Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - EZEKIEL 23

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  23:1 Fjala e Zotit m`u drejtua, duke mė thėnė:

  23:2 "Bir njeriu, na ishin dy gra, bija tė sė njėjtės nėnė,

  23:3 qė u kurvėruan nė Egjipt. U kurvėruan nė rininė e tyre; aty u shtėrnguan gjitė e tyre dhe atje u shtėrngua gjiri i tyre virgjėror.

  23:4 Emrat e tyre janė: Oholahu mė e madhja dhe Oholibahu e motra. Ato ishin tė miat dhe lindėn bij dhe bija. Emrat e tyre janė: Oholahu ėshtė Samaria, Oholibahu ėshtė Jeruzalemi.

  23:5 Ndonse ishte imja, Oholahu u kurvėrua dhe mori zjarr pėr dashnorėt e saj, Asirėt qė ishin fqinj tė saj,

  23:6 tė veshur me purpur, qeveritarė dhe princa, tė gjithė tė rinj tėrheqės, kalorės tė hipur mbi kuaj.

  23:7 Ajo u kurvėrua me ta, me gjithė njerėzit mė tė mirė tė Asirisė, dhe u ndot me tė gjithė ata pėr tė cilėt ndez, bashkė me gjithė idhujt e tyre.

  23:8 Nuk braktisi kurvėrimet e Egjiptit, kur kish rėnė me tė gjatė rinisė sė saj, kishin shtėrnguar gjirin e saj tė virgjėr dhe kishin derdhur mbi tė kurvėrimet e tyre.

  23:9 Prandaj e braktisa nė dorė tė dashnorėve tė saj, nė dorė tė bijve tė Asirisė, pėr tė cilėt kishte marrė zjarr.

  23:10 Ata zbuluan lakuriqėsinė e saj, morėn bijtė e saj dhe bijat e saj dhe i vranė me shpatė. Asaj i doli nami midis grave dhe zbatuan kundėr saj ndėshkimin.

  23:11 Motra e saj Oholibahu e pa kėtė, por nė dashurinė e saj u bė edhe mė e korruptuar nga ajo dhe kurvėrimet e saj qenė mė tė kėqija nga ato tė sė motrės.

  23:12 U ndez pėr bijtė e Asirisė, fqinj tė saj, qeveritarė dhe princa tė veshur nė mėnyrė tė shkėlqyer, kalorės tė hipur mbi kuaj, tė tėrė tė rinj tėrheqės.

  23:13 Unė pashė qė ishte molepsur, qė tė dyja ndiqnin po atė rrugė.

  23:14 Por ajo i shtoi kurvėrimet e saj; pa burra tė pikturuar mbi mur, figura tė Kaldeasve tė pikturuara nė tė kuq,

  23:15 me breza rreth ijėve, me ēallma tė mėdha nė kokė, tė gjithė me pamje krerėsh, tė ngjashėm me bijtė e Babilonisė nė Kalde, tokė e tyre e lindjes.

  23:16 Sa i pa, ajo u ndez pėr ta dhe u dėrgoi lajmėtarė nė Kalde.

  23:17 Atėherė bijtė e Babilonisė erdhėn tek ajo nė shtratin e dashurive dhe e molepsėn me kurvėrimet e tyre. Ajo u moleps me ta, por pastaj u largua prej tyre.

  23:18 Ajo i nxori sheshit kurvėrimet e saj dhe nxori sheshit turpin e saj; prandaj unė u largova nga ajo, ashtu siē isha larguar nga e motra.

  23:19 Megjithatė ajo i shumoi kurvėrimet e saj, duke kujtuar ditėt e rinisė sė saj, kur ishte kurvėruar nė vendin e Egjiptit.

  23:20 Mori zjarr pėr dashnorėt e saj, mishi i tė cilėve ėshtė si mishi i gomarėve dhe rrjedhja e tė cilėve ėshtė si rrjedhja e kuajve.

  23:21 Kėshtu ti kujtove shthurjen e rinisė sate, kur Egjiptasit shtrėngonin gjirin tėnd pėr shkak tė gjive tė tu rinorė.

  23:22 Prandaj, Oholibahu, kėshtu thotė Zoti, Zoti: Ja, unė do tė nxis kundėr teje dashnorėt e tu, prej tė cilėve je larguar dhe do t`i sjell kundėr teje nga tė gjitha anėt:

  23:23 bijtė e Babilonisė dhe gjithė Kaldeasit, ata tė Pekodit, Shoas dhe Koas, tėrė bijtė e Asirisė bashkė me ta, tėrė tė rinjtė tėrheqės, qeveritarėt dhe princat, kapitenėt dhe njerėzit e famshėm, tė gjithė tė hipur mbi kuaj.

  23:24 Ata do tė vijnė kundėr teje me armė, qerre dhe rrota si dhe me njė shumicė popujsh; do tė vendosin rreth e qark teje mburoja tė vogla dhe tė mėdha dhe pėrkrenare. Do t`u jap atyre gjykimin e tyre dhe ata do tė gjykojnė sipas ligjeve tė tyre.

  23:25 Do tė drejtoj xhelozinė time kundėr teje, dhe ata do tė tė trajtojnė me tėrbim; do tė tė heqin hundėn dhe veshėt, dhe mbeturinat e tua do tė bien nga shpata; do tė marrin bijtė e tu dhe bijat e tua dhe mbeturinat e tua do tė gllabėrohen nga zjarri.

  23:26 Do tė tė zhveshin nga rrobat e tua dhe do tė tė marrin xhevahiret e tu tė bukur.

  23:27 Kėshtu do tė marrin fund shthurja jote dhe kurvėrimi yt qė nisėn nė vendin e Egjiptit; nuk do t`i ngresh mė sytė drejt tyre dhe nuk do ta kujtosh mė Egjiptin".

  23:28 Sepse kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Ja, unė po tė jap nė duart e atyre qė ti urren, nė duart e atyre prej tė cilėve je larguar.

  23:29 Do tė tė trajtojnė me urrejtje, do tė tė marrin tėrė frytin e punės sate dhe do tė tė lėnė lakuriqe dhe nevojtare. Do tė dalė nė shesh poshtėrsia e kurvėrimeve tė tua, po, shthurja e kurvėrimeve tė tua.

  23:30 Kėto gjėra do t`i bėjnė sepse je kurvėruar duke u shkuar pas kombeve, sepse je ndotur me idhujt e tyre.

  23:31 Ti ke ecur nė rrugėn e motrės sate, prandaj do tė tė vė nė dorė po atė kupė".

  23:32 Kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Ti do tė pish kupėn e motrės sate, tė thellė dhe tė gjėrė; do tė tė pėrqeshin dhe tė tė tallin, sepse kupa nxė shumė.

  23:33 Do tė jesh plot me dehje dhe me dhembje, do tė jetė, kupa e dėshpėrimit dhe shkretimit, kupa e motrės sate Samaria.

  23:34 Ti do ta pish, ti do ta shkullosh, do ta bėsh copė e ēikė dhe do tė ēash gjirin tėnd; sepse unė fola", thotė Zoti, Zoti.

  23:35 Prandaj kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Duke qenė se mė ke harruar dhe mė ke hedhur prapa krahėve, do tė vuash edhe ti dėnimin pėr shthurjen tėnde dhe pėr kurvėrimet e tua".

  23:36 Pastaj Zoti mė tha: "Bir njeriu, nuk do t`i gjykosh ti Oholahun dhe Oholibahun? Shpallju, pra, veprimet e tyre tė neveritshme.

  23:37 Nė fakt kanė kryer shkelje kurore, kanė gjak mbi duart e tyre, kanė kryer shkelje kurore me idhujt e tyre, madje i kanė kaluar nėpėr zjarr qė tė gllabėrohen, bijtė e tyre qė mė kishin lindur.

  23:38 Edhe kėtė mė kanė bėrė: po atė ditė kanė ndotur shenjtėroren time dhe kanė pėrdhosur tė shtunat e mia.

  23:39 Mbasi ua flijuan bijtė e vet idhujve tė tyre, po atė ditė erdhėn nė shenjtėroren time pėr ta pėrdhosur; ja ēfarė kanė bėrė nė mes tė tempullit tim.

  23:40 Pėrveē kėsaj dėrguan tė thėrrasin njerėz nga vende tė largėta, tė cilėve u dėrguan lajmėtarė; dhe ja, ata erdhėn. Pėr ta u lave, i ngjeve sytė dhe u veshe me rroba tė zbukuruara me stoli tė shkėlqyera.

  23:41 U shtrive mbi njė shtrat madhėshtor para tė cilit ishte shtruar njė tryezė dhe mbi kėtė vure tejmanin tim dhe vajin tim.

  23:42 Rreth saj ishte zhurma e njė morie njerėzish tė shkujdesur; sė bashku me turmėn suallėn edhe tė dehur nga shkretėtira, qė vunė byzylykė nė kyēet e dorės dhe kurora tė mrekullueshme mbi kokat e tyre.

  23:43 Pastaj thashė pėr atė qė kishte njė pėrvojė tė madhe nė shkeljet e kurorės: "A do tė kryejnė tashti kurvėrime me tė, dhe ajo me ata?".

  23:44 Pastaj ata hynė tek ajo siē i hyhet njė prostitute; kėshtu hynė tek Oholahu dhe Oholibahu, gra tė shthurura.

  23:45 Por njerėz tė drejtė do t`i gjykojnė ashtu si gjykohen shkelėset e kurorės, ashtu si gjykohen gratė qė derdhin gjak, sepse janė shkelėse tė kurorės dhe kanė gjak mbi duart e tyre".

  23:46 Prandaj kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Bėj qė tė dalė kundėr tyre njė turmė dhe lėri nė mėshirė tė tmerrit dhe tė plaēkitjes.

  23:47 Ajo turmė do t`i qėllojė me gurė pėr vdekje, do t`i bėjė copė-copė me shpatėn e saj; do tė vrasė bijtė dhe bijat e tyre dhe do t`u vėrė flakėn shtėpive tė tyre.

  23:48 Do t`i japė fund shthurjes morale nė vend, dhe tė gjitha gratė do tė mėsohen tė mos kryejnė mė shthurjet tuaja morale.

  23:49 Do tė bėjnė qė tė bjerė mbi ju shthurja juaj morale dhe do ta vuani kėshtu dėnimin e mėkateve me gjithė idhujt tuaj. Atėherė do tė pranoni qė unė jam Zoti, Zoti".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine