Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - HABAKKUK 3

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  3:1 Lutja e profetit Habakuk mbi Shigionothin.

  3:2 "O Zot, unė dėgjova tė folurėn tėnde dhe kam frikė; o Zot, bėj qė tė ringjallet vepra jote gjatė viteve, bėje tė njohur gjatė viteve. Nė zemėrim e sipėr, kujtoje mėshirėn.

  3:3 Perėndia vinte nga Temani, i Shenjti nga mali Paran. Lavdia e tij mbulonte qiejt dhe toka ishte plot me lėvdimin e tij.

  3:4 Shkėlqimi i tij ishte si drita, rreze si shkėndi dilnin nga dora e tij dhe aty fshihej fuqia e tij.

  3:5 Para tij ecte murtaja dhe murtaja e ethshme ndiqte hapat e tij.

  3:6 Ai ndalej dhe maste tokėn, shikonte dhe i bėnte kombet tė dridheshin; malet e pėrjetshėm zhdukeshin, kodrat e lashta uleshin; rrugėt e tij janė tė pėrjetshme.

  3:7 Unė i shikoja nė dėshpėrim ēadrat e Kushanit, pavijonet e vendit tė Madianit dridheshin.

  3:8 O Zot, a merrte zjarr vallė zemėrimi yt kundėr lumenjve? A ishte zemėrimi yt kundėr lumenjve ose tėrbimi yt kundėr detit, kur shkoje hipur mbi kuajt e tu, mbi qerret e tua tė fitores?

  3:9 Ti e ke zbuluar plotėsisht harkun tėnd, sipas betimeve qė ke bėrė mbi shigjetat e tua. Ti e ke ndarė tokėn me lumenjtė.

  3:10 Malet tė panė dhe u drodhėn; uragani i ujit kaloi, humnera ka bėrė tė dėgjohet zėri i saj dhe ka ngritur duart lart.

  3:11 Dielli dhe hėna kanė mbetur nė banesėn e tyre; nė dritėn e shigjetave tė tua lėvizėn me tė shpejtė, nė vetėtimėn e ushtės sate flakėruese.

  3:12 Ti e ke pėrshkuar dheun i indinjuar, i ke shkelur kombet i zemėruar.

  3:13 Ke dalė pėr tė shpėtuar popullin tėnd, pėr tė shpėtuar tė vajosurin tėnd; ti ke goditur kokėn e shtėpisė sė tė pabesit, duke e nxjerrė lakuriq nga themelet e deri lart.

  3:14 Ti ke shpuar me shigjetat e tua kokėn e fshatrave tė tij; ata kishin ardhur si njė uragan pėr t`i shpėrndarė, duke lėshuar britma gėzimi, sikur po gllabėronin tė mjerin nė fshehtėsi.

  3:15 Me kuajt e tu ke ecur pėrmes detit, nėpėrmjet njė mase tė madhe ujėrash.

  3:16 Kam dėgjuar dhe tė pėrbrendshmet e mia u drodhėn dhe buzėt e mia u drodhėn nė atė zė; njė krimb hyri nė kockat e mia dhe njė frikė e madhe mė pushtoi pėrbrenda. Megjithatė do tė rri i qetė ditėn

  3:17 Ndonėse fiku nuk do tė lulėzojė dhe nuk do tė ketė asnjė fryt te hardhitė, ndonėse punimi i ullirit do tė jetė zhgėnjyes dhe arat nuk do tė japin mė ushqim, ndonėse kopetė do tė zhduken nga vathat dhe nuk do tė ketė mė qe nė stalla,

  3:18 unė do tė ngazėllohem tek Zoti dhe do tė gėzohem te Perėndia i shpėtimit tim.

  3:19 Zoti, Zoti, ėshtė forca ime; ai do t`i bėjė kėmbėt e mia si ato tė durėve dhe do tė mė bėjė tė ecė mbi lartėsitė e mia". Mjeshtrit tė korit. Pėr veglat me tela.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine