Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - ACTS 25

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  25:1 Kur Festi arriti nė krahinė, mbas tri ditėsh u ngjit nga Cezarea nė Jeruzalem.

  25:2 Kryeprifti dhe krerėt e Judenjve i paraqitėn akuzat kundėr Palit dhe i luteshin,

  25:3 duke kėrkuar t`u bėnte favorin qė Palin ta binin nė Jeruzalem; kėshtu ata do ta vrisnin nė njė pritė rrugės.

  25:4 Por Festi u pėrgjigj qė Pali ruhej nė Cezare dhe qė ai vetė do tė shkonte aty shpejt.

  25:5 ``Prandaj njerėzit me influencė midis jush``, tha ai, ``le tė zbresin me mua; dhe, nė qoftė se ka ndonjė faj te ky njeri, le ta akuzojnė``.

  25:6 Si qėndroi midis tyre jo mė shumė se tetė a dhjetė ditė, Festi zbriti nė Cezare; tė nesėrmen zuri vend nė gjykatė dhe urdhėroi qė tė sillnin Palin.

  25:7 Kur erdhi ai, Judenjtė qė kishin zbritur nga Jeruzalemi e rrethuan, dhe drejtuan kundėr Palit shumė akuza tė rėnda, tė cilat nuk mund t`i vėrtetonin.

  25:8 Nė mbrojtje tė vet Pali thoshte: ``Unė nuk kam mėkatuar as kundėr ligjit tė Judenjve, as kundėr tempullit, as kundėr Cezarit``.

  25:9 Por Festi, duke dashur t`u bėjė qejfin Judenjve, iu pėrgjigj Palit e tha: ``A dėshiron tė ngjitesh nė Jeruzalem pėr t`u gjykuar para meje pėr kėto gjėra?``.

  25:10 Atėherė Pali tha: ``Unė jam para gjykatės sė Cezarit, ku duhet tė gjykohem; unė nuk u kam bėrė asnjė tė padrejtė Judenjve, sikurse ti e di fare mirė.

  25:11 Nė qoftė se kam vepruar keq ose kam kryer diēka qė meriton vdekjen, nuk refuzoj qė tė vdes; por nėse s`ka asgjė tė vėrtetė nė gjėrat pėr tė cilat kėta mė akuzojnė, askush nuk mund tė mė dorėzojė nė duart e tyre. Unė i apelohem Cezarit``.

  25:12 Atėherė Festi, pasi e bisedoi me kėshillin, u pėrgjigj: ``Ti i je apeluar Cezarit; te Cezari do tė shkosh``.

  25:13 Pas disa ditėsh mbreti Agripa dhe Berenike erdhėn nė Cezare pėr tė pėrshėndetur Festin.

  25:14 Dhe, mbasi ata ndenjėn disa ditė, Festi ia parashtroi ēėshtjen e Palit mbretit, duke thėnė: ``Feliksi ka lėnė tė burgosur njėfarė njeriu,

  25:15 kundėr tė cilit, kur isha nė Jeruzalem, krerėt e priftėrinjve dhe pleqtė e Judenjve, kishin paraqitur akuza, duke kėrkuar dėnimin e tij.

  25:16 Unė u dhashė pėrgjigje se nuk ėshtė zakon i Romakėve tė dorėzojnė dikė pėr vdekje para se i akuzuari tė ballafaqohet me paditėsit e tij, dhe t`i jetė dhėnė mundėsia qė tė mbrohet nga akuza.

  25:17 Prandaj, kur ata u mblodhėn kėtu, pa e shtyrė punėn, u ula tė nesėrmen nė gjykatė dhe urdhėrova tė ma sjellin kėtė njeri.

  25:18 Kur u ngritėn paditėsit e tij, nuk paraqitėn kundėr tij asnjė akuzė pėr gjėrat qė unė dyshoja.

  25:19 Por kishin vetėm disa pika mospajtimi pėr fenė e tyre dhe pėr njėfarė Jezusi, qė ka vdekur, dhe pėr tė cilin Pali thoshte se ėshtė i gjallė.

  25:20 Dhe duke qenė se unė mbeta ndėrdyshas pėrpara njė konflikt i tė kėtij lloji, e pyeta nėse ai donte tė shkonte nė Jeruzalem dhe tė gjykohej atje lidhur me kėto gjėra.

  25:21 Por, mbasi Pali u apelua tek Augusti pėr tė marrė gjykimin e tij, dhashė urdhėr qė ta ruanin derisa tė mundem ta dėrgoj te Cezari``.

  25:22 Agripa i tha Festit: ``Do tė doja edhe unė ta dėgjoja kėtė njeri``. Dhe ai u pėrgjigj: ``Do ta dėgjosh nesėr``.

  25:23 Kėshtu tė nesėrmen Agripa dhe Berenike erdhėn me shumė madhėshti dhe, mbasi hynė nė auditor me tribunėt dhe me parinė e qytetit, me urdhėr tė Festit, e sollėn Palin aty.

  25:24 Atėherė Festi tha: ``O mbret Agripa, dhe ju tė gjithė qė jeni tė pranishėm kėtu me ne, ju po shihni atė kundėr tė cilit gjithė turma e Judenjve m`u drejtua mua nė Jeruzalem dhe kėtu, duke thirrur se nuk ėshtė mė i denjė tė jetojė.

  25:25 Por unė, duke parė se s`ka bėrė asnjė gjė qė tė meritojė vdekjen, dhe duke qenė se ai vetė i ėshtė apeluar Augustit, vendosa ta dėrgoj.

  25:26 Dhe duke qenė se s`kam asgjė konkrete qė t`i shkruaj perandorit pėr tė, e solla kėtu para jush, dhe kryesisht para teje, o mbret Agripa, qė pas kėsaj seance tė kem diēka pėr tė shkruar.

  25:27 Sepse mė duket e paarsyeshme tė dėrgosh njė tė burgosur pa treguar akuzat kundėr tij``.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine