Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - DANIEL 2

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  2:1 Nė vitin e dytė tė mbretėrimit tė Nebukadnetsarit, ai pa disa ėndrra; fryma e tij u turbullua dhe i iku gjumi.

  2:2 Atėherė mbreti dha urdhėr tė thėrrisnin magjistarėt, astrologėt, shtriganėt dhe Kaldeasit, qė t`i tregonin mbretit ėndrrat e tij.

  2:3 Mbreti u tha atyre: "Pashė njė ėndėrr dhe fryma ime ėshtė turbulluar, deri sa t`ia dal tė shpjegoj ėndrrėn time".

  2:4 Atėherė Kaldeasit iu pėrgjigjėn mbretit nė gjuhėn aramaike: "O mbret, jetofsh pėrjetė. Trego ėndrrėn tėnde shėrbėtorėve tė tu dhe ne do ta interpretojmė".

  2:5 Mbreti u pėrgjigj dhe u tha Kaldeasve: "Vendimin tim e kam marrė: po tė mos ma bėni tė njohur pėrmbajtjen e ėndrrės sime dhe interpretimin e saj, do tė priteni copa-copa dhe shtėpitė tuaja do tė katandisen nė plehėrishte.

  2:6 Por nė rast se do tė mė tregoni ėndrrėn dhe interpretimin e saj, do tė merrni nga unė dhurata, shpėrblime dhe nderime tė mėdha; mė tregoni, pra, ėndrrėn dhe interpretimin e saj".

  2:7 Ata u pėrgjigjėn pėr sė dyti dhe thanė: "Le t`u tregojė mbreti ėndrrėn shėrbėtorėve tė vet dhe ne do t`i japim interpretimin".

  2:8 Atėherė mbreti u pėrgjigj dhe tha: "E kuptoj fare mirė qė ju doni tė fitoni kohė, sepse e shihni qė vendimi im ėshtė marrė;

  2:9 po tė mos ma bėni tė njohur ėndrrėn, ka vetėm njė vendim pėr ju; jeni marrė vesh midis jush pėr tė thėnė para meje fjalė tė rreme dhe tė ēoroditura, me shpresė qė kohėrat tė ndryshojnė. Prandaj ma tregoni ėndrrėn dhe unė do tė di nė se jeni nė gjendje tė mė jepni edhe interpretimin".

  2:10 Kaldeasit u pėrgjigjėn para mbretit dhe thanė: "Nuk ka njeri mbi tokė qė mund tė dijė atė qė mbreti kėrkon. Nė fakt asnjė mbret, sundimtar o sovran nuk i ka kėrkuar njė gjė tė tillė ndonjė magjistari, astrologu ose Kaldeasi.

  2:11 Gjėja qė pyet mbreti ėshtė tepėr e vėshtirė dhe nuk ka njeri qė mund t`ia bėjė tė ditur mbretit, pėrveē perėndive, banesa e tė cilėve nuk ėshtė ndėr tė gjallėt".

  2:12 Me kėtė mbreti u zemėrua, i hipi inati dhe urdhėroi qė tė shfaroseshin tėrė tė diturit e Babilonisė.

  2:13 Kėshtu u shpall dekreti nė bazė tė tė cilit duhet tė vriteshin tė diturit, dhe kėrkonin Danielin dhe shokėt e tij pėr t`i vrarė edhe ata.

  2:14 Atėherė Danieli iu drejtua me fjalė tė urta dhe tė matura Ariokut, komandant i rojeve tė mbretit, i cili kishte dalė pėr tė vrarė tė diturit e Babilonisė.

  2:15 Mori fjalėn dhe i tha Ariokut, komandantit tė mbretit: "Pse vallė njė dekret kaq i ashpėr nga ana e mbretit?" Atėherė Arioku e vuri nė dijeni Danielin.

  2:16 Kėshtu Danieli hyri te mbreti dhe i kėrkoi t`i jepte kohė pėr t`i bėrė tė njohur mbretit interpretimin e ėndrrės.

  2:17 Atėherė Danieli shkoi nė shtėpinė e vet dhe ua bėri tė ditur kėtė gjė shokėve tė tij Hananiah, Mishael dhe Azaria,

  2:18 me qėllim qė t`i kėrkonin mėshirė Perėndisė tė qiellit lidhur me kėtė sekret, me qėllim qė Danieli dhe shokėt e tij tė mos vriteshin bashkė me kusurin e njerėzve tė ditur tė Babilonisė.

  2:19 Atėherė sekreti iu zbulua Danielit nė njė vegim nate. Kėshtu Danieli bekoi Perėndinė e qiellit.

  2:20 Danieli filloi tė thotė: "Qoftė i bekuar emri i Perėndisė pėrjetė, sepse atij i pėrkasin dituria dhe forca.

  2:21 Ai ndryshon kohėrat dhe stinėt, i ul mbretėrit dhe i larton, u jep dituri tė urtėve dhe dije atyre qė kanė mend.

  2:22 Ai tregon gjėrat e thella dhe tė fshehta, njeh atė qė ėshtė nė terr dhe drita qėndron me tė.

  2:23 O Perėndi i etėrve tė mi, tė falėnderoj dhe tė lėvdoj, sepse mė ke dhėnė dituri dhe forcė dhe mė ke bėrė tė njoh atė qė tė kemi kėrkuar, duke na bėrė tė njohim gjėnė e kėrkuar nga mbreti".

  2:24 Prandaj Danieli shkoi te Arioku, tė cilit mbreti i kishte besuar detyrėn tė vriste njerėzit e ditur tė Babilonisė; shkoi dhe i tha kėshtu: "Mos i vrit njerėzit e ditur tė Babilonisė! Mė ēo pėrpara

  2:25 Atėherė Arioku e ēoi me nxitim Danielin pėrpara mbretit dhe i foli kėshtu: "Gjeta midis Judejve robėr njė njeri qė do t`i njohė mbretit interpretimin".

  2:26 Mbreti filloi t`i thotė Danielit, qė quhej Beltshatsar: "A je i zoti tė mė bėsh tė njohur ėndrrėn qė pashė dhe interpretimin e saj?".

  2:27 Danieli u pėrgjigj nė prani tė mbretit dhe tha: "Sekreti pėr tė cilin mbreti kėrkoi interpretimin tim, nuk mund t`i shpjegohet mbretit as nga njerėzit e urtė, as nga astrologėt, as nga magjistarėt, as nga shortarėt.

  2:28 Por ka njė Perėndi nė qiell qė zbulon sekretet, dhe ai i ka bėrė tė njohur mbretit Nebukadnetsarit atė qė do tė ndodhė ditėt e fundit. Kjo ka qenė ėndrra jote dhe vegimet e mendjes sate nė shtratin tėnd.

  2:29 O mbret, mendimet qė tė kanė ardhur nė shtratin tėnd kanė tė bėjnė me atė qė ka pėr tė ndodhur tani e tutje; dhe ai qė zbulon sekretet tė ka bėrė tė njohur atė qė ka pėr tė ndodhur.

  2:30 Sa pėr mua, ky sekret m`u zbulua jo sepse kam mė tepėr dituri nga tėrė tė gjallėt e tjerė, por me qėllim qė interpretimi im t`i njoftohet mbretit, dhe ti tė njihesh me mendimet e zemrės sate.

  2:31 Ti ishe duke shikuar, o mbret, dhe ja njė figurė e madhe; kjo figurė e stėrmadhe, me njė shkėlqim tė jashtėzakonshėm, ngrihej para teje me njė pamje tė tmerrshme.

  2:32 Koka e kėsaj figure ishte prej ari tė kulluar, gjoksi i saj dhe krahėt e saj ishin prej argjendi, barku i saj dhe kofshėt e saj prej bronzi,

  2:33 kėmbėt e saj prej hekuri, kėmbėt e saj pjesėrisht prej hekuri dhe pjesėrisht prej argjile.

  2:34 Ndėrsa po shikoje, njė gur u shkėput, por jo nga dora e njeriut, dhe goditi figurėn nė kėmbėt e saj prej hekuri dhe argjile dhe i copėtoi.

  2:35 Atėherė hekuri, argjila, bronzi, argjendi dhe ari u copėtuan bashkė dhe u bėnė si kope byku nė lėmė gjatė verės; era i mori me vete dhe nuk u gjet mė asnjė gjurmė e tyre. Por guri qė kishte goditur figurėn u bė njė mal i madh, qė mbushi tėrė tokėn.

  2:36 Kjo ėshtė ėndrra; tani do tė japim interpretimin pėrpara mbretit.

  2:37 Ti, o mbret, je mbreti i mbretėrve, sepse Perėndia i qiellit tė ka dhėnė mbretėrinė, pushtetin, forcėn dhe lavdinė.

  2:38 Ngado qė tė banojnė bijtė e njerėzve, kafshėt e fushės dhe shpendėt e qiellit, ai i ka lėnė nė duart e tua dhe tė ka bėrė tė sundosh mbi gjithė ata. Ti je koka e artė.

  2:39 Mbas teje do tė dalė njė mbretėri tjetėr, mė e vogėl, mė e ulėt nga jotja; pastaj njė mbretėri tjetėr prej bronzi, qė do tė sundojė mbi gjithė dheun.

  2:40 Mbretėria e katėrt do tė jetė e fortė si hekuri, sepse hekuri copėton dhe thėrrmon ēdo gjė; ashtu si hekuri qė copėton, kjo mbretėri do t`i copėtojė dhe do t`i thėrrmojė tėrė kėto mbretėri.

  2:41 Siē e pe, kėmbėt dhe gishtėrinjtė ishin pjesėrisht prej argjile poēari dhe pjesėrisht prej hekuri, kėshtu kjo mbretėri do tė ndahet; megjithatė, ajo do tė ketė fortėsinė e hekurit, sepse ti ke parė hekurin tė pėrzier me argjilė tė butė.

  2:42 Dhe ashtu si gishtėrinjtė e kėmbėve ishin pjesėrisht prej hekuri dhe pjesėrisht prej argjile, kėshtu ajo mbretėri do tė jetė pjesėrisht e fortė dhe pjesėrisht e brishtė.

  2:43 Siē e pe hekurin tė pėrzier me argjilėn e butė, ata do tė pėrzihen nga fara njerėzore, por nuk do tė bashkohen njeri me tjetrin, pikėrisht ashtu si hekuri nuk amalgamohet me argjilėn.

  2:44 Nė kohėn e kėtyre mbretėrve, Perėndia i qiellit do tė nxjerrė njė mbretėri, qė nuk do tė shkatėrrohet kurrė; kjo mbretėri nuk do t`i lihet njė populli tjetėr, por do tė copėtojė dhe do tė asgjėsojė tėrė kėto mbretėri, dhe do tė ekzistojė pėrjetė,

  2:45 pikėrisht ashtu siē e pe gurin tė shkėputet nga mali, jo nga dora e njeriut, pėr tė copėtuar hekurin, bronzin, argjilėn, argjendin dhe arin. Perėndia i madh i ka bėrė tė njohur mbretit atė qė ka pėr tė ndodhur tani e tutje. Éndrra ėshtė e vėrtetė dhe interpretimi i saj ėshtė i sigurt".

  2:46 Atėherė mbreti Nebukadnetsar ra me fytyrė dhe ra permbys para Danielit; pastaj urdhėroi qė t`i paraqitnin njė ofertė dhe temjan.

  2:47 Mbreti i foli Danielit dhe tha: "Nė tė vėrtetė Perėndia juaj ėshtė Perėndia i perėndive, Zoti i mbretėrve dhe zbuluesi i sekreteve, sepse ti ke mundur tė zbulosh kėtė sekret".

  2:48 Atėherė mbreti e bėri Danielin tė madh, i dha dhurata tė shumta dhe tė mėdha, e bėri qeveritar tė gjithė krahinės sė Babilonisė dhe kreun mė tė lartė tė gjithė tė diturve tė Babilonisė.

  2:49 Pėrveē kėsaj, me kėrkesė tė Danielit, mbreti vuri nė krye tė administratės sė krahinės sė Babilonisė Shadrakun, Meshakun dhe Abed-negon. Danieli pėrkundrazi mbeti nė oborrin e mbretit.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine