Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - DANIEL 5

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  5:1 Mbreti Belshatsar dha njė banket tė madh pėr njėmijė nga tė mėdhenjtė e tij dhe nė prani tė tė njėmijėve piu verė.

  5:2 Ndėrsa shijonte verėn, Belshatsari dha urdhėr tė sillnin vazot prej ari dhe prej argjendi qė i ati Nebukadnetsari kishte marrė nga tempulli qė ishte nė Jeruzalem, me qėllim qė me to tė pinin mbreti dhe tė mėdhenjtė qė ishin me tė, bashkėshortet e tij dhe konkubinat e tij.

  5:3 Kėshtu prunė vazot prej ari qė i kishin marrė nga shenjtėrorja e tempullit tė Perėndisė, qė ishte nė Jeruzalem, dhe me to pinė mbreti dhe tė mėdhenjtė e tij, bashkėshortet e tij dhe konkubinat e tij.

  5:4 Pinė verė dhe lėvduan perėnditė prej ari, argjendi, bronzi, hekuri, druri e guri.

  5:5 Nė atė ēast u dukėn gishtėrinjtė e dorės sė njė njeriu, qė filluan tė shkruajnė pėrballė shandanit mbi suvanė e murit tė pallatit mbretėror; dhe mbreti pa pjesėn e asaj dore qė shkruante.

  5:6 Atėherė pamja e mbretit ndryshoi dhe mendimet e tij e shqetėsuan; nyjet e eshtrave iu liruan dhe gjunjėt e tij filluan tė pėrpiqen midis tyre.

  5:7 Mbreti bėrtiti me forcė qė tė hynin astrologėt, Kaldeasit dhe shortarėt; pastaj mbreti filloi t`u thotė njerėzve tė ditur tė Babilonisė: "Kushdo qė do ta lexojė kėtė shkrim dhe do tė mė japė interpretimin e tij do tė vishet me rroba tė purpurta, do tė ketė njė gjerdan ari nė qafė dhe do tė jetė i treti nė qeverisjen e mbretėrisė".

  5:8 Atėherė hynė tėrė tė diturit e mbretit, por nuk mundėn tė lexojnė shkrimin as t`i bėjnė tė njohur mbretit interpretimin e tij.

  5:9 Atėherė mbreti Belshatsar u turbullua shumė, pamja e tij ndryshoi dhe tė mėdhenjtė e tij e humbėn fare.

  5:10 Mbretėresha, pėr shkak tė fjalėve tė mbretit dhe tė tė mėdhenjve tė tij, hyri nė sallėn e banketit. Mbretėresha filloi tė thotė: "O mbret, jetofsh pėrjetė! Mendimet e tua tė mos tė shqetėsojnė dhe pamja jotė tė mos ndryshojė.

  5:11 Éshtė njė njeri nė mbretėrinė tėnde, tek i cili ėshtė fryma e perėndive tė shenjtė, dhe nė kohėn e atit tėnd u gjet tek ai dritė, mendje dhe dituri tė ngjashme me diturinė e perėndive; mbreti Nebukadnetsar, ati yt, ati yt mbreti, e caktoi nė krye tė magjistarėve, tė astrologėve, tė Kaldeasve dhe tė shortarėve,

  5:12 sepse te ky Daniel, tė cilit mbreti i kishte vėnė emrin Beltshatsar, u gjetė njė frymė e jashtėzakonshme, njohuri, zgjuarsi, zotėsi pėr tė interpretuar ėndrrat, pėr tė shpjeguar enigmat dhe pėr tė zgjidhur ēėshtje tė ngatėrruara. Tė thirret, pra, Danieli dhe ai do tė japė interpretimin".

  5:13 Atėherė Danielin e sollėn nė prani tė mbretit; mbreti i foli Danielit dhe i tha: "A je ti Danieli, njė nga tė mėrguarit e Judės, qė mbreti, ati im, solli nga Juda?

  5:14 Kam dėgjuar tė thonė pėr ty qė fryma e perėndive ėshtė te ti, dhe se te ti gjenden dritė, mėnēuri dhe njė dituri e jashtėzakonshme.

  5:15 Tani kanė sjellė pranė meje njerėz tė ditur dhe astrologė me qėllim qė tė lexojnė kėtė shkrim dhe tė mė bėjnė tė njohur interpretimin e tij; por ata nuk kanė qenė tė zotė tė mė jepnin interpretimin e ēėshtjes.

  5:16 Kam dėgjuar ndėrkaq tė thuhet se ti je nė gjendje tė japėsh interpretimin dhe tė zgjidhėsh ēėshtje tė ndėrlikuara. Tani nė rast se je i zoti tė lexosh kėtė shkrim dhe tė mė bėsh tė njohur interpretimin e tij, ti do tė vishesh me rroba tė purpurta, do tė mbash njė gjerdan ari nė qafė dhe do tė jesh i treti nė qeverisjen e mbretėrisė".

  5:17 Atėherė Danieli u pėrgjigj dhe tha para mbretit: "Mbaji, pra, dhuratat e tua dhe jepi njė tjetri shpėrblimet e tua; megjithatė unė do t`ia lexoj shkrimin mbretit dhe do t`i bėj tė njohur interpretimin.

  5:18 O mbret, Perėndia Shumė i Lartė i kishte dhėnė Nebukadnetsarit, atit tėnd, mbretėri, madhėshti, lavdi dhe madhėri.

  5:19 Pėr madhėshtinė qė i kishte dhėnė, tėrė popujt, tėrė kombet dhe gjuhėt dridheshin dhe kishin frikė para atij; ai vriste kė tė donte dhe linte tė gjallė kė tė donte, ngrinte kė tė donte dhe ulte kė tė donte.

  5:20 Po, kur zemra e tij u ngrit dhe fryma e tij u ngurtėsua deri nė arrogancė, ai u rrėzua nga froni mbretėror dhe iu hoq lavdia e tij.

  5:21 Pastaj u dėbua nga bijtė e njerėzve, zemra e tij u bė e ngjashme me atė tė kafshėve tė tij dhe banesa e tij me atė tė gomarėve tė egėr; i dhanė bar pėr tė ngrėnė si qetė dhe trupi i tij u lag nga vesa e qiellit, deri sa pranoi qė Perėndia Shumė i Lartė sundon mbi mbretėrinė e njerėzve dhe mbi tė vendos atė qė do.

  5:22 Por ti Belshatsar, biri i tij, megjithėse e dije gjithė kėtė, nuk e ke pėrulur zemrėn tėnde;

  5:23 pėrkundrazi je ngritur kundėr Zotit tė qiellit, urdhėrove tė tė sjellin pėrpara vazot e tempullit tė tij, dhe me to keni pirė verė ti dhe tė mėdhenjtė e tu, bashkėshortet e tua dhe konkubinat e tua. Pėrveē kėsaj ke lėvduar perėnditė prej argjendi, prej ari, prej bronzi, prej druri e guri, qė nuk shohin, nuk dėgjojnė dhe nuk kuptojnė, dhe nuk ke pėrlėvduar Perėndinė, nė dorėn e tė cilit ėshtė fryma jote jetėsore dhe tė cilės i pėrkasin tėrė rrugėt e tua.

  5:24 Prandaj nga prania e tij u dėrgua pjesa e asaj dore, qė ka shkruar shkrimin.

  5:25 Ky ėshtė shkrimi qė u vizatua: MENE, MENE, TEKEL UFARSIN.

  5:26 Ky ėshtė interpretimi i ēdo fjale: MENE: Zoti ka bėrė llogarinė e mbretėrisė sate dhe i ka dhėnė fund.

  5:27 TEKEL: ti u peshove nė peshoret dhe u gjet qė tė mungonte diēka.

  5:28 PERES: mbretėria jote u nda dhe iu dha Medasve dhe Persianėve".

  5:29 Atėherė, me urdhėr tė Belshatsarit, Danieli u vesh me tė purpurta, i vunė nė qafė njė gjerdan ari dhe shpallėn qė ai do tė ishte i treti nė qeverimin e mbretėrisė.

  5:30 Po atė natė Belshatsari, mbreti i Kaldeasve, u vra;

  5:31 dhe Dari, Medasi, mori mbretėrinė nė moshėn gjashtėdhjetė e dy vjeē.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine