Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - EZEKIEL 14

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  14:1 Pastaj erdhėn tek unė disa pleq tė Izraelit dhe u ulėn para meje.

  14:2 Atėherė fjala e Zotit m`u drejtua, duke thėnė:

  14:3 "Bir njeriu, kėta njerėz kanė ngritur idhujt e tyre nė zemrėn e tyre dhe kanė vėnė para tyre pengesėn qė i bėn tė bien nė paudhėsi. A do ta lė veten tė konsultohem prej tyre?

  14:4 Prandaj folu dhe u thuaj atyre: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: Cilido qoftė nga shtėpia e Izraelit qė i ngre idhujt e tij nė zemrėn e tij, dhe vė para vetes pengesėn qė e bėn tė bjerė nė paudhėsi dhe pastaj vjen te profeti, do t`i pėrgjigjem unė, Zoti, lidhur me kėtė, sipas morisė sė idhujve tė tij,

  14:5 pėr tė ndikuar nė zemrėn e atyre tė shtėpisė sė Izraelit qė janė larguar prej meje pėr shkak tė tė gjithė idhujve tė tyre.

  14:6 Prandaj i thuaj shtėpisė sė Izraelit: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: Konvertohuni, largohuni nga idhujtė tuaj dhe hiqni fytyrėn nga tė gjitha gjėrat tuaja tė neveritshme.

  14:7 Sepse, nė qoftė se njė njeri ēfardo i shtėpisė sė Izraelit apo disa tė huaj qė banojnė nė Izrael largohen nga unė, ngre idhujt e tij nė zemrėn e tij dhe vė para tij pengesėn qė e bėn tė bjerė nė paudhėsi dhe pastaj vjen te profeti, qė tė konsultohet me mua nėpėrmjet atij, unė, do t`i pėrgjigjem unė, Zoti, nga vetja ime.

  14:8 Do tė kthej fytyrėn time kundėr kėtij njeriu, do ta bėj njė shėnjė dhe njė proverb dhe do ta shfaros nė mes tė popullit tim; atėherė do pranoni qė unė jam Zoti.

  14:9 Por nė rast se profeti lė tė mashtrohet dhe thotė ndonjė fjalė, unė, Zoti e kam bėrė pėr vete kėtė profet; do tė shtrij dorėn pastaj kundėr tij dhe do ta shkatėrroj nė mes tė popullit tim tė Izraelit.

  14:10 Qė tė dy do tė vuajnė dėnimin e paudhėsisė sė tyre; dėnimi i profetit do tė jetė i barabartė me dėnimim e atij qė e konsulton,

  14:11 me qėllim qė ata tė shtėpisė sė Izraelit tė mos shkojnė duke u endur larg meje, tė mos ndoten mė nga tė gjitha shkeljet e tyre, por tė jenė populli im dhe unė tė jem Perėndia i tyre", thotė Zoti, Zoti.

  14:12 Fjala e Zotit mu drejtua akoma, duke thėnė:

  14:13 "Bir njeriu, nė qoftė se njė vend mėkaton kundėr meje duke qenė vazhdimisht i pabesė, unė do tė shtrij dorėn time kundėr tij, do t`i ndėrpres pėrkrahjen e bukės, do t`i dėrgoj kundra urinė dhe do tė shfaros njerėzit dhe kafshėt.

  14:14 Edhe sikur nė mes tyre tė ishin kėta tre burra, Noeu, Danieli dhe Jobi, pėr shkak tė drejtėsisė sė tyre do tė shpėtonin vetėm veten e tyre", thotė Zoti, Zoti.

  14:15 "Por nė rast se do tė bėja qė nėpėr kėtė vend tė kalonin kafshė tė egra qė ta shpopullonin dhe ai tė bėhej njė shkreti ku askush nuk do tė kalonte pėr shkak tė kėtyre kafshėve,

  14:16 edhe sikur nė mes tyre tė ishin ata tre burra, ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė unė rroj", thotė Zoti, Zoti, "ata nuk do tė shpėtonin as bijtė as bijat; do tė shpėtonin vetėm veten e tyre, por vendi do tė ishte njė shkreti.

  14:17 Ose sikur tė sillja shpatėn kundėr kėtij vendi dhe tė thoja: "Le tė kalojė shpata nėpėr vend", dhe tė shfaroste njerėz dhe kafshė,

  14:18 edhe sikur nė mes tyre tė ishin ata tre burra, ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė unė rroj", thotė Zoti, Zoti, "ata nuk do tė shpėtonin as bijtė, as bijat e tyre, por vetėm veten e tyre.

  14:19 Ose sikur tė dėrgoja kundėr atij vendi murtajėn dhe tė derdhja mbi tė zemėrimin tim duke bėrė kėrdinė dhe duke shfarosur njerėz dhe kafshė,

  14:20 edhe sikur nė mes tyre tė ishin Noeu, Danieli dhe Jobi, ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė unė rroj", thotė Zoti, Zoti "ata nuk do tė shpėtonin as bijtė as bijat, pėr drejtėsinė e tyre do tė shpėtonin vetėm veten e tyre".

  14:21 Sepse kėshtu thotė Zoti, Zoti: "E njėjta gjė do tė ndodhė kur tė dėrgoj kundėr Jeruzalemit katėr gjykatėsit e mi tė tmerrshėm, shpatėn, urinė, kafshėt e egra dhe murtajėn pėr tė shfarosur njerėz dhe kafshė.

  14:22 Por ja, do tė lihet njė mbeturinė qė do tė ēohet jashtė, bij dhe bija; ata do tė vijnė tek ju dhe ju do tė shikoni sjelljen e tyre dhe veprimet e tyre. Atėherė do tė ngushėlloheni nga e keqja qė solla mbi Jeruzalemin, pėr tė gjitha ato qė solla mbi tė.

  14:23 Ata do t`ju ngushėllojnė kur do tė shikoni sjelljen e tyre dhe veprimet e tyre. Kėshtu do tė pranoni qė jo pa tė drejtė bėra atė qė bėra nė mes tė tij", thotė Zoti, Zoti.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine