Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - ACTS 5

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  5:1 Kurse njė farė burri, me emėr Anania, me gruan e vet Safira, shiti njė arė,

  5:2 por mbajti pėr vete njė pjesė tė parave, me miratimin e gruas, dhe e ēoi mbetjen te kėmbėt e apostujve.

  5:3 Por Pjetri i tha: ``Anania, pse Satani ta mbushi zemrėn qė tė gėnjesh Frymėn e Shenjtė dhe tė mbash njė pjesė tė ēmimit tė arės?

  5:4 Po tė mbetej e pashitur, a nuk do tė ngelte e jotja? Dhe ato qė more nga shitja a nuk ishin vallė nė dispozicionin tėnd? Pse e shtive nė zemėr kėtė gjė? Ti nuk ke gėnjyer njerėzit, por Perėndinė!``.

  5:5 Kur i dėgjoi kėto fjalė, Anania ra pėrtokė dhe dha shpirt. Dhe njė frikė e madhe i zuri tė gjithė ata qė i dėgjuan kėto gjėra.

  5:6 Atėherė u ngritėn disa tė rinj, e mbėshtollėn, e mbartėn jashtė dhe e varrosėn.

  5:7 Dhe afėrsisht tre orė mė vonė hyri dhe gruaja e tij, e cila nuk dinte ē`kishte ndodhur.

  5:8 Dhe Pjetri i drejtoi fjalėn, duke thėnė: ``Mė thuaj, a e shitėt arėn pėr kaq?``. Dhe ajo u pėrgjigj: ``Po, pėr aq``.

  5:9 Atėherė Pjetri i tha: ``Pse u morėt vesh qė ta tundoni Frymėn e Zotit? Ja, kėmbėt e atyre qė e varrosėn burrin tėnd janė nė prag tė derės dhe do tė tė mbartin jashtė edhe ty!``.

  5:10 Nė moment ajo ra te kėmbėt e tij dhe dha shpirt. Dhe tė rinjtė, si hynė, e gjetėn tė vdekur, e mbartėn jashtė dhe e varrosėn pranė burrit tė saj.

  5:11 Kėshtu njė frikė e madhe e zuri gjithė kishėn dhe gjithė ata qė i dėgjonin kėto gjėra.

  5:12 Dhe shumė shenja dhe mrekulli bėheshin nė mes tė popullit nėpėrmjet duarve tė apostujve. Tė gjithė me njė mendje tė vetme mblidheshin nėn portikun e Salomonit.

  5:13 Dhe asnjeri nga tė tjerėt nuk guxonte tė bashkohej me ta; por populli i lartėsonte.

  5:14 Kėshtu Zotit i shtohej njė numėr gjithnjė e mė i madh besimtarėsh, turma burrash dhe grash,

  5:15 aq sa i binin tė sėmurėt nė sheshe, i vinin nė shtretėr e nė shtroja, qė kur kalonte Pjetri, tė paktėn hija e tij tė mbulonte ndonjė nga ata.

  5:16 Edhe njė turmė nga qytetet pėrreth turrej nė Jeruzalem, duke sjellė tė sėmurėt dhe ata qė mundoheshin nga frymėra tė ndyra dhe tė gjithė shėroheshin.

  5:17 Atėherė u ngritėn kryeprifti dhe tė gjithė ata qė ishin me tė, domethėnė sekti i saducenjve, plot smirė,

  5:18 dhe vunė dorė mbi apostujt dhe i futėn nė burgun publik.

  5:19 Por njė engjėll i Zotit, natėn, i hapi dyert e burgut dhe, si i nxori jashtė, tha:

  5:20 ``Shkoni, paraqituni nė tempull dhe i shpallni popullit tė gjitha fjalėt e kėsaj jete``.

  5:21 Dhe ata, si i dėgjuan kėto, hynė nė tempull kur zbardhte dita dhe mėsonin. Por kryeprifti dhe ata qė ishin me tė, erdhėn dhe thirrėn bashkė sinedrin dhe tė gjithė pleqtė e bijve tė Izraelit; pastaj dėrguan rojet nė burg pėr t`i sjellė apostujt.

  5:22 Por rojet, kur arritėn nė burg, nuk i gjetėn; dhe kur u kthyen bėnė raportimin e tyre,

  5:23 duke thėnė: ``Ne e gjetėm burgun tė mbyllur me kujdes dhe rojet nė kėmbė pėrpara dyerve; por kur i hapėm, nuk gjetėm asnjeri brenda``.

  5:24 Por kryeprifti, komandanti i rojeve tė tempullit dhe krerėt e priftėrinjve, kur i dėgjuan kėto gjėra, mbetėn tė habitur lidhur me kėtė, sepse nuk dinin ē`donte tė thoshte gjithė kjo punė.

  5:25 Por erdhi dikush qė u raportoi atyre duke thėnė: ``Ja, kėta njerėz qė ju i futėt nė burg janė nė tempull dhe po mėsojnė popullin``.

  5:26 Atėherė komandanti shkoi me rojet dhe i solli, pa dhunė, nga frika se mos populli i vriste me gurė.

  5:27 Kėshtu, pra, i sollėn dhe i paraqitėn pėrpara sinedrit; dhe kryeprifti i pyeti,

  5:28 duke thėnė: ``Po a nuk ju kemi ndaluar rreptėsisht tė mėsoni nė atė emėr? Dhe ja, ju e keni mbushur Jeruzalemin me doktrinėn tuaj dhe doni qė tė bjerė mbi ne gjaku i atij njeriu``.

  5:29 Por Pjetri dhe apostujt, duke u pėrgjigjur, thanė: ``Duhet t`i bindemi Perėndisė mė shumė sesa njerėzve.

  5:30 Perėndia e etėrve tanė e ka ringjallur Jezusin, qė ju e vratė, duke e varur nė dru.

  5:31 Perėndia e lartėsoi me tė djathtėn e vet dhe e bėri princ dhe shpėtimtar pėr t`i dhėnė Izraelit pendimin dhe faljen e mėkateve.

  5:32 Dhe pėr kėto gjėra ne jemi dėshmitarė tė tij, si edhe Fryma e Shenjtė, qė Perėndia ua ka dhėnė atyre qė i binden atij``.

  5:33 Kur i dėgjuan kėto gjėra, ata u tėrbuan dhe vendosėn t`i vrasin.

  5:34 Por njė farise, me emėr Gamaliel, mėsues i ligjit dhe i nderuar nga gjithė populli, u ngrit nė kėmbė nė sinedėr dhe urdhėroi tė nxirren jashtė apostujt pėr njė moment.

  5:35 Pastaj u tha atyre tė sinedrit: ``Burra tė Izraelit, mendohuni mirė pėr atė qė do t`u bėni kėtyre njerėzve.

  5:36 Sepse pak kohė mė parė u ngrit Teuda qė thoshte se ishte dikush; rreth tij u mblodhėn afro katėrqind burra; por ai u vra dhe tė gjithė ata qė e kishin ndjekur u shpėrndanė dhe u asgjėsuan.

  5:37 Pas tij, nė kohėn e regjistrimit tė popullsisė, u ngrit Juda Galileas qė tėrhoqi pas vetes shumė njerėz; edhe ai humbi, dhe tė gjithė ata qė e kishin ndjekur u shpėrndanė.

  5:38 Tani unė po ju them t`u rrini larg kėtyre njerėzve dhe t`i lironi, sepse nė qoftė se ky plan ose kjo vepėr ėshtė prej njerėzve, ajo do tė prishet,

  5:39 por nėse ėshtė prej Perėndisė, ju nuk mund ta prishni, sepse do tė gjendeshit nė luftė kundėr vetė Perėndisė!``.

  5:40 Dhe ata ia vunė veshin. Dhe, mbasi i thirrėn apostujt, i rrahėn dhe u dhanė urdhėr tė mos flasin nė emėr tė Jezusit; pastaj i lanė tė shkojnė.

  5:41 Kėshtu ata u larguan nga sinedri, duke u gėzuar sepse qenė ēmuar tė denjė tė fyhen pėr emrin e Jezusit.

  5:42 Dhe ēdo ditė, nė tempull e nėpėr shtėpi, nuk pushonin duke mėsuar dhe duke shpallur lajmin e mirė: qė Jezusi ėshtė Krishti.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine