Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - ACTS 3

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  3:1 Por Pjetri dhe Gjoni po ngjiteshin bashkė pėr nė tempull, rreth orės sė nėntė, nė orėn e lutjes.

  3:2 Dhe aty ishte njė njeri i ēalė qė prej lindjes, tė cilin e sillnin ēdo ditė dhe e linin afėr derės sė tempullit, e t`u quajtur "E bukura", pėr t`u kėrkuar lėmoshė atyre qė hynin nė tempull.

  3:3 Ai, kur pa se Pjetri dhe Gjoni po hynin nė tempull, u kėrkoi lėmoshė.

  3:4 Atėherė Pjetri, me Gjonin, duke i ngulur sytė mbi tė, i tha: ``Na shiko``.

  3:5 Dhe ai po i shikonte me kujdes, duke shpresuar se do tė merrte ndonjė gjė prej tyre.

  3:6 Por Pjetri tha: ``Unė nuk kam as argjend, as ar, por atė qė kam po ta jap: nė emėr tė Jezu Krishtit Nazarenas, ēohu dhe ec!``.

  3:7 Dhe, si e kapi nga dora e djathtė, e ngriti nė kėmbė; dhe nė atė ēast iu forcuan kėmbėt dhe nyjet.

  3:8 Dhe me njė tė hovur u ngrit nė kėmbė dhe filloi tė ecė; dhe hyri me ta nė tempull, duke ecur, duke u hedhur dhe duke lavdėruar Perėndinė.

  3:9 Dhe gjithė populli e pa duke ecur dhe duke lavdėruar Perėndinė,

  3:10 dhe e njohėn se ishte ai qė rrinte ulur para derės sė Bukur tė tempullit pėr tė kėrkuar lėmoshė; dhe u mbushėn me habi dhe ēudi pėr atė qė i kishte ndodhur atij.

  3:11 Atėherė, ndėrsa i ēali qė ishte shėruar rrinte ngjitur pas Pjetrit dhe Gjonit, gjithė populli, i ēuditur, rendi drejt tyre te portiku tė quajtur i Salomonit.

  3:12 Dhe Pjetri, duke parė kėtė gjė, i foli popullit duke thėnė: ``Burra tė Izraelit, pse po mrrekulloheni pėr kėtė? Ose pse po na i ngulni sytė sikur ne me fuqinė tonė tė vetme ose me perėndishmėri tė kishim bėrė qė ky njeri tė ecė?

  3:13 Perėndia e Abrahamit, e Isakut dhe e Jakobit, Perėndia e etėrve tanė e ka pėrlėvduar Birin e tij Jezusin, tė cilin ju ia dorėzuat Pilatit dhe e mohuat pėrpara tij, megjithėse ai kishte vendosur ta lironte.

  3:14 Por ju e mohuat tė Shenjtin, tė Drejtin, dhe kėrkuat qė t`ju jepej njė vrasės,

  3:15 dhe vratė princin e jetės, qė Perėndia e ka ringjallur prej sė vdekuri dhe pėr tė cilin ne jemi dėshmitarė!

  3:16 Dhe pėr besimin nė emėr tė Jezusit, ky njeri, tė cilin ju po e shihni dhe e njihni, u fortesua nga emri i tij; dhe besimi, qė ėshtė nėpėrmjet tij, i ka dhėnė shėrimin e plotė tė gjymtyrėve, nė praninė e tė gjithėve ju.

  3:17 Por tani, o vėllezėr, unė e di qė e keni bėrė nga padija, ashtu siē kanė bėrė edhe krerėt tuaj.

  3:18 Por kėshtu Perėndia i ka pėrmbushur ato qė kishte parathėnė me gojėn e tė gjithė profetėve tė vet, se Krishti i tij do tė vuante.

  3:19 Pendohuni, pra, dhe kthehuni, qė tė shlyhen mėkatet tuaja, dhe qė tė vijnė kohėt e flladit nga prania e Zotit,

  3:20 dhe ai tė dėrgojė Jezu Krishtin qė ju ishte predikuar mė parė juve,

  3:21 tė cilin qielli duhet ta mbajė deri nė kohėn e ripėrtėritjes tė tė gjitha gjėrave, pėr tė cilėn Perėndia ka folur nėpėrmjet gojės sė gjithė profetėve tė tij tė shenjtė, qė nga fillimi i botės.

  3:22 Vetė Moisiu, nė fakt, u tha etėrve: "Zoti, Perėndia juaj do tė ngjallė pėr ju njė profet si unė nga mesi i vėllezėrve tuaj; dėgjojeni nė tė gjitha gjėrat qė ai do t`ju thotė!

  3:23 Dhe do tė ndodhė qė kushdo qė nuk do ta dėgjojė atė profet, do tė shkatėrrohet nė mes tė popullit".

  3:24 Gjithashtu tė gjithė profetėt, tė gjithė ata qė kanė folur qysh nga Samueli e kėtej, i kanė shpallur kėto ditė.

  3:25 Ju jeni bij tė profetėve dhe tė besėlidhjes qė bėri Perėndia me etėrit tanė, duke i thėnė Abrahamit: "Dhe nė pasardhėsit e tu do tė bekohen tė gjitha kombet e dheut".

  3:26 Perėndia mė sė pari, mbasi e ringjalli Birin e tij Jezusin, jua ka dėrguar juve qė t`ju bekojė, duke larguar secilin nga ju nga paudhėsitė e tij``.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine