Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - EZEKIEL 17

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  17:1 Fjala e Zotit m`u drejtua, duke thėnė:

  17:2 "Bir njeriu, propozo njė enigmė dhe i trego njė shėmbėlltyrė shtėpisė sė Izraelit, dhe thuaji:

  17:3 Kėshtu thotė Zoti, Zoti: Njė shqiponjė e madhe me fletė tė mėdha dhe me pendė tė gjata, e mbuluar me pupla tė ngjyrave tė ndryshme, shkoi nė Liban dhe kėputi majėn e njė kedri;

  17:4 kėputi degėzėn e tij mė tė lartė, e ēoi nė njė vend tregėtie dhe e vendosi nė njė qytet tregtarėsh.

  17:5 Pastaj mori pak farė tė vendit dhe e mbolli nė njė arė pjellore; e vendosi kėtė pranė ujrave tė bollshme dhe e mbolli si njė shelg.

  17:6 Ajo u rrit dhe u bė njė hardhi e madhe, por e ulėt, degėt e sė cilės ishin kthyer nga shqiponja, kurse rrėnjėt ishin poshtė saj. Kėshtu u bė njė hardhi qė lėshoi degė dhe gjethe.

  17:7 Por na ishte njė shqiponjė tjetėr e madhe, me ali tė mėdha dhe me shumė pendė; dhe ja, kjo hardhi i ktheu rrėnjėt e saj drejt asaj dhe i shtriu degėt e saj drejt asaj me qėllim qė tė vaditij nga brazda ku ishte mbjellė.

  17:8 Ajo ishte mbjellė nė njė tokė tė mirė, pranė ujrave tė bollshme, me qėllim qė tė lėshonte degė, tė jepte fryte dhe tė bėhej njė hardhi e mrekullueshme.

  17:9 Thuaj: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: A do tė mund tė shkojė mbarė? A nuk do t`i shrrėnjosė shqiponja rrėnjėt e saj dhe nuk do t`i presė frytet e saj qė ta lėrė tė thahet? Kėshtu tėrė gjethet qė ka do tė thahen. Nuk do tė duhet shumė forcė as shumė njerėz pėr ta shkulur me rrėnjė.

  17:10 Ja, ajo ėshtė e mbjellė. A mund tė shkojė mbarė? Mos vallė do tė thahet krejt kur do tė preket nga era e lindjes? Do tė thahet nė brazdėn ku ishte rritur!".

  17:11 Fjala e Zotit m`u drejtua pėrsėri, duke thėnė:

  17:12 "I thuaj, pra, kėsaj shtėpie rebele: Nuk e merrni vesh ēfarė kuptimi kanė kėto gjėra? U thuaj atyre: Ja mbreti i Babilonisė erdhi nė Jeruzalem, zuri mbretin dhe krerėt dhe i ēoi me vete nė Babiloni.

  17:13 Pastaj mori njė prej gjaku mbretėror, lidhi njė besėlidhje me tė dhe e vuri tė betohet. Ai mori me vete edhe burrat e fuqishėm tė vendit,

  17:14 me qėllim qė mbretėria tė binte dhe jo tė ngrihej, por, duke respektuar besėlidhjen e tij, tė mund tė ishte i qėndrueshėm.

  17:15 Por ky u rebelua kundėr tij duke dėrguar ambasadorėt e tij nė Egjipt, me qėllim qė t`i jepnin kuaj dhe shumė njerėz. A mund t`i shkojė mbarė, a mund tė shpėtojė ai qė ka bėrė gjėra tė tilla? A mund tė shkelė besėlidhjen dhe megjithatė tė shpėtojė?

  17:16 Ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė unė rroj", thotė Zoti, Zoti, "ai do tė vdesė nė vendin ku rri mbreti qė e ka bėrė mbret dhe betimin e tė cilit ai ka pėrēmuar duke shkelur edhe besėlidhjen, afėr tij, nė mes tė Babilonisė.

  17:17 Faraoni nuk do t`i japė ndihmė me ushtrinė e tij tė fuqishme dhe me aq njerėz nė luftė, kur do tė ngrenė ledhe dhe do tė ndėrtojnė kulla pėr tė shfarosur shumė jetė njerėzore.

  17:18 Ai ka pėrēmuar betimin duke shkelur besėlidhjen; megjithatė, ja, mbasi dha dorėn, ka bėrė tėrė kėto gjėra. Ai nuk do tė shpėtojė".

  17:19 Prandaj kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė unė rroj, betimin tim qė ai ka pėrēmuar dhe besėlidhjen time qė ai ka shkelur, do tė bėj qė tė bien mbi kokėn e tij.

  17:20 Do tė shtrij mbi tė rrjetėn time dhe do tė kapet nė lakun tim. Do ta ēoj nė Babiloni dhe aty do tė ekzekutoj mbi tė vendimin pėr tradhėtinė e kryer kundėr meje.

  17:21 Tėrė ikanakėt bashkė me formacionet e tij do tė bien nga shpata, ndėrsa ata qė do tė shpėtojnė do tė shpėrndahen nė drejtim tė tė gjitha erėrave. Kėshtu do tė pranoni qė unė, Zoti, kam folur".

  17:22 Kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Do tė marr njė degėz nga maja e kedrit mė tė lartė dhe do ta mbjell; nga maja e degėve tė tij tė reja do tė kėpus njė degėz tė njomė dhe do ta mbjell mbi njė mal tė lartė dhe tė ngritur.

  17:23 Do ta mbjell mbi malin e lartė tė Izraelit; do tė lėshoj degė, do tė bėj fryte dhe do tė bėhet njė kedėr i mrekullueshėm. Nėn tė do tė banojnė zogj tė ēdo lloji; ata do tė banojnė nėn hijen e degėve tė tij.

  17:24 Kėshtu tėrė drurėt e fushės do tė mėsojnė se unė, Zoti, kam ulur drurin e lartė dhe kam ngritur drurin e ulėt, kam bėrė tė thahet druri i gjelbėr dhe tė mbijė druri i thatė. Unė Zoti, kam folur dhe do ta bėj".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine