Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - DANIEL 9

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  9:1 Nė vitin e parė tė Darit, birit tė Asueros, nga fisi i Mediasve, i cili u bė mbret i Kaldeasve,

  9:2 nė vitin e parė tė mbretėrimit tė tij, unė, Danieli, kuptova nga librat numrin e viteve nė tė cilėt, sipas fjalės tė Zotit qė i ishte drejtuar Jeremias duhet tė kryheshin shkretimet e Jeruzalemit, domethėnė shtatėdhjetė vjet.

  9:3 E ktheva, pra, fytyrėn time drejt Zotit Perėndi, duke e kėrkuar me lutje e stėrlutje, me agjėrim, me thesin dhe me hirin.

  9:4 Kėshtu bėra lutjen time dhe rrėfimin tim Zotit, Perėndisė tim, duke thėnė: "O Zot, Perėndi i madh dhe i tmerrshėm, qė e ruan besėlidhjen tėnde dhe dhembshurinė tėnde me ata qė tė duan dhe respektojnė urdhėrimet e tua,

  9:5 ne kemi mėkatuar dhe kemi vepruar nė mėnyrė tė ēoroditur, kemi qenė tė kėqij dhe u rebeluam, duke u larguar nga urdhėrimet e tua dhe nga dekretet e tua.

  9:6 Nuk kemi dėgjuar profetėt, shėrbėtorėt e tu, qė u kanė folur nė emrin tėnd mbretėrve tanė, krerėve tanė, etėrve tanė dhe tėrė popullit tė vendit.

  9:7 O Zot, ty tė pėrket drejtėsia, por neve turpi i fytyrės ashtu si po ndodh pikėrisht sot me burrat e Judės, me banorėt e Jeruzalemit dhe me gjithė Izraelin, me ata qė janė afėr dhe me ata qė janė larg, nė tė tėra vendet ku i ke shpėrndarė, pėr shkak tė pabesisė qė kanė kryer kundėr teje.

  9:8 O Zot, turpi i fytyrės ėshtė pėr ne, pėr mbretėrit tanė, pėr krerėt tanė dhe pėr etėrit tanė, sepse kemi mėkatuar kundėr teje.

  9:9 Zotit, Perėndisė tonė, i pėrkasin mėshira dhe ndjesa, sepse jemi rebeluar kundėr tij,

  9:10 dhe nuk kemi dėgjuar zėrin e Zotit, Perėndisė tonė, pėr tė ecur sipas ligjeve tė tij, qė na kishte vėnė pėrpara me anė tė shėrbėtorėve tė tij, profetėve.

  9:11 Po, tėrė Izraeli ka shkelur ligjin tėnd, ka marrė rrugė tė keqe pėr tė mos iu bindur zėrit tėnd; prandaj ra mbi ne mallkimi dhe nėma e shkruar nė ligjin e Moisiut, shėrbėtorit tė Perėndisė, sepse kemi mėkatuar kundėr tij.

  9:12 Kėshtu ai i bėri realitet fjalėt e tij qė kishte shqiptuar kundėr nesh dhe kundėr gjyqtarėve tanė qė na kanė qeverisur, duke prurė mbi ne njė mjerim tė madh, sepse nėn tėrė qiellin nuk ėshtė bėrė kurrė diēka qė tė ngjajė me atė qė ka ndodhur nė Jeruzalem.

  9:13 Siē ėshtė shkruar nė ligjin e Moisiut, tėrė kjo fatkeqėsi na ra mbi kurriz; megjithatė nuk i jemi drejtuar Zotit, Perėndisė tonė, tė na kthejė nga paudhėsia jonė dhe tė kujdesemi pėr tė vėrtetėn tėnde.

  9:14 Prandaj Zoti ka ruajtur rezervė kėtė fatkeqėsi dhe bėri qė tė bjerė mbi ne, sepse Zoti, Perėndia ynė, ėshtė i drejtė nė tė gjitha gjėrat qė bėn, ndėrsa ne nuk i jemi bindur zėrit tė tij.

  9:15 Dhe tani, o Zoti, Perėndia ynė, qė nxore popullin tėnd nga vendi i Egjiptit me dorė tė fuqishme dhe i bėre vetes njė emėr siē ėshtė sot, ne kemi mėkatuar, kemi kryer vepra tė liga.

  9:16 O Zot, sipas tėrė drejtėsisė sate, bėj, tė lutem, qė zemėrimi yt dhe tėrbimi yt tė largohen nga Jeruzalemi, nga qyteti yt, nga mali yt i shenjtė, pėr mėkatet tona dhe pėr paudhėsitė e etėrve tanė. Jeruzalemi dhe populli yt janė bėrė objekt qortimi pėr tėrė ata qė na rrethojnė.

  9:17 Prandaj dėgjo, o Perėndia ynė, lutjen e shėrbėtorit tėnd dhe pėrgjėrimet e tij dhe bėj qė tė shkėlqejė, pėr hir tė Zotit, fytyra jote mbi shenjtėroren tėnde qė ėshtė e shkretuar.

  9:18 O Perėndia im, vėr vesh dhe dėgjo; hap sytė e tu dhe shiko shkretimet tona dhe qytetin ku thirret emri yt, sepse ne nuk paraqesim para teje lutjet tona pėr veprat tona tė drejta, por pėr dhembshuritė e tua tė mėdha.

  9:19 O Zot, dėgjo; Zot, fal; Zot, kushtoji kujdes dhe vepro. Mos mėno, pėr hir tė vetvetes, o Perėndia im, sepse emri yt thirret mbi qytetin tėnd dhe mbi popullin tėnd".

  9:20 Ndėrsa unė po flisja akoma, duke u lutur dhe duke rrėfyer mėkatin tim dhe mėkatin e popullit tim tė Izraelit dhe po paraqisja lutjen time para Zotit, Perėndisė tim, pėr malin e shenjtė tė Perėndisė tim,

  9:21 po, ndėrsa unė po flisja akoma nė lutje, ai njeri, Gabrieli, qė e kisha parė nė vegim nė fillim, i dėrguar me fluturim tė shpejtė, mė arriti nė orėn e blatimit tė mbrėmjes.

  9:22 Ai mė mėsoi, mė foli dhe mė tha: "Unė kam ardhur tani, o Daniel, qė tė tė vė nė gjendje tė kuptosh.

  9:23 Nė fillim tė lutjeve tė tua doli njė fjalė dhe unė erdha tė ta bėj tė njohur, sepse ty tė duan shumė. Trego kujdes, pra, pėr fjalėn dhe kupto vegimin:

  9:24 Shtatėdhjetė javė janė caktuar pėr popullin tėnd dhe pėr qytetin tėnd tė shenjtė, pėr tė t`i dhėnė fund shkeljes, pėr t`i dhėnė fund mėkatit, pėr tė shlyer paudhėsinė, pėr tė sjellė njė drejtėsi tė pėrjetshme, pėr tė vulosur vegimin dhe profecinė, pėr tė vajosur vendin shumė tė shenjtė.

  9:25 Prandaj dije dhe kuptoje se, qė kur ka dalė urdhri tė restaurohet dhe tė rindėrtohet Jeruzalemi deri te Mesia, princi, do tė duhen shtatė javė dhe gjashtėdhjetė e dy javė tė tjera; ai do tė ndėrtohet pėrsėri me sheshe dhe me ledhe, por nė kohėra plot ankth.

  9:26 Mbas gjashtėdhjetė e dy javėve Mesia do tė vritet dhe askush nuk do tė jetė me tė. Dhe populli i njė princi qė do tė vijė ka pėr tė shkatėrruar qytetin dhe shenjtėroren; fundi i tij do tė vijė me njė pėrmbytje, dhe deri nė mbarim tė luftės janė dekretuar shkatėrrime.

  9:27 Ai do tė lidhė gjithashtu njė besėlidhje me shumė njerėz pėr njė javė, por nė mes tė javės do t`i japė fund flijimit dhe blatimit; dhe mbi krahėt e veprimeve tė neveritshme do tė vijė njė shkatėrrues, deri sa shkatėrrimi i plotė, qė ėshtė dekretuar, do tė bjerė mbi shkatėrruesin".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine