Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - ACTS 27

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  27:1 Kur u vendos qė ne tė lundrojmė pėr nė Itali, Pali dhe disa tė burgosur tė tjerė iu dorėzuan njė centurioni me emėr Jul, i kohortės Augusta.

  27:2 Hipėm nė njė anije tė Adramitit, qė duhej tė kalonte nga portet e brigjeve tė Azisė, dhe lundronim duke pasur me vete Aristarkun, njė maqedonas nga Thesaloniki.

  27:3 Tė nesėrmen arritėm nė Sidon; dhe Juli, duke u treguar njerėzor me Palin, i dha leje tė shkojė te miqtė e vet dhe qė tė kujdesen pėr tė.

  27:4 Pastaj, si u nisėm prej andej, lundruam tė mbrojtur nga Qipro, sepse erėrat ishin tė kundėrta.

  27:5 Si e kaptuam detin e Kilikisė dhe tė Panfilisė, arritėm nė Mirė tė Likisė.

  27:6 Centurioni gjeti atje njė anije tė Aleksandrisė, qė do tė shkonte pėr nė Itali, dhe na futi nė tė.

  27:7 Duke lundruar ngadalė pėr shumė ditė, arritėm me vėshtirėsi deri pėrballė Knidit, sepse nuk na linte era; pastaj filluam tė lundrojmė tė mbrojtur nga Kreta nga ana e Salmonit.

  27:8 Dhe duke lundruar me shumė vėshtirėsi pėrbri brigjeve tė saj, arritėm nė njė vend qė quhet Limanet e Bukur, pranė tė cilit ishte qyteti Lasea.

  27:9 Dhe, duke qenė se kishte kaluar mjaft kohė dhe lundrimi ishte bėrė i rrezikshėm, sepse edhe agjėrimi tashmė kishte kaluar, Pali i kėshilloi ata tė anijes,

  27:10 duke thėnė: ``O burra, unė po shoh se lundrimi do tė bėhet me rrezik dhe me dėm tė madh jo vetėm pėr ngarkesėn dhe pėr anijen, por edhe pėr ne vetė.

  27:11 Por centurioni kishte mė shumė besim te timonieri dhe te kapiteni i anijes sesa nė ato qė thoshte Pali.

  27:12 Dhe duke qenė se ai liman nuk ishte i pėrshtatshėm pėr tė dimėruar, shumica qe e mendimit tė lundronim prej andej pėr t`u pėrpjekur tė arrijnim nė njėfarė mėnyre nė Fenike, njė liman i Kretės, qė

  27:13 Dhe kur filloi tė fryjė lehtė juga, duke menduar se mund tė realizohej qėllimi i tyre, i ngritėn spirancat dhe filluan tė lundrojnė afėr brigjeve tė Kretės.

  27:14 Por, pak mė vonė, shpėrtheu mbi ishull njė erė e vrullshme, qė e quajnė euroklidon.

  27:15 Duke qenė se anija po ikte pa qenė nė gjendje t`i qėndronte erės, e lamė nė mėshirė tė fatit dhe kėshtu filluam tė shkojmė sa andej-kėtej.

  27:16 Si kaluam me tė shpejtė pranė njė ishulli tė vogėl, qė quhet Klauda, arritėm me vėshtirėsi ta vėmė nėn kontroll sandallin.

  27:17 Dhe, mbasi e ngritėn nė bordin, detarėt pėrdorėn tė gjitha mėnyrat pėr ta ngjeshur nga poshtė anijen dhe, nga frika se mos ngecnin nė cekėtinat ranore tė Sirtės, i ulėn velat dhe kėshtu shkonin andej-kėtej.

  27:18 Por mbasi furtuna na vuri pėrpara me forcė, tė nesėrmen filluan ta hedhim nė det ngarkesėn.

  27:19 Ditėn e tretė, hodhėn me duart e tyre, pajisjet e anijes nė det.

  27:20 Dhe, duke qenė se prej shumė ditėsh nuk dukeshin as dielli as yjet, dhe furtuna po tėrbohej, humbi tashmė ēdo shpresė shpėtimi.

  27:21 Edhe, mbasi kishin mbetur shumė kohė pa ushqim, Pali u ēua nė mes tė tyre dhe tha: ``O burra, po tė mė kishit dėgjuar dhe tė mos ishit nisur nga Kreta, do t`i ishim shmangur kėtij rreziku dhe kėsaj humbjeje.

  27:22 Dhe tani ju kėshilloj tė mos e humbni torruan sepse asnjė shpirt nga ne nuk do tė humbasė, pėrveē anijes.

  27:23 Sepse kėtė natė m`u shfaq njė engjėll i Perėndisė, tė cilit unė i pėrkas dhe tė cilit unė i shėrbej,

  27:24 duke thėnė: "Pal, mos druaj, ti duhet tė dalėsh para Cezarit; dhe ja, Perėndia ty t`i ka dhėnė tė gjithė ata qė lundrojnė me ty".

  27:25 Prandaj, o burra, kini zemėr tė gėzuar, sepse unė besoj nė Perėndinė se do tė ndodhė pikėrisht ashtu siē m`u tha.

  27:26 Edhe duhet tė ngecim nė njė ishull``.

  27:27 Kur erdhi nata e katėrmbėdhjetė qė po kalonim andej e kėndej nė detin Adriatik, aty nga mesnata detarėt patėn pėrshtypjen se po i afroheshin njė toke.

  27:28 Dhe, si hodhėn matėsin e thellėsisė, gjetėn njėzet pashė thellėsi; pastaj, pak mė tutje e hodhėn pėrsėri matėsin e thellėsisė dhe gjetėn pesėmbėdhjetė pashė.

  27:29 Atėherė, nga frika se mos pėrplaseshin kundėr shkėmbinjve, hodhėn nga kiēi katėr spiranca, duke pritur me ankth qė tė bėhej ditė.

  27:30 Por, duke qenė se detarėt kėrkonin tė iknin prej anijes dhe po e ulnin sandallen nė det gjoja pėr tė hedhur spirancat nga bashi,

  27:31 Pali u tha centurionit dhe ushtarėve: ``Po nuk qėndruan kėta nė anije, ju nuk do tė mund tė shpėtoni``.

  27:32 Atėherė ushtarėt i prenė litarėt e sandallit dhe e lanė tė bjerė jashtė.

  27:33 Dhe nė pritje qė tė bėhej ditė, Pali i nxiti tė gjithė tė hanin diēka, duke thėnė: ``Sot ėshtė e katėrmbėdhjeta ditė qė, duke pritur, jeni tė uritur, pa ngrėnė asgjė.

  27:34 Prandaj ju kėshilloj tė hani diēka, sepse kjo ėshtė pėr shpėtimin tuaj; sepse as edhe njė fije floku nga kokat tona nuk do tė bjerė``.

  27:35 Si tha kėto, mori bukė, iu falėnderua Perėndisė pėrpara tė gjithėve, pastaj e theu dhe filloi tė hajė.

  27:36 Atėherė tė gjithė, si morėn zemėr, morėn edhe ata nga ushqimi.

  27:37 Dhe nė anijen ne ishim gjithsej dyqind e shtatėdhjetė e gjashtė veta.

  27:38 Dhe mbasi hėngrėn sa u ngopėn, e lehtėsuan anijen duke hedhur grurin nė det.

  27:39 Dhe kur u gdhi, nuk e njihnin dot vendin, por vunė re njė gji me njė breg dhe vendosėn ta shtyjnė anijen aty, po tė mundnin.

  27:40 I zgjidhėn spirancat dhe i lanė tė fundosen nė det, duke zgjidhur nė tė njėjtėn kohė tė lidhurat e timonit; pastaj, si e ngritėn velėn kryesore nga era, u drejtuan pėr te bregu.

  27:41 Por, mbasi ranė nė njė cekėtinė qė kishte deti nga tė dy anėt, anija ngeci dhe mbeti me bashin tė zėnė e tė palėvizshėm, ndėrsa kiēi po shkallmohej nga furia e valėve.

  27:42 Ushtarėt ishin tė mendimit t`i vritnin robėrit, qė asnjė tė mos ikte me not.

  27:43 Por centurioni, duke dashur tė shpėtojė Palin, ua largoi mendimin pėr kėtė propozim dhe u dha urdhėr atyre qė dinin tė notonin tė hidheshin tė parėt nė det dhe tė dilnin nė tokė;

  27:44 pastaj tė tjerėt, kush mbi dėrrasa, kush mbi pjesė tė anijes; dhe kėshtu ndodhi qė tė gjithė mundėn tė shpėtojnė nė tokė.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine