Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - EXODUS 8

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  8:1 Pastaj Zoti i tha Moisiut: "Shko te Faraoni dhe thuaji: "Kėshtu thotė Zoti: Lėre popullin tim tė shkojė me qėllim qė tė mė shėrbejė.

  8:2 Dhe nė qoftė se nuk pranon ta lėsh tė shkojė, ja, unė do ta godas gjithė vendin tėnd me kamxhikun e bretkosave.

  8:3 Kėshtu lumi do tė mbushet me bretkosa, dhe ato do tė ngjiten dhe do tė hyjnė nė shtėpinė tėnde, nė dhomėn ku fle ti, mbi shtratin tėnd, nė shtėpitė e shėrbėtorėve tė tu dhe midis popullit, nė furrat e tua dhe nė magjet e bukės.

  8:4 Dhe bretkosat do tė vijnė kundėr teje, kundėr popullit tėnd dhe kundėr tėrė shėrbėtorėve tė tu"".

  8:5 Pastaj Zoti i tha Moisiut: "I thuaj Aaronit: "Shtri dorėn tėnde me bastunin tėnd mbi lumenjtė, mbi kanalet dhe pellgjet dhe bėj qė tė ngjiten bretkosat mbi vendin e Egjiptit"".

  8:6 Kėshtu Aaroni shtriu dorėn e tij mbi ujėrat e Egjiptit, dhe bretkosat u ngjitėn dhe mbuluan vendin e Egjiptit.

  8:7 Por magjistarėt bėnė tė njėjtėn gjė me artet e tyre tė fshehta dhe i bėnė bretkosat tė ngjiten nė vendin e Egjiptit.

  8:8 Atėherė Faraoni thirri Moisiun dhe Aaronin dhe u tha: "Lutjuni Zotit qė t`i largojė bretkosat nga unė, nga populli im, dhe unė do ta lejoj popullin tė shkojė, qė tė bėjė fli pėr Zotin".

  8:9 Moisiu i tha Faraonit: "Bėmė nderin tė mė thuash kur tė ndėrhyj pėr ty, pėr shėrbėtorėt e tu dhe pėr popullin tėnd, pranė Zotit me qėllim qė ai tė zhdukė bretkosat qė ndodhen rreth teje dhe shtėpive tė tua, dhe tė mbeten vetėm nė lumė".

  8:10 Ai u pėrgjigj: "Nesėr". Dhe Moisiu tha: "Do tė bėhet siē thua ti, kėshtu qė ti tė dish se askush nuk ėshtė si Zoti, Perėndia ynė.

  8:11 Dhe bretkosat do tė largohen nga ti, nga shtėpitė e tua, nga shėrbėtorėt e tu dhe nga populli yt; ato do tė mbeten vetėm nė lumė".

  8:12 Moisiu dhe Aaroni dolėn nga Faraoni; dhe Moisiu iu lut Zotit pėr bretkosat qė kishte dėrguar kundėr Faraonit.

  8:13 Dhe Zoti veproi sipas fjalės sė Moisiut, dhe bretkosat ngordhėn nė shtėpitė, nė oborret dhe nė arat.

  8:14 I grumbulluan pastaj nė togje dhe vendi filloi tė mbajė erė tė keqe.

  8:15 Po kur Faraoni pa qė kishte pak lehtėsim, e ngurtėsoi zemrėn e tij dhe nuk i dėgjoi mė, ashtu siē kishte thėnė Zoti.

  8:16 Pastaj Zoti i tha Moisiut: "I thuaj Aaronit: "Zgjate bastunin tėnd dhe rrih pluhurin e tokės, dhe ai do tė bėhet mushkonja pėr tėrė vendin e Egjiptit"".

  8:17 Dhe ata kėshtu vepruan. Aaroni shtriu dorėn me bastunin e tij, rrahu pluhurin e tokės dhe njerėzit e kafshėt u mbuluan nga mushkonja; tėrė pluhuri i tokės u shndėrrua nė mushkonja nė tė gjithė vendin e Egjiptit.

  8:18 Magjistarėt u pėrpoqėn tė bėnin tė njėjtėn gjė me anė tė arteve tė tyre tė fshehta pėr tė prodhuar mushkonja, por nuk ia dolėn dot. Mushkonjat mbuluan, pra, njerėzit dhe kafshėt.

  8:19 Atėherė magjistarėt i thanė Faraonit: "Ky ėshtė gishti i Perėndisė". Por zemra e Faraonit u ngurtėsua dhe ai nuk i dėgjoi mė, ashtu si kishte thėnė Zoti.

  8:20 Pastaj Zoti i tha Moisiut: "Ēohu herėt nė mėngjes dhe paraqitu tek Faraoni, kur ai del pėr tė vajtur drejt ujit; dhe i thuaj: "Kėshtu thotė Zoti: Lėre popullin tim qė tė mund tė mė shėrbejė.

  8:21 Por nė rast se ti nuk e lė popullin tim tė shkojė, ja unė do tė dėrgoj kundėr teje, mbi shėrbėtorėt e tu, mbi popullin tėnd e brenda shtėpive tė tua mori mizash; shtėpitė e Egjiptasve do tė jenė plot me mori mizash, dhe kėshtu do tė jetė toka mbi tė cilėn ndodhen.

  8:22 Por atė ditė unė do ta veēoj vendin e Goshenit, ku banon populli im; dhe atje nuk do tė ketė mori mizash, qė ti tė dish qė unė jam Zoti nė mes tė vendit.

  8:23 Unė do tė bėj njė dallim midis popullit tim dhe popullit tėnd. Nesėr ka pėr tė ndodhur kjo mrekulli"".

  8:24 Dhe Zoti ashtu veproi; erdhėn grumbuj tė dendur mizash nė shtėpinė e Faraonit dhe nė shtėpitė e shėrbėtorėve tė tij, dhe nė gjithė vendin e Egjiptit toka u shkretua nga moria e mizave.

  8:25 Atėherė Faraoni thirri Moisiun dhe Aaronin dhe u tha: "Shkoni, bėni fli pėr Perėndinė tuaj nė vend".

  8:26 Por Moisiu u pėrgjigj: "Kjo s`ka si bėhet, sepse do t`i bėnim Zotit, Perėndisė tonė, fli qė janė tė neveritshme pėr Egjiptasit. Ja, duke bėrė para syve tė tyre fli qė janė tė neveritshme pėr Egjiptasit, a nuk do tė na vrasin me gurė?

  8:27 Do tė shkojmė nė shkretėtirė duke ecur tri ditė me radhė dhe do tė bėjmė fli pėr Zotin, Perėndinė tonė, ashtu si do tė na urdhėrojė Ai".

  8:28 Faraoni tha: "Unė do t`ju lė tė shkoni, qė tė bėni fli pėr Zotin, Perėndinė tuaj, nė shkretėtirė; vetėm, mos shkoni shumė larg. lutuni pėr mua".

  8:29 Moisiu tha: "Ja, unė po dal nga ti dhe do t`i lutem Zotit dhe nesėr moria e mizave do tė largohet nga Faraoni, nga shėrbėtorėt e tij dhe nga populli i tij; mjafton qė Faraoni tė mos tallet me ne, duke e penguar popullin tė shkojė e tė bėjė fli pėr Zotin".

  8:30 Moisiu u largua pastaj nga prania e Faraonit dhe iu lut Zotit.

  8:31 Dhe Zoti veproi simbas fjalės sė Moisiut dhe largoi morinė e mizave nga Faraoni, nga shėrbėtorėt e tij dhe nga populli i tij; nuk mbeti as edhe njė mizė.

  8:32 Por edhe kėtė herė Faraoni e fortėsoi zemrėn e tij dhe nuk e la popullin tė shkojė.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine