Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - EZEKIEL 33

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  33:1 Fjala e Zotit m`u drejtua, duke thėnė:

  33:2 "Bir njeriu, folu bijve tė popullit tėnd dhe u thuaj atyre: Kur tė sjell shpatėn kundėr njė vendi dhe populli i atij vendi merr njė burrė nga kufijtė e tij dhe e vė si sogjetar,

  33:3 nė rast se e sheh shpatėn qė vjen kundėr vendit, dhe i bie borisė dhe lajmėron popullin,

  33:4 kushdo qė dėgjon borinė, por nuk i vė veshin paralajmėrimit, nė rast se shpata vjen dhe e merr me vete, gjaku i tij do tė bjerė mbi kokėn e vet.

  33:5 Ai ka dėgjuar zėrin e borisė, por nuk i ka vėnė veshin paralajmėrimit, gjakun e tij do ta ketė mbi vete. Por ai qė ka marrė parasysh paralajmėrimin, do tė shpėtojė jetėn e tij.

  33:6 Por nė rast se sogjetari sheh shpatėn qė po vjen dhe nuk i bie borisė pėr tė paralajmėruar popullin, dhe shpata vjen dhe merr me vete ndonjė prej tyre, ky do tė ēohet tutje pėr shkak tė paudhėsisė sė tij, por pėr gjakun e tij do t`i kėrkoj llogari sogjetarit.

  33:7 Kėshtu, o bir njeriu, tė kam vendosur si roje pėr shtėpinė e Izraelit; prandaj dėgjo fjalėn e gojės sime dhe i lajmėro nga ana ime.

  33:8 Kur i them tė pabesit: "I pabesė, ti do tė vdesėsh me siguri", dhe ti nuk flet pėr tė paralajmėruar tė pabesin qė tė largohet nga rruga e tij, ai i pabesė do tė vdesė pėr shkak tė paudhėsisė sė tij, por pėr gjakun e tij do t`i kėrkojė llogari dorės sate.

  33:9 Por nė rast se ti e paralajmėron tė pabesin qė tė largohet nga rruga e tij dhe ai nuk largohet prej saj, ai do tė vdesė pėr shkak tė paudhėsisė sė tij, por ti do ta shpėtosh shpirtin tėnd.

  33:10 Tani, bir njeriu, i thuaj shtėpisė sė Izraelit: Ju thoni kėshtu: "Nė rast se shkeljet tona dhe mėkatet tona janė mbi ne dhe pėr shkak tė tyre vuajmė, si do tė mund tė jetojmė?".

  33:11 U thuaj atyre: Ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė unė rroj", thotė Zoti, Zoti, "unė nuk kėnaqem me vdekjen e tė pabesit, por qė i pabesi tė ndryshojė rrugėn e tij dhe tė jetojė; konvertohuni, konvertohuni nga rrugėt tuaja tė kėqija. Pse vallė duhet tė vdisni, o shtėpi e Izraelit?

  33:12 Prandaj ti, bir njeriu, u thuaj bijve tė popullit tėnd: Drejtėsia e tė drejtit nuk do ta shpėtojė atė ditėn e mėkatit tė tij; po kėshtu pabesia e tė pabesit nuk do ta rrėzojė ditėn kur ai tė largohet nga pabesia e tij, dhe i drejti nuk do tė mund tė jetojė pėr shkak tė drejtėsisė sė tij ditėn qė do tė kryejė mėkate.

  33:13 Kur i them tė drejtit qė ke pėr tė jetuar me siguri, nė rast se ka besim nė drejtėsinė e vet dhe kryen paudhėsinė, tėrė veprimet e tij tė drejta nuk do tė kujtohen mė, por ai do tė vdesė pėr shkak tė paudhėsisė qė ka kryer.

  33:14 Pėrkundrazi, kur i them tė pabesit: "Ti me siguri do tė vdesėsh", nė rast se ai largohet nga mėkati i tij dhe kryen atė qė ėshtė e ndershme dhe e drejtė,

  33:15 nė rast se i pabesi kthen pengun, kthen atė qė ka vjedhur dhe ecėn sipas statuteve tė jetės, pa kryer paudhėsi, ai me siguri ka pėr tė jetuar, nuk ka pėr tė vdekur.

  33:16 Asnjė nga mėkatet e kryera prej tij nuk do tė kujtohet kundėr tij; ai ka bėrė atė qė ėshtė e ndershme dhe e drejtė dhe me siguri ka pėr tė jetuar.

  33:17 Por bijt e popullit tėnd thonė: "Rruga e Zotit nuk ėshtė e drejtė", ndėrsa ėshtė rruga e tyre qė nuk ėshtė e drejtė.

  33:18 Kur i drejti largohet nga drejtėsia e tij dhe kryen paudhėsi, pėr kėtė ai do tė vdesė.

  33:19 Pėrkundrazi kur i pabesi largohet nga pabesia e tij dhe kryen atė qė ėshtė e ndershme dhe e drejtė, ai do tė jetojė.

  33:20 Megjithatė ju thoni: "Rruga e Zotit nuk ėshtė e drejtė". Unė do ta gjykoj secilin prej jush sipas rrugėve qė ndjek, o shtėpi e Izraelit".

  33:21 Vitin e dymbėdhjetė tė robėrisė sonė, muajin e dhjetė, ditėn e pestė tė muajit, ndodhi qė arriti tek unė njė i ikur nga Jeruzalemi dhe mė tha: "Qyteti ėshtė pushtuar".

  33:22 Njė mbrėmje para se tė vinte ikanaku, dora e Zotit u vu mbi mua dhe mė kishte hapur gojėn kėshtu, kur nė mėngjes ai arriti tek unė, goja ime mbeti e hapur dhe nuk qeshė mė memec.

  33:23 Fjala e Zotit m`u drejtua pastaj, duke thėnė:

  33:24 "Bir njeriu, banorėt e kėtyre rrėnojave nė vendin e Izraelit thonė: "Abrahami ishte vetėm dhe pati zotėrimin e vendit, por ne jemi shumė dhe zotėrimi i vendit na jepet neve".

  33:25 Prandaj u thuaj atyre: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: Ju hani mishin me gjakun, ngrini sytė nga idhujt tuaj, derdhni gjak dhe dėshironi tė zotėroni vendin.

  33:26 Ju mbėshteteni te shpata juaj, kryeni gjėra tė neveritshme, secili ndot gruan e fqinjit tė tij dhe dėshironi tė zotėroni vendin.

  33:27 U thuaj kėshtu atyre: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: Ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė unė rroj, ata qė banojnė midis atyre rrėnojave do tė vriten nga shpata, ata qė janė nė fushė tė hapur do t`ua jap pėr tė ngrėnė kafshėve dhe ata qė janė nė fortesa dhe nė shpella do tė vdesin nga murtaja.

  33:28 Do ta katandis vendin nė njė mjerim dhe nė shkreti, kryelartėsia e forcės sė tij do tė ligėshtohet dhe kėshtu malet e Izraelit do tė jenė aq tė shkretuar sa qė askush nuk do tė kalojė mė andej.

  33:29 Do tė pranojnė qė unė jam Zoti, kur ta kem katandisur vendin nė mjerim dhe nė shkreti pėr shkak tė tė gjitha gjėrave tė neveritshme qė kanė kryer.

  33:30 Sa pėr ty, bir njeriu, bijtė e popullit tėnd flasin pėr ty pranė mureve dhe te pragu i shtėpive tė tyre, i flasin njeri tjetrit, duke i thėnė secili vėllait tė tij: "Eja tė dėgjosh cila ėshtė fjala qė vjen nga Zoti".

  33:31 Kėshtu vijnė te ti ashtu si bėn njerėzia, ulen para teje ashtu si bėn populli im dhe dėgjojnė fjalėt e tua, por nuk i vėnė nė praktikė; me gojėn e tyre, pra, tregojnė dashuri tė madhe, por zemra e tyre shkon pas fitimit tė tyre tė padrejtė.

  33:32 Ja, ti je pėr ta si njė kėngė dashurie e dikujt qė ka njė zė tė bukur dhe di t`i bjerė mirė njė vegle; ata dėgjojnė fjalėt e tua, por nuk i vėnė nė praktikė.

  33:33 Dhe ja kur tė ndodhė ajo gjė (dhe ja qė po ndodh) do tė pranojnė qė nė mes tyre ka pasur njė profet".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine