Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - EXODUS 13

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  13:1 Zoti i foli Moisiut duke i thėnė:

  13:2 "Mė shenjtėro ēdo tė parėlindur, ai qė ēel barkun ndėr bijtė e Izraelit, qofshin njerėz apo kafshė; mė takon mua".

  13:3 Pastaj Moisiu i tha popullit: "Mbajeni mend kėtė ditė, gjatė sė cilės dolėt nga Egjipti, nga shtėpia e skllavėrisė; sepse Zoti ju nxori nga ky vend me dorė tė fuqishme; nuk do tė hahet bukė me maja.

  13:4 Ju po dilni sot, nė muajin e Abibit.

  13:5 Atėherė pra kur Zoti do tė bėjė qė tė hyni nė vendin e Kananejve, tė Hitejve, tė Amorejve, tė Hivejve dhe tė Jebusejve qė u ėshtė betuar etėrve tė tu tė tė japė, vend ku rrjedh qumėshti dhe mjalti, do tė kryesh kėtė rit gjatė kėtij muaji.

  13:6 Shtatė ditė me radhė do tė hash bukė tė ndorme; dhe ditėn e shtatė do tė bėhet njė festė pėr Zotin.

  13:7 Do tė hahet bukė e ndorme gjatė shtatė ditėve; dhe nuk do tė duket bukė me maja tek ju, as do tė duket maja pranė teje, brenda tėrė kufijve tė tu.

  13:8 Atė ditė do t`ia shpjegosh kėtė gjė birit tėnd, duke i thėnė: "Veprohet kėshtu pėr shkak tė asaj qė bėri Zoti pėr mua kur dola nga Egjipti".

  13:9 Dhe do tė jetė pėr ty si njė shenjė mbi dorėn tėnde dhe si njė kujtim ndėr sytė e tu, me qėllim qė ligji i Zotit tė jetė nė gojėn tėnde; sepse Zoti tė bėri tė dalėsh nga Egjipti me dorė tė fuqishme.

  13:10 Zbatoje pra kėtė rregull nė kohėn e caktuar, vit pas viti.

  13:11 Kur Zoti do tė ketė bėrė qė tė hysh nė vendin e Kananejve, ashtu siē tė ėshtė betuar ty dhe etėrve tė tu, dhe do tė ta ketė dhėnė atė,

  13:12 do t`i shenjtėrosh Zotit tėrė ata qė ēelin barkun dhe ēdo pjellje tė parė tė bagėtisė qė ti zotėron: meshkujt do t`i takojnė Zotit.

  13:13 Kėshtu do tė shpengosh ēdo pjellje tė parė tė gomarit me njė qengj; por nė qoftė se nuk dėshiron ta shpengosh, atėherė thyeja qafėn; kėshtu do tė shpengosh ēdo tė parėlindur tė njeriut ndėr bijtė e tu.

  13:14 Kur nė tė ardhmen biri yt do tė tė pyesė, duke thėnė: "Ēfarė do tė thotė kjo?", ti do t`i pėrgjigjesh: "Zoti na bėri tė dalim nga Egjipti, nga shtėpia e skllavėrisė, me dorė tė fuqishme;

  13:15 dhe ndodhi qė, kur Faraoni nguli kėmbė tė mos na linte tė shkonim, Zoti vrau tėrė tė parėlindurit nė vendin e Egjiptit, si tė parėlindurit e njerėzve ashtu dhe tė parėlindurit e kafshėve. Prandaj unė i bėj fli Zotit tėrė meshkujt qė ēelin barkun, por shpengoj ēdo tė parėlindur tė bijve tė mi".

  13:16 Kjo do tė jetė si njė shenjė mbi dorėn tėnde dhe njė ballore midis syve tė tu, sepse Zoti na bėri tė dalim nga Egjipti me dorė tė fuqishme".

  13:17 Kur Faraoni e la popullin tė shkojė, Perėndia nuk e ēoi nėpėr rrugėn e vendit tė Filistejve, megjithėse kjo ishte mė e shkurtėra, sepse Perėndia tha: "Qė tė mos pendohet populli, kur tė shohė luftėn, dhe tė mos kthehet nė Egjipt".

  13:18 Por Perėndia bėri qė populli tė vinte njė herė pėrqark, nėpėr rrugėn e shkretėtirės, drejt Detit tė Kuq. Dhe bijtė e Izraelit dolėn tė armatosur nga vendi i Egjiptit.

  13:19 Dhe Moisiu mori me vete eshtrat e Jozefit, sepse i kishte vėnė bijtė e Izraelit tė betoheshin shprehimisht, duke thėnė: "Me siguri Perėndia do t`ju vizitojė; atėhere i bartni me vete eshtrat e mia".

  13:20 Kėshtu ata u nisėn nga Sukothi dhe fushuan nė Etham, buzė shkretėtirės.

  13:21 Dhe Zoti shkonte para tyre, ditėn nė njė kolonė resh pėr t`i udhėhequr nė rrugė, dhe natėn nė njė kolonė zjarri pėr t`u bėrė atyre dritė, qė tė mund tė ecnin ditėn dhe natėn.

  13:22 Kolona e reve nuk tėrhiqej kurrė ditėn pėrpara popullit, as kolona e zjarrit natėn.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine