Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - EZEKIEL 1

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  1:1 Nė vitin e tridhjetė, mė pesė tė muajit tė katėrt, ndodhi qė ndėrsa isha midis tė internuarve pranė lumit Kebar, qiejtė u hapėn dhe pata vegime nga ana e Perėndisė.

  1:2 Mė pesė tė muajit (ishte viti i pestė i robėrisė sė mbretit Jehojakin),

  1:3 fjala e Zotit iu drejtua shprehimisht priftit Ezekiel, birit tė Buzit, nė vendin e Kaldeasve, pranė lumit Kebar; dhe atje lart dora e Zotit qe mbi tė.

  1:4 Ndėrsa po shkoja, ja ku erdhi nga veriu njė erė furtune, njė re e madhe me njė zjarr qė mbėshtillej rreth vetes sė tij; rreth tij dhe nga mesi i tij dilte njė shkėlqim i madh si ngjyra e bronzit ikandeshent qė ndodhet nė mes tė zjarrit.

  1:5 Nga mesi i tij dukej ngjashmėria e katėr qėnieve tė gjalla; dhe kjo ishte pamja e tyre: kishin ngjashmėrinė e njeriut.

  1:6 Secili prej tyre kishte katėr fytyra dhe secili katėr krahė.

  1:7 Kėmbėt e tyre ishin tė drejta dhe tabani i kėmbės sė tyre ishte si ai i tabanit tė kėmbės sė njė viēi, dhe shkėlqenin si bronzi me lustėr.

  1:8 Nė tė katėr anėt, poshtė krahėve, kishin duar njerėzish; dhe qė tė katėr kishin fytyrat e tyre dhe krahėt e tyre.

  1:9 Krahėt e tyre preknin njeri tjetrin; duke ecur pėrpara, nuk ktheheshin prapa, por secili shkonte drejt pėrpara tij.

  1:10 Sa pėr pamjen e fytyrave tė tyre, tė gjithė kishin fytyrė njeriu, qė tė katėr fytyrė luani nė tė djathtė, qė tė katėr fytyrė kau nė tė majtė, dhe qė tė katėr fytyrė shqiponjeje.

  1:11 Kėshtu ishin fytyrat e tyre. Krahėt e tyre ishin shtrirė lart; secili kishte dy krahė qė preknin njėra tjetrėn dhe dy qė mbulonin trupin e tyre.

  1:12 Secili shkonte drejt pėrpara tij; shkonin atje ku fryma donte tė shkonte dhe, duke shkuar, nuk silleshin.

  1:13 Sa pėr pamjen e qėnieve tė gjalla, kėto dukeshin si qymyre tė ndezur, si pishtarė. Zjarri lėvizte nė mes tė qėnieve tė gjalla; zjarri ishte i ndritshėm dhe prej tij dilnin shkrepėtima.

  1:14 Qėniet e gjalla vraponin pėrpara dhe prapa, dukeshin si njė rrufe.

  1:15 Ndėrsa shikoja qėniet e gjalla, ja njė rrotė pėr tokė pranė qėnieve tė gjalla me katėr fytyrat e tyre.

  1:16 Pamja e rrotave dhe punimi i tyre ishte si pamja e ngjyrės sė krizolitit; qė tė katra i ngjisnin njera tjetrės. Pamja e tyre dhe punimi i tyre si ato tė njė rrote nė mes tė njė rrote tjetėr.

  1:17 Kur lėviznin, shkonin nė drejtim tė njerit prej katėr drejtimeve dhe, duke shkuar nuk silleshin prapa.

  1:18 Sa pėr rrathet e tyre ishin tė lartė dhe tė madhėrishėm; dhe rrathėt e gjithė tė katėrve ishin plot me sy rreth e qark.

  1:19 Kur lėviznin qėniet e gjalla, edhe rrotat lėviznin pranė tyre dhe, kur qėniet e gjalla ngriheshin nga toka, ngriheshin edhe rrotat.

  1:20 Kudo qė fryma donte tė shkonte, shkonin edhe ata, sepse aty shkonte fryma; rrotat ngriheshin bashkė me ta, sepse fryma qėnieve tė gjalla ishte nė rrota.

  1:21 Kur ata lėviznin, edhe rrotat lėviznin; kur kėto ndaleshin, edhe ato ndaleshin, dhe kur ngiheshin nga toka, edhe rrotat ngriheshin bashkė me ta, sepse fryma i qėnieve tė gjalla ishte nė rrota.

  1:22 Mbi kokat e qėnieve tė gjalla ishte ngjashmėria e njė kupe qiellore, qė i pėrngjiste ngjyrės sė njė kristali tė madhėrishėm tė shtrirė mbi kokat e tyre.

  1:23 Poshtė kupės qiellore shtriheshin drejt krahėt e tyre, njėra ndaj tjetrės; secili kishte nga dy qė mbulonin njė anė dhe dy tė tjera qė mbulonin anėn tjetėr tė trupit.

  1:24 Kur ata lėviznin, unė dėgjoja zhurmėn e krahėve tė tyre, si zhurmėn e ujrave tė mėdha, si zėri i tė Plotfuqishmit, si zhurma e njė rrėmuje tė madhe, si oshtima e njė ushtrie; kur ndaleshin, ulnin krahėt e tyre.

  1:25 Dhe dėgjohej njė zhurmė nga kupa qiellore lart qė ishte mbi kokat e tyre; kur ndaleshin, ulnin krahėt e tyre.

  1:26 Mbi kupėn qiellore qė ishte mbi kokat e tyre, ndodhej njė gjė qė i ngjante njė froni qė dukej si njė gur safiri, dhe mbi kėtė lloj froni, nė pjesėn e sipėrme tė tij, ishte njė figurė qė i pėrngjiste njė njeriu.

  1:27 Nga sa tregonin ijėt e tij lart, unė pashė gjithashtu diēka si ngjyra e bronzit inkandeshent qė dukej si zjarr brenda tij rreth e qark; dhe nga sa tregonin ijėt e tij poshtė pashė diēka qė i pėrngjante zjarrit dhe qė lėshonte rreth e qark njė shkėlqim tė madh.

  1:28 Ashtu siē ėshtė pamja e njė ylberi nė re nė njė ditė shiu, kėshtu ishte pamja e atij shkėlqimi qė e rrethonte. Ajo ishte njė shfaqje e shėmbėlltyrės sė lavdisė tė Zotit. Kur e pashė, u rrėzova me fytyrė dhe dėgjova zėrin e dikujt qė fliste.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine