Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - ACTS 16

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  16:1 Dhe ai arriti nė Derbė dhe nė Listra; kėtu ishte njė dishepull me emėr Timote, biri i njė gruaje judease besimtare, por me baba grek,

  16:2 pėr tė cilin jepnin dėshmi tė mirė vėllezėrit e Listrės dhe tė Ikonit.

  16:3 Pali deshi qė tė dilte me tė; kėshtu e mori, e rrethpreu pėr shkak tė Judenjve qė ishin nė ato vende, sepse tė gjithė e dinin se babai i tij ishte grek.

  16:4 Dhe, duke kaluar nėpėr qytete, i urdhėronin ata tė zbatojnė vendimet qė ishin marrė nga apostujt dhe nga pleqtė nė Jeruzalem.

  16:5 Kishat, pra, po forcoheshin nė besim dhe rriteshin nė numėr pėrditė.

  16:6 Kur ata po kalonin nėpėr Frigji dhe nė krahinėn e Galatisė, u penguan nga Fryma e Shenjtė qė tė shpallin fjalėn nė Azi.

  16:7 Si arritėn nė kufijtė e Misisė, ata kėrkuan tė shkojnė nė Bitini, por Fryma nuk i lejoi.

  16:8 Kėshtu, pasi e pėrshkuan Misinė, zbritėn nė Troas.

  16:9 Gjatė natės Palit iu shfaq njė vegim. I rrinte para njė burrė Maqedonas, qė i lutej dhe i thoshte: ``Kalo nė Maqedoni dhe na ndihmo``.

  16:10 Mbasi e pa vegimin, kėrkuam menjėherė tė shkojmė nė Maqedoni, tė bindur se Zoti na kishte thirrur qė t`ua shpallim atyre ungjillin.

  16:11 Prandaj, duke lundruar nga Troasi, u drejtuam pėr nė Samotrakė, dhe tė nesėrmen nė Neapolis,

  16:12 dhe prej andej nė Filipi, qė ėshtė qyteti i parė i asaj ane tė Maqedonisė dhe koloni romake; dhe qėndruam disa ditė nė atė qytet.

  16:13 Ditėn e sė shtunės dolėm jashtė qytetit anės lumit, ku ishte vendi i zakonshėm pėr lutje; dhe, si u ulėm, u flisnim grave qė ishin mbledhur atje.

  16:14 Dhe njė grua, me emėr Lidia, qė ishte tregtare tė purpurtash, nga qyteti i Tiatirės dhe qė e adhuronte Perėndinė, po dėgjonte. Dhe Zoti ia hapi zemrėn pėr tė dėgjuar gjėrat qė thoshte Pali.

  16:15 Pasi ajo u pagėzua me familjen e saj, na u lut duke thėnė: ``Nė qoftė se mė keni gjykuar se jam besnike ndaj Zotit, hyni nė shtėpinė time dhe rrini``. Dhe na detyroi tė pranojmė.

  16:16 Dhe, kur po shkonim pėr lutje, na doli para njė skllave e re qė kishte njė frymė falli, e cila, duke u treguar fatin njerėzve, u sillte shumė fitime zotėrinjve tė saj.

  16:17 Ajo u vu tė ndjekė Palin dhe ne, dhe bėrtiste duke thėnė: ``Kėta njerėz janė shėrbėtorė tė Perėndisė Shumė tė Lartė dhe ju shpallėn udhėn e shpėtimit``.

  16:18 Dhe ajo e bėri kėtė shumė ditė me radhė, por Pali, i mėrzitur, u kthye dhe i tha frymės: ``Unė tė urdhėroj nė emėr tė Jezu Krishtit tė dalėsh prej saj``. Dhe fryma doli qė nė atė ēast.

  16:19 Por zotėrinjtė e saj, kur panė se u humbi shpresa e fitimit tė tyre, i kapėn Palin dhe Silėn dhe i tėrhoqėn te sheshi i tregut pėrpara arkondėve;

  16:20 dhe si ua paraqitėn pretorėt, thanė: ``Kėta njerėz, qė janė Judenj, e turbullojnė qytetin tonė,

  16:21 dhe predikojnė zakone qė pėr ne, qė jemi Romakė, nuk ėshtė e ligjshme t`i pranojmė dhe t`i zbatojmė``.

  16:22 Atėherė turma u lėshua e gjitha bashkė kundėr tyre: dhe pretorėve, ua grisėn atyre rrobat dhe urdhėruan t`i rrahin me kamxhik.

  16:23 Dhe si i rrahėn me shumė goditje, i futėn nė burg duke urdhėruar rojtarin e burgut t`i ruajė me kujdes.

  16:24 Ky, si mori njė urdhėr tė tillė, i futi nė pjesėn mė tė brendshme tė burgut dhe ua shtrėngoi kėmbėt nė dru.

  16:25 Aty nga mesnata Pali dhe Sila po luteshin dhe i kėndonin himne Perėndisė; dhe tė burgosurit i dėgjonin.

  16:26 Befas u bė njė tėrmet i madh, saqė u tundėn themelet e burgut; dhe nė atė ēast u hapėn tė gjitha dyert dhe tė gjithėve iu zgjidhėn prangat.

  16:27 Rojtari i burgut, kur u zgjua dhe pa dyert e burgut tė hapura, nxori shpatėn dhe donte tė vriste veten, duke menduar se tė burgosurit kishin ikur.

  16:28 Por Pali thirri me zė tė lartė: ``Mos i bėj ndonjė tė keqe vetes, sepse ne tė gjithė jemi kėtu``.

  16:29 Atėherė ai kėrkoi njė dritė, u turr brenda dhe duke u dridhur i tėri u ra ndėr kėmbė Palit dhe Silės;

  16:30 pastaj i nxori jashtė dhe tha: ``Zotėrinj, ē`duhet tė bėj unė qė tė shpėtohem?``.

  16:31 Dhe ata i thanė: ``Beso nė Zotin Jezu Krisht dhe do tė shpėtohesh ti dhe shtėpia jote``.

  16:32 Pastaj ata i shpallėn fjalėn e Zotit atij dhe gjithė atyre qė ishin nė shtėpinė e tij.

  16:33 Dhe ai i mori qė nė atė orė tė natės dhe ua lau plagėt. Dhe ai dhe tė gjithė tė tijtė u pagėzuan menjėherė.

  16:34 Mbasi i ēoi nė shtėpinė e vet, ua shtroi tryezėn dhe u gėzua me gjithė familjen e tij qė kishte besuar nė Perėndinė.

  16:35 Kur u gdhi, pretorėt dėrguan liktorėt t`i thonė rojtarit tė burgut: ``Lėri tė lirė ata njerėz``.

  16:36 Dhe rojtari i burgut i tregoi Palit kėto fjalė: ``Pretorėt kanė dėrguar fjalė qė tė liroheni; dilni, pra, dhe shkoni nė paqe``.

  16:37 Por Pali u tha atyre: ``Mbasi na kanė rrahur botėrisht pa qenė tė dėnuar nė gjyq, ne qė jemi qytetarė romakė, na futėn nė burg dhe tani na nxjerrin fshehtas? Jo, kurrsesi! Le tė vijnė vetė ata tė na nxjerrin jashtė``.

  16:38 Liktorėt ua tregon kėto fjalė pretorėve; dhe ata, kur dėgjuan se ishin qytetarė romakė, u frikėsuan.

  16:39 Atėherė erdhėn dhe iu lutėn atyre, dhe si i nxorėn, iu lutėn qė tė largohen nga qyteti.

  16:40 Atėherė ata, si dolėn nga burgu, hynė nė shtėpinė e Lidias dhe, kur panė vėllezėrit, i ngushėlluan; dhe ikėn.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine