Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - EZEKIEL 40

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  40:1 Nė vitin e njėzet e pesė tė robėrisė sonė, nė fillim tė vitit, ditėn e dhjetė tė muajit, nė vitin e katėrmbėdhjetė qė nga pushtimi i qytetit, po atė ditė dora e Zotit qe mbi mua dhe mė ēoi atje.

  40:2 Nė vegime tė Perėndisė mė ēoi nė vendin e Izraelit dhe mė la nė njė mal shumė tė lartė, nė anėn jugore tė tė cilit ishte njė ndėrtim qė i ngjante njė qyteti.

  40:3 Ai mė ēoi atje, dhe ja njė burrė, qė dukej si prej bronzi, me nė dorė njė kordhelė prej liri dhe njė kallam pėr tė matur; ai rrinte mė kėmbė te porta.

  40:4 Ky burrė mė tha: "Bir njeriu, shiko me sytė e tu, dėgjo me veshėt e tu dhe kushtoji kujdes tė gjitha gjėrave qė do tė tė tregoj, sepse ty tė kanė sjellė kėtu qė unė tė t`i tregoj. Njoftoi shtėpisė sė Izraelit tė gjitha ato qė ke pėr tė parė".

  40:5 Dhe ja, kishte njė mur nė pjesėn e jashtme tė tempullit, rreth e qark. Kallami pėr matje nė dorėn e atij burri ishte i gjatė gjashtė kubitė, secili ishte i gjatė njė kubit dhe njė pėllėmbė. Ai mati

  40:6 Pastaj erdhi te porta qė shikonte nga lindja, i ngjiti shkallaret e saj dhe mati pragun e portės: ishte njė kallam i gjėrė; dhe pragu i portės tjetėr ishte i gjėrė njė kallam.

  40:7 Ēdo dhomė ishte njė kallam e gjatė dhe njė kallam e gjėrė. Midis dhomave kishte njė hapėsirė prej pesė kubitėsh. Pragu i portės nė afėrsi tė atriumit tė portės sė brendshme ishte njė kallam.

  40:8 Ai mati dhe atriumin e portės sė brendshme: ishte njė kallam.

  40:9 Pastaj mati atriumin e portės: ishte tetė kubitė, ndėrsa shtyllat e tij ishin dy kubitė. Atriumi i portės ishte nė pjesėn e brendshme.

  40:10 Dhomat e portės nga lindja ishin tri nga njė anė dhe tri nga ana tjetėr; qė tė tria kishin po atė madhėsi; tė njėjtėn madhėsi kishin gjithashtu shtyllat nga njėra anė dhe nga ana tjetėr.

  40:11 Mati gjėrėsinė e hyrjes sė portės: ishte dhjetė kubitė; gjatėsia e portės ishte trembėdhjetė kubitė.

  40:12 Hapėsira pėrpara dhomave ishte njė kubit nė njė anė dhe njė kubit nga ana tjetėr; ēdo dhomė ishte gjashtė kubitėsh nga njė anė dhe gjashtė kubitėsh nga ana tjetėr.

  40:13 Pastaj mati portėn nga ēatia e njėrės prej dhomave deri te ēatia e tjetrės; gjėrėsia nga njė portė te tjetra ishte njėzet e pesė kubitė.

  40:14 Mati shtyllat: ishin gjashtėdhjetė kubitė tė lartė; nga shtyllat shtrihej oborri rreth portave.

  40:15 Nė pjesėn e pėrparme tė portės sė hyrjes deri nė pjesėn e pėrparme tė atriumit tė portės sė brendshme kishte pesėdhjetė kubitė.

  40:16 Dritaret dhe mbajtėset e tyre pėrbrenda portave kishin kanate rreth e qark; e njėjta gjė ndodhte pėr harqet. Kishte gjithashtu dritare rreth e qark nė pjesėn e brendshme dhe mbi mbajtėset ishin pėrfytyruar disa palma.

  40:17 Pastaj mė ēoi nė oborrin e jashtėm dhe ja, aty kishte dhoma dhe njė kalldrėm rreth e qark oborrit; tridhjetė dhoma shikonin nga kalldrėmi.

  40:18 Gjatėsia e kalldrėmit i pėrgjigjej gjatėsisė sė portave; ishte kalldrėmi i poshtėm.

  40:19 Pastaj mati gjėrėsinė e portės qė nga pjesa e pėrparme e portės mė tė poshtme deri te pjesa e pėrparme e portės sė jashtme tė oborrit tė brendshėm: ishin njėqind kubitė nė lindje dhe nė veri.

  40:20 Mati gjithashtu gjatėsinė dhe gjėrėsinė e portės qė shikon nga veriu nė oborrin e jashtėm.

  40:21 Dhomat e saj ishin tri nga njėra anė dhe tri nga ana tjetėr; shtyllat e tyre dhe harqet e tyre kishin po atė madhėsi tė portės sė parė: pesėdhjetė kubitė gjatėsi dhe njėzet e pesė kubitė gjėrėsi.

  40:22 Dritaret e saj, harqet e saj, palmat e saj kishin po atė gjerėsi tė portės qė shikonte nga lindja; ngjiteshe aty nėpėr shtatė shkallore, pėrpara tė cilave ishin harqet e saj.

  40:23 Oborri i brendshėm kishte njė portė qė ishte pėrballė portės veriore, pikėrisht ashtu si ishte pėr portėn lindore; bėri matjen nga njė portė te tjetra: njėqind kubitė.

  40:24 Pastaj mė ēoi nga jugu, dhe ja, njė portė qė shikonte nga jugu; mati shtyllat dhe harqet e saj qė kishin po ato madhėsi tė tė mėparshmėve.

  40:25 Nė tė dhe nė harqet e tyre kishte rreth e rrotull dritare, ashtu si dritaret e tjera: pesėdhjetė kubitė tė gjata dhe njėzet e pesė tė gjėra.

  40:26 Ngjiteshe aty nėpėr shtatė shkallore, pėrpara tė cilave ishin harqet; ajo kishte palma, njė nga njė anė dhe tjetra nga ana tjetėr mbi shtyllat e veta.

  40:27 Oborri i brendshėm kishte njė portė nga jugu; mati largėsinė midis portave nė drejtim tė jugut: njėqind kubitė.

  40:28 Pastaj mė ēoi nė oborrin e brendshėm nėpėr portėn e jugut dhe mati portėn e jugut qė kishte po ato madhėsi.

  40:29 Edhe dhomat e saj, shtyllat e saj dhe harqet e saj kishin po atė madhėsi. Ajo kishte dritare dhe harqe rreth e qark me njė gjatėsi prej pesėdhjetė kubitėsh dhe njė gjėrėsi prej njėzet e pesė.

  40:30 Rreth e qark kishte harqe tė gjatė njėzetepesė kubitė dhe tė gjėrė pesė kubitė.

  40:31 Harqet e saj shikonin nė oborrin e jashtėm; kishte palma mbi shtyllat e saj dhe ngjiteshe nė to nėpėrmjet tetė shkallareve.

  40:32 Pastaj mė ēoi nė oborrin e brendshėm qė shikon nga jugu dhe mati portėn: kishte po ato pėrmasa.

  40:33 Edhe dhomat e tij, shtyllat e tij dhe harqet e tij kishin po ato pėrmasa. Ajo kishte dritare dhe harqe rreth e qark dhe kishte njė gjatėsi prej pesėdhjetė kubitėsh dhe njė gjėrėsi prej njėzet e pesė kubitėsh.

  40:34 Harqet e tij dilnin mbi oborrin e jashtėm; kishte palma mbi shyllat e tij nga njera dhe nga tjetra anė, dhe ngjiteshe nė to nėpėrmjet tetė shkallareve.

  40:35 Pastaj mė ēoi te porta e veriut dhe e mati: ajo kishte po ato pėrmasa,

  40:36 ashtu si dhomat e tij, shtyllat e tij dhe harqet e tij; kishte dritare rreth e qark; ajo ishte pesėdhjetė kubitėsh e gjatė dhe njėzet e pesė kubitė e gjėrė.

  40:37 Shtyllat e tij jepnin mbi oborrin e jashtėm; kishte disa palma mbi shtyllat e tij nga njėra dhe nga tjetra anė dhe ngjiteshe nė to nėpėrmjet tetė shkallarve.

  40:38 Kishte gjithashtu njė dhomė me hyrjen pranė shtyllave tė portave; aty laheshin olokaustet.

  40:39 Nė atriumin e portės kishte dy tryeza nga njė anė dhe dy tryeza nga ana tjetėr, mbi tė cilat thereshin olokaustet, flijimet pėr mėkatin dhe shkeljen.

  40:40 Nė anėn e jashtme tė atriumit, sapo dikush ngjitet nė hyrjen e portės sė veriut, kishte dy tryeza, bashkė me dy tryeza nga ana tjetėr e atriumit tė portės.

  40:41 Kėshtu nė anėt e portės kishte katėr tryeza nga njė anė dhe katėr tryeza nga ana tjetėr: tetė tryeza gjithsej mbi tė cilat thereshin flijimet.

  40:42 Pėr olokaustet kishte edhe katėr tryeza prej guri tė latuar, tė gjata njė kubitė e gjysmė, tė gjėra njė kubitė e gjysmė dhe tė larta njė kubitė; mbi to viheshin mjetet me tė cilat thereshin olokaustet dhe flijimet e tjera.

  40:43 Nė pjesėn e brendshme, rreth e qark dhomės, ishin varur ēengela njė pėllėmbė tė gjata; mbi tryezat vihej mishi i ofertave.

  40:44 Jashtė portės sė brendshme kishte dy dhoma pėr kėngėtarėt nė oborrin e brendshėm; njėra ishte pranė portės sė veriut dhe shikonte nga jugu, tjetra ishte pranė portės sė jugut dhe shikonte nga veriu.

  40:45 Ai mė tha: "Kjo dhomė qė shikon nga jugu ėshtė pėr priftėrinjtė qė kryejnė shėrbime nė tempull;

  40:46 dhoma qė shikon nga veriu ėshtė pėr priftėrinjtė qė kryejnė shėrbim nė altar; kėta janė bijtė e Tsadokut, ndėr bijtė e Levit, qė i afrohen Zotit pėr t`i shėrbyer".

  40:47 Ai mati oborrin: ishte katror me njė gjatėsi prej njėqind kubitėsh dhe njė gjėrėsi prej njėqind kubitėsh; altari ishte pėrballė tempullit.

  40:48 Pastaj mė ēoi nė atriumin e tempullit dhe mati shtyllat e atriumit: ishin pesė kubitė nga njė anė dhe pesė kubitė nga ana tjetėr; gjėrėsia e portės ishte tre kubitė nga njė anė dhe tre kubitė nga ana tjetėr.

  40:49 Gjatėsia e hajatit ishte njėzet kubitė dhe gjėrėsia njėmbėdhjetė kubitė; ngjiteshe nė tė nėpėrmjet shkalloreve; pranė mbajtėsve kishte shtylla, njėra nga njė anė dhe tjetra nga ana tjetėr.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine