Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - ESTHER 8

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  8:1 Po atė ditė mbreti Asuero i dha mbretėreshės Ester shtėpinė e Hamanit, armikut tė Judejve; dhe Mardokeu erdhi para mbretit, tė cilit Esteri i kishte shpjeguar se ē`ishte ai pėr tė.

  8:2 Kėshtu mbreti hoqi unazėn qė i kishte rimarrė Hamanit dhe ia dhe Mardokeut. Pastaj Esteri e caktoi Mardokeun mbi shtėpinė e Hamanit.

  8:3 Esteri foli akoma para mbretit, ra nė kėmbėt e tij dhe iu lut me lot ndėr sy qė tė pengonte komplotin e keq tė Hamanit, Agagitit, dhe planin qė ai kishte menduar kundėr Judejve.

  8:4 Atėherė mbreti zgjati skeptrin prej ari nė drejtim tė Esterit; kėshtu Esteri u ngrit, mbeti nė kėmbė para mbretit

  8:5 dhe tha: "Nė se i duket mirė mbretit, nė rast se kam gjetur hir nė sytė e tij, nė rast se ēėshtja i duket gjithashtu e drejtė mbretit dhe nė rast se gjej pėlqim nga sytė e tij, tė shkruhet pėr tė revokuar dokumentet e hartuara nga Hamani, bir i Hamedathas, Agagitit, qė ai shkroi pėr tė shkatėrruar Judejtė qė janė nė tė gjitha krahinat e mbretit.

  8:6 Si do tė mund tė rezistoja nė fakt duke parė fatkeqėsinė qė do tė godiste popullin tim? Ose si do tė mund tė rezistoja duke parė shkatėrrimin e fisit tim?".

  8:7 Atėherė mbreti Asuero i tha mbretėreshės Ester dhe Judeut Mardoke: "Ja, unė i dhashė Esterit shtėpinė e Hamanit, dhe kėtė e varėn nė trekėmbėsh, sepse kishte dashur tė shtrinte dorėn e tij mbi Judejtė.

  8:8 Ju vetė shkruani njė dekret nė favor tė Judejve nė emėr tė mbretit, si t`ju duket mė mirė, dhe vuloseni me unazėn mbretėrore, sepse vendimi i shkruar nė emėr tė mbretit dhe i vulosur me unazėn mbretėrore ėshtė i prerė".

  8:9 Atėherė, mė njėzet e tre tė muajit tė tretė, qė ėshtė muaji i Sivanit, u thirrėn sekretarėt e mbretit dhe sipas gjithė atyre qė Mardokeu kishte urdhėruar, u dėrguan shkrime Judejve, satrapėve, qeveritarėve dhe krerėve tė njėqind e njėzet e shtatė krahinave, nga India deri nė Etiopi, ēdo krahine sipas shkrimit tė saj, ēdo populli sipas gjuhės sė tij, dhe Judejve sipas shkrimit dhe gjuhės sė tyre.

  8:10 Kėshtu ai shkroi nė emėr tė mbretit Asuero, duke vėnė vulėn me unazėn mbretėrore, dhe i dėrgoi dokumentet me anė tė korierėve qė ngisnin kuaj tė shpejtė, tė lindur nga kuaj tė racės.

  8:11 Me anė tė kėtyre dokumenteve u jepej Judejve, nė ēfarėdo qyteti qė tė ndodheshin, e drejta tė bashkoheshin dhe tė mbronin jetėn e tyre, duke shkatėrruar, duke vrarė dhe duke shfarosur tėrė njerėzit e armatosur tė ēfarėdo populli o krahine qė t`i sulmonin, duke pėrfshirė fėmijėt dhe gratė, dhe tė plaēkisnin pasuritė e tyre,

  8:12 nė njė ditė tė vetme, nė tė gjitha krahinat e mbretit Asuero: ditėn e trembėdhjetė tė muajit tė dymbėdhjetė, qė ėshtė muaji i Adarit.

  8:13 Njė kopje e dekretit, i shpallur si ligj nė ēdo krahinė, duhet tė nxirrej pėr tė gjithė popujt, me qėllim qė Judejtė tė ishin gati pėr atė ditė tė hakmerreshin kundėr armiqve tė tyre.

  8:14 Kėshtu korierėt tė hipur mbi kuaj tė shpejtė u nisėn tė nxitur dhe tė shtypur nga urdhri i mbretit; dhe dekreti u nxuar nė qytetin e Suzės.

  8:15 Mardokeu doli nga prania e mbretit me njė rrobe mbretėrore tė purpurt dhe prej liri tė bardhė, me njė kurorė tė madhe prej ari dhe njė mantel prej pėlhure liri nė ngjyrė tė kuqe flakė; nė qytetin

  8:16 Pėr Judejtė ishte dritė, gėzim, gaz dhe lavdi.

  8:17 Nė ēdo krahinė dhe nė ēdo qytet, kudo qė arrinte urdhri i mbretit dhe dekreti i tij, pėr Judejtė kishte gėzim dhe ngazėllim, bankete dhe ditė tė lumtura. Dhe shumė nga pjestarėt e popujve tė vendit u bėnė Judej, sepse tmerri i Judejve i kishte zėnė.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine