Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - EXODUS 39

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  39:1 Pastaj me stofa ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe, bėri rroba tė punuara mirė pėr tė shėrbyer nė shenjtėrore, dhe bėnė rrobat e shenjta pėr Aaronin, ashtu siē e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.

  39:2 Ai bėri efodin prej ari e me fill ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe, dhe me li tė hollė tė pėrdredhur.

  39:3 Dhe e rrahėn arin nė peta dhe e prenė nė fije, pėr ta endur nė stofėn ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe dhe nė lirin e hollė tė pėrdredhur: puna e njė artizani tė shkathėt.

  39:4 I bėnė edhe supore tė bashkuara; kėshtu efodi mbahej tok nė tė dy skajet e tij.

  39:5 Dhe brezi i punuar artistikisht qė ishte mbi efodin pėr ta lidhur kishte po atė pėrgatitje: me ar, me fije, ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe, dhe me li tė hollė tė pėrdredhur, ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.

  39:6 Pastaj u punuan gurėt e oniksit, qė u ngallmuan nė rrathė ari, dhe qė u gdhendėn, ashtu siē gdhenden vulat e vogla, me emrat e bijve tė Izraelit.

  39:7 Ai pastaj i vuri mbi suporet e efodit, si gurė pėr tė pėrkujtuar bijtė e Izraelit ashtu siē e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.

  39:8 Pastaj ai bėri pektoralin e punuar artistikisht, ashtu si puna e efodit: me ar, me fill ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe, si dhe me li tė hollė tė pėrdredhur.

  39:9 Pektorali kishte formė katrore; e bėnė tė palosur mė dysh, tė gjatė sa pėllėmba dhe tė gjerė po aq, kur ishte i palosur mė dysh.

  39:10 Dhe u ngallmuan katėr radhė gurėsh; nė radhėn e parė: njė sardon, njė topaz dhe njė smerald;

  39:11 nė radhėn e dytė: njė rubin, njė safir dhe njė diamant;

  39:12 nė radhėn e tretė: njė hiacint, njė agat dhe njė ametist;

  39:13 nė radhėn e katėrt: njė grizolit, njė oniks dhe njė diaspėr. Kėta gurė ishin futur nė rrathėt e tyre prej ari.

  39:14 Gurėt u korrespondonin emrave tė bijve tė Izraelit: dymbėdhjetė, simbas emrave tė tyre tė gdhendur si vula, secili me emrin e njėrit nga dymbėdhjetė fiset.

  39:15 Mbi pektoralin bėnė gjithashtu zinxhirė prej ari safi, tė lidhur si kordonė.

  39:16 Bėnė edhe dy rrathė tė artė dhe dy unaza tė arta, dhe i vunė dy unazat nė dy skajet e pektoralit.

  39:17 Pastaj i fiksuan tė dy kordonėt e artė mbi tė dy unazat, nė skajet e pektoralit;

  39:18 pas kėsaj fiksuan dy majat e dy kordonėve nė tė dy rrathėt dhe i vendosėn mbi dy suporet e efodit, nė pjesėn e pėrparme tė tij.

  39:19 Bėnė gjithashtu dy unaza ari dhe i vunė nė dy skajet e pektoralit, nė buzėn e tij, qė ndodhet nė pjesėn e brendshme tė efodit.

  39:20 Bėnė gjithashtu dy unaza tė tjera ari dhe i vunė mbi dy suporet e efodit poshtė, nga pėrpara, pranė pikės sė bashkimit, mbi brezin e punuar artistikisht tė efodit.

  39:21 Pastaj i lidhėn unazat e pektoralit me unazat e efodit me njė kordon ngjyrė vjollce, me qėllim qė pektorali tė rrinte mbi brezin e punuar artistikisht tė efodit, dhe tė mos shkėputej prej kėtij tė fundit, ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.

  39:22 Ai bėri gjithashtu mantelin e efodit, i tėri ngjyrė vjollce, njė punim prej endėsi.

  39:23 Nė mes tė mantelit kishte njė hapje, pėr tė futur kokėn; rreth e qark hapjes kishte njė buzė stofi tė punuar, ashtu si hapja e njė parzmoreje, me qėllim qė tė mos shqyhej.

  39:24 Mbi buzėn e mantelit bėnė disa shegė nė ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe, me fill tė pėrdredhur.

  39:25 Dhe bėnė disa zile prej ari tė pastėr; dhe i vunė nė mes tė shegėve nė buzėn e mantelit, rreth e qark shegėve;

  39:26 njė zile dhe njė shegė, njė zile dhe njė shegė, rreth e pėrqark, mbi buzėn e mantelit, pėr tė bėrė shėrbimin, ashtu siē e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.

  39:27 Ata bėnė edhe tunikat prej liri tė hollė; njė punė prej endėsi, pėr Aaronin dhe bijtė e tij,

  39:28 ēallma prej liri tė hollė, zbukurimin e mbulesave tė kokės prej liri tė hollė dhe pantallonat prej liri tė hollė tė pėrdredhur,

  39:29 dhe brezin prej liri tė hollė tė pėrdredhur, nė ngjyrė vjollce, tė purpurt dhe flakė tė kuqe, njė punė prej qėndistari, ashtu siē e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.

  39:30 Pastaj bėnė pllakėn e diademės sė shenjtė prej ari safi dhe gdhendėn mbi tė si mbi njė vulė fjalėt: SHENJTÉRI ZOTIT.

  39:31 Dhe mbėrthyen nė tė njė kordele ngjyrė vjollce pėr ta lidhur nė majė tė ēallmės, ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.

  39:32 Kėshtu pėrfundoi tėrė puna e tabernakullit dhe e ēadrės sė mbledhjes. Bijtė e Izraelit vepruan sipas tė gjitha urdhrave qė Zoti i kishte dhėnė Moisiut; ata vepruan nė kėtė mėnyrė.

  39:33 Pastaj i ēuan Moisiut tabernakullin, ēadrėn dhe tėrė veglat e saj, kapėset, dėrrasat, traversat, shtyllat dhe bazat e tyre,

  39:34 mbulesėn me lėkura dashi tė ngjyera nė tė kuq, mbulesėn me lėkura baldose dhe velin e perdes,

  39:35 arkėn e dėshmisė me shtizat e saj dhe pajtuesin,

  39:36 tryezėn me tė gjitha veglat e saj dhe bukėn e paraqitjes,

  39:37 shandani prej ari safi me llambat e tij (llambat e vendosura nė rregull), tė gjitha orenditė e tij dhe vajin pėr dritėn e shandanit,

  39:38 altarin prej ari, vajin e vajosjes, temjanin e parfumuar dhe perden pėr hyrjen e ēadrės,

  39:39 altarin prej bronzi, grilėn e tij prej bronzi, shtizat e tij dhe tė gjitha veglat e tij, legenin me bazėn e tij,

  39:40 perdet e oborrit, shtyllat e tij me gjithė bazat, perden pėr hyrjen e oborrit, kordonėt e oborrit, kunjat e tij dhe tė gjitha veglat pėr shėrbimin e tabernakullit, pėr ēadrėn e mbledhjes,

  39:41 rrobat e punuara mirė pėr tė shėrbyer nė shenjtėrore, rrobat e shenjta pėr priftin Aaron dhe rrobat e bijve tė tij pėr tė shėrbyer si priftėrinj.

  39:42 Bijtė e Izraelit e kryen tėrė punėn, sipas tė gjitha porosive qė Zoti i kishte dhėnė Moisiut.

  39:43 Moisiu, pra, shqyrtoi tėrė punėn; dhe ja, ata e kishin kryer simbas urdhrave tė Zotit; ata e kishin bėrė kėshtu. Kėshtu Moisiu i bekoi.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine