Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - ISAIAH 2

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  2:1 Fjala qė Isaia, bir i Amotsit, pati si vegim lidhur me Judėn dhe Jeruzalemin.

  2:2 Nė ditėt e fundit do tė vij qė mali ku ndodhet shtėpia e Zotit do tė vendoset nė majėn e maleve dhe do tė ngrihet mbi disa kodra, dhe kėtu do tė vershojnė tėrė kombet.

  2:3 Shumė popuj do tė vijnė duke thėnė: "Ejani, tė ngjitemi nė malin e Zotit, nė shtėpinė e Perėndisė tė Jakobit; ai do tė na mėsojė rrugėt e tij dhe ne do tė ecim nė shtigjet e tij". Sepse nga Sioni do tė dalė ligji dhe nga Jeruzalemi fjala e Zotit.

  2:4 Ai do tė sigurojė drejtėsi midis kombeve dhe do tė qortojė shumė popuj. Do t`i farkėtojnė shpatat e tyre duke i kthyer nė plugje dhe heshtat e tyre nė drapinj; njė komb nuk ka pėr tė ngritur shpatėn kundėr njė kombi tjetėr dhe nuk do tė mėsojnė mė luftėn.

  2:5 O shtėpi e Jakobit, ejani dhe tė ecim nė dritėn e Zotit!

  2:6 Sepse ti, o Zot, ke braktisur popullin tėnd, shtėpinė e Jakobit, sepse janė plot me praktika lindore, ushtrojnė magjinė si Filistejtė, lidhin aleanca me bijtė e tė huajve.

  2:7 Vendi i tyre ėshtė plot me argjend dhe me ar dhe thesaret e tyre nuk kanė fund; vendi i tyre ėshtė plot me kuaj dhe qerret e tyre s`kanė tė sosur.

  2:8 Vendi i tyre ėshtė plot me idhuj; bien pėrmbys pėrpara veprės sė vetė duarve tė tyre, pėrpara atyre gjėrave qė kanė bėrė gishtat e tyre.

  2:9 Prandaj njeriu i zakonshėm pėrulet dhe njeriu i shquar ulet, por ti nuk i fal.

  2:10 Hyr nė shkėmb dhe fshihu nė pluhurin pėrpara tmerrit tė Zotit dhe pėrpara shkėlqimit tė madhėrisė sė tij.

  2:11 Vėshtrimi krenar i njeriut do tė ulet dhe krenaria e vdekatarėve do tė pėrulet; vetėm Zoti do tė lartėsohet atė ditė.

  2:12 Sepse dita e Zotit tė ushtrive do tė vijė kundėr ēdo gjėje krenare dhe kryelartė dhe kundėr ēdo gjėje qė ngrihet, pėr ta ulur,

  2:13 kundėr gjithė kedrave tė Libanit, tė lartė dhe tė ngritur, dhe kundėr tė gjitha lisave tė Bashanit,

  2:14 kundėr tė gjitha maleve tė larta dhe kodrave tė larta;

  2:15 kundėr ēdo kulle shumė tė lartė dhe kundėr ēdo muri tė fortifikuar,

  2:16 kundėr gjithė anijeve tė Tarshishit dhe kundėr tė gjitha gjėrave tė kėndshme.

  2:17 Kryelartėsia e njeriut do tė ulet dhe krenaria e njerėzve tė shquar do tė pėrulet; vetėm Zoti do tė lartėsohet atė ditė.

  2:18 Idhujt do tė hiqen plotėsisht.

  2:19 Njerėzit do tė hyjnė nė shpellat e shkėmbinjve dhe nė guvat e tokės pėrpara tmerrit tė Zotit dhe shkėlqimit tė madhėrisė sė tij, kur do tė ngrihet pėr ta bėrė tokėn tė dridhet.

  2:20 Nė kėtė ditė njerėzit do t`ua hedhin minjve dhe lakuriqve tė natės idhujt e tyre prej argjendi dhe idhujt e tyre prej ari, qė i kanė prodhuar pėr t`i adhuruar,

  2:21 pėr t`u futur nė tė ēarat e shkėmbinjve dhe nė greminat e krepave para tmerrit tė Zotit dhe shkėlqimit tė madhėrisė sė tij, kur do tė ngrihet pėr ta bėrė tokėn tė dridhet.

  2:22 Mos kini mė besim te njeri, nė flegrat e tė cilit nuk ka veē se njė frymė; si mund tė mbėshtetesh te ai?

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine