Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - EXODUS 1

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  1:1 Kėta janė emrat e bijve tė Izraelit qė erdhėn nė Egjipt me Jakobin. Secili prej tyre erdhi me familjen e tij:

  1:2 Rubeni, Simeoni, Levi dhe Juda,

  1:3 Isakari, Zabuloni dhe Beniamini,

  1:4 Dani dhe Naftali, Gadi dhe Asheri.

  1:5 Tėrė njerėzit qė kishin dalė nga gjaku i Jakobit arrinin shtatėdhjetė veta (Jozefi ndodhej tashmė nė Egjipt).

  1:6 Pastaj Jozefi vdiq, dhe po ashtu vdiqėn tėrė vėllezėrit e tij dhe gjithė ai brez.

  1:7 Dhe bijtė e Izraelit qenė frytdhėnės, u shumėzuan fort dhe u bėnė tė shumtė, u bėnė jashtėzakonisht tė fortė; dhe vendi u mbush me ta.

  1:8 Por tani doli nė Egjipt njė mbret i ri, qė nuk e kishte njohur Jozefin.

  1:9 Ai i tha popullit tė tij: "Ja, populli i bijve tė Izraelit ėshtė mė i shumtė dhe mė i fortė se ne.

  1:10 Tė pėrdorim, pra, dinakėri ndaj tyre, me qėllim qė tė mos shumėzohen dhe, nė rast lufte tė mos bashkohen me armiqtė tanė dhe tė luftojnė kundėr nesh, dhe pastaj tė largohen nga vendi".

  1:11 Vunė, pra, kryeintendentė tė punimeve mbi ta, me qėllim qė t`i shtypnin me angaritė e tyre. Kėshtu ata i ndėrtuan Faraonit qytetet-depozitė Pitom dhe Raamses.

  1:12 Por sa mė tepėr i shtypnin, aq mė shumė shtoheshin dhe pėrhapeshin; prandaj Egjiptasit arritėn tė kenė shumė frikė nga bijtė e Izraelit,

  1:13 dhe Egjiptasit i detyruan bijtė e Izraelit t`u shėrbenin me ashpėrsi,

  1:14 dhe ua nxinė jetėn me njė skllavėri tė vrazhdė, duke i futur nė punimin e argjilės dhe tė tullave si dhe nė ēdo lloj pune nė ara. I detyronin t`i bėnin tėrė kėto punė me ashpėrsi.

  1:15 Mbreti i Egjiptit u foli edhe mamive hebre, nga tė cilat njėra quhej Shifrah dhe tjetra Puah, dhe u tha:

  1:16 "Kur do tė ndihmoni gratė hebre lindėse, dhe do t`i shihni tė ulura nė ndenjėsen e lindjes, nė rast se fėmija ėshtė mashkull, vriteni; po tė jetė femėr, lėreni tė jetojė".

  1:17 Por mamitė patėn frikė nga Perėndia dhe nuk bėnė ashtu siē i kishte urdhėruar mbreti i Egjiptit, por i lanė gjallė fėmijėt meshkuj.

  1:18 Atėherė mbreti i Egjiptit thirri mamitė dhe u tha: "Pse e bėtė kėtė dhe i latė gjallė fėmijėt meshkuj?".

  1:19 Mamitė iu pėrgjigjėn Faraonit: "Sepse gratė hebre nuk janė si gratė egjiptase, por janė tė fuqishme dhe lindin para se t`u vijė mamia pranė".

  1:20 Dhe Perėndia u bėri tė mirė kėtyre mamive; dhe populli u shtua dhe u bė jashtėzakonisht i fortė.

  1:21 Kėshtu, duke qenė se ato mami kishin frikė nga Perėndia, ky u dha familje mė vete.

  1:22 Atėherė Faraoni i dha kėtė urdhėr tėrė popullit tė tij duke thėnė: "Ēdo mashkull qė lind, hidheni nė lumė; por lini gjallė tėrė femrat".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine