetė vjet, u dha Gjyqtarė deri te profeti Samuel.

  13:21 Mė pas ata kėrkuan njė mbret; dhe Perėndia u dha atyre Saulin, birin e Kisit, njė burrė nga fisi i Beniaminit, pėr dyzet vjet.

  13:22 Pastaj Perėndia e hoqi dhe u ngjalli atyre si mbret Davidin, pėr tė cilin dha dėshmi duke thėnė: "Kam gjetur Davidin, birin e Jeseut, njeri sipas zemrės sime, i cili do tė zbatojė tė gjitha vullnetet e mia".

  13:23 Prej farės sė kėtij Perėndia, sipas premtimit tė vet, i ka ngjallur Izraelit Shpėtimtarin Jezus.

  13:24 Para ardhjes sė tij, Gjoni predikoi njė pagėzim pendimi pėr gjithė popullin e Izraelit.

  13:25 Dhe, kur Gjoni po e pėrfundonte misionin e tij, tha: "Cili pandehni se jam unė? Unė nuk jam Krishti; por ja, pas meje vjen njė, tė cilit unė nuk jam i denjė t`i zgjidh sandalet e kėmbėve".

  13:26 Vėllezėr, bij tė pasardhėsve tė Abrahamit, dhe ata prej jush qė druajnė Perėndinė, juve ju ėshtė dėrguar fjala e kėtij shpėtimi.

  13:27 Sepse banorėt e Jeruzalemit dhe krerėt e tyre, duke mos e njohur Kėtėjezus, duke e dėnuar, kanė pėrmbushur fjalėt e profetėve qė lexohen ēdo tė shtunė.

  13:28 Dhe, ndonėse nuk i gjetėn asnjė faj qė tė meritonte vdekjen, i kėrkuan Pilatit qė ai tė vritet.

  13:29 Dhe mbasi u kryen tė gjitha gjėrat qė janė shkruar pėr tė, atė e zbritėn nga druri dhe e vunė nė varr.

  13:30 Por Perėndia e ringjalli prej tė vdekurve;

  13:31 dhe ai u pa pėr shumė ditė nga ata qė ishin ngjitur me tė nga Galilea nė Jeruzalem, tė cilėt tani janė dėshmitarė tė tij para popullit.

  13:32 Dhe ne po ju shpallim lajmin e mirė tė premtimit qė u qe bėrė etėrve,

  13:33 duke ju thėnė se Perėndia e ka pėrmbushur pėr ne, bij tė tyre, duke ringjallur Jezusin, ashtu si dhe ėshtė shkruar nė psalmin e dytė: "Ti je Biri im, sot mė linde".

  13:34 Dhe mbasi e ka ringjallur prej tė vdekurve pėr tė mos e kthyer nė kalbje, ai ka thėnė kėshtu: "Unė do t`ju jap premtimet e sigurta tė bėra Davidit".

  13:35 Pėr kėtė ai thotė edhe nė njė psalm tjetėr: "Ti nuk do tė lejosh qė i Shenjti yt tė shohė kalbje".

  13:36 Sepse Davidi, mbasi zbatoi kėshillėn e Perėndisė nė brezin e tij, vdiq dhe u bashkua me etėrit e vet dhe pa kalbje,

  13:37 por ai, qė e ka ringjallur Perėndia, nuk ka parė kalbje.

  13:38 Le ta dini, pra, o vėllezėr, se nėpėrmjet tij ju ėshtė shpallur falja e mėkateve,

  13:39 dhe se, me anė tė tij, ai qė beson ėshtė shfajėsuar nga tė gjitha gjėrat, qė nuk mund tė shfajsohej me anė tė ligjit tė Moisiut.

  13:40 Kini kujdes, pra, qė tė mos ju ndodhė ajo qė ėshtė thėnė nė profetėt:

  13:41 "Shikoni, o pėrbuzės, mrekullohuni dhe do tė treteni, sepse unė po kryej njė vepėr nė ditėt tuaja, njė vepėr, tė cilėn ju nuk do ta besonit, po t`jua tregonte dikush"``.

  13:42 Dhe kur Judenjtė dolėn nga sinagoga, johebrenjtė u lutėn qė tė shtunėn e ardhshme t`u flisnin pėrsėri pėr kėto gjėra.

  13:43 Dhe, mbasi u shpėrnda mbledhja, shumė nga Judenjtė dhe nga prozelitėt e perėndishėm i ndiqnin Palin dhe Barnabėn, tė cilėt, duke u folur atyre, i bindėn tė ngulmojnė nė hir tė Perėndisė.

  13:44 Tė shtunėn tjetėr gati gjithė qyteti u mblodh pėr tė dėgjuar fjalėn e Perėndisė.

  13:45 Por Judenjtė, duke parė turmėn, u mbushėn me smirė dhe u kundėrviheshin thėnieve tė Palit, duke kundėrshtuar dhe duke blasfemuar.

  13:46 Atėherė Pali dhe Barnaba, duke folur lirisht, thanė: ``Ishte e nevojshme qė fjala e Perėndisė t`ju shpallej ju mė sė pari; por, ngaqė ju e hidhni poshtė dhe nuk e ēmoni veten tė denjė pėr jetėn e pėrjetshme, ja, ne po u drejtohemi johebrenjve.

  13:47 Sepse kėshtu na ka urdhėruar Zoti: "Unė tė vura si dritė tė johebrenjve, qė ti ta ēosh shpėtimin deri nė skajin e dheut"``.

  13:48 Johebrenjtė, kur dėgjuan, u gėzuan dhe lėvdonin fjalėn e Zotit; dhe tė gjithė sa ishin tė paracaktuar pėr jetėn e pasosur besuan.

  13:49 Dhe fjala e Zotit pėrhapej nė mbarė atė vend.

  13:50 Por Judenjtė i nxitėn disa gra tė perėndishme tė shtresės sė lartė, si dhe parinė e qytetit, dhe ngjallėn njė pėrndjekje kundėr Palit dhe Barnabės dhe i dėbuan jashtė kufijve tė tyre.

  13:51 Atėherė ata, mbasi shkundėn pluhurin e kėmbėve tė tyre kundėr tyre, shkuan nė Ikon.

  13:52 Dhe dishepujt ishin mbushur me gėzim dhe me Frymėn e Shenjtė.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine