Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - ISAIAH 45

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  45:1 "Kėshtu i thotė Zoti tė vajosurit tė tij, Kirit, qė unė e mora me dorėn e djathtė, qė tė hedh poshtė para tij kombet: Po, unė do tė zgjidh brezat qė mbretėrit mbajnė nė ijė, pėr tė hapur para tij

  45:2 Unė do tė ec para teje dhe do tė sheshoj vendet e ngritura, do tė bėj copė-copė portat prej bronzi dhe do tė thyej shufrat prej hekuri.

  45:3 Do tė tė jap thesaret e territ dhe pasuritė e fshehura nė vende tė fshehta, me qėllim qė ti tė njohėsh qė unė jam Zoti, Perėndia i Izraelit, qė tė thėrret me emėr.

  45:4 Pėr hir tė Jakobit, shėrbėtorit im, dhe pėr hir tė Izraelit, tė zgjedhurit tim, unė tė thirra me emėr dhe tė dhashė njė titull nderi megjithėse ti nuk mė njihje.

  45:5 Unė jam Zoti dhe nuk ka asnjė tjetėr; jashtė meje nuk ka Perėndi. Tė kam rrethuar, ndonėse ti nuk mė njihje,

  45:6 me qėllim qė nga lindja nė perėndim tė pranohet qė nuk ka asnjė Perėndi pėrveē meje. Unė jam Zoti dhe nuk ka asnjė tjetėr.

  45:7 Unė formoj dritėn dhe krijoj terrin, sjell mirėqėnien dhe krijoj fatkeqėsinė. Unė, Zoti, i bėj tė gjitha kėto gjėra".

  45:8 Pikėloni, o qiej, nga lart dhe retė le tė bėjnė tė bjerė si shi drejtėsia. Le tė hapet toka, tė prodhojė shpėtimin dhe tė bėjė tė mbijė njėkohėsisht drejtėsia. Unė, Zoti, e kam krijuar kėtė.

  45:9 Mjerė ai qė i kundėrvihet atij qė e ka formuar, njė fragment enėsh balte me fragmente tė tjera tė enėve prej balte. A do t`i thotė argjila atij qė i jep formė: "Ē`po bėn?", a do tė thotė vepra jote: "Nuk ka duar?".

  45:10 Mjerė ai qė i thotė tė atit: "Ēfarė po lind?". dhe nėnės sė tij: "Ēfarė po pjell?".

  45:11 Kėshtu thotė Zoti, i Shenjti i Izraelit dhe ai qė e ka formuar: "Pėrsa u pėrket gjėrave tė sė ardhmes mė bėni pyetje rreth bijve tė mi dhe mė jepni urdhėra rreth veprės sė duarve tė mia?

  45:12 Por unė kam bėrė tokėn dhe kam krijuar njeriun mbi tė; me duart e mia kam shpalosur qiejtė dhe komandoj tėrė ushtrinė e tyre.

  45:13 Unė e ngjalla atė nė drejtėsinė time dhe do tė sheshoj tėrė rrugėt e tij; ai do tė rindėrtojė qytetin tim dhe do t`i kthejė tė lirė tė mėrguarit e mi pa paguar shpengim dhe pa bėrė dhurata", thotė Zoti i ushtrive.

  45:14 Kėshtu thotė Zoti: "Fryti i mundimeve tė Egjiptit dhe mallrat e Etiopisė dhe tė Sabejve, njerėz me shtat tė lartė, do tė tė kalojnė ty dhe do tė tė pėrkasin ty; ata do tė ecin pas teje, tė lidhur me zinxhirė; do tė bien pėrmbys para teje dhe do tė tė luten fort, duke thėnė: "Me siguri Perėndia ėshtė te ti dhe nuk ka asnjė tjetėr; nuk ka Perėndi tjetėr"".

  45:15 Nė tė vėrtetė ti je njė Perėndi qė fshihesh, o Perėndi i Izraelit, o Shpėtimtar.

  45:16 Do tė mbeten tė gjithė tė turpėruar dhe tė hutuar, po, do tė ikin tė gjithė bashkė, tė mbuluar me turp, sajuesit e idhujve.

  45:17 Por Izraeli do tė shpėtohet nga Zoti me njė shpėtim tė pėrjetshėm; ju nuk do tė turpėroheni ose tė hutoheni kurrė mė pėrjetė.

  45:18 Sepse kėshtu thotė Zoti qė ka krijuar qiejtė, ai, Perėndia qė ka formuar tokėn dhe e ka bėrė; ai e ka vendosur, nuk e ka krijuar pa trajtė, por e ka formuar qė tė banohej: "Unė jam Zoti dhe nuk ka asnjė tjetėr.

  45:19 Unė nuk kam folur fshehtas nė njė cep tė errėt tė dheut; nuk u kam thėnė pasardhėsve tė Jakobit: "Mė kėrkoni kot". Unė, Zoti, them atė qė ėshtė e drejtė dhe deklaroj gjėrat qė janė tė vėrteta.

  45:20 Mblidhuni dhe ejani, afrohuni bashkė, ju qė keni shpėtuar nga kombet! Nuk kanė mend ata qė mbajnė njė shėmbėlltyrė prej drurit tė gdhendur prej tyre dhe i luten njė perėndi qė nuk mund tė shpėtojė.

  45:21 Shpalleni dhe paraqitni arsyetimet tuaja, po, le tė kėshillohen edhe bashkė. Kush e ka shpallur kėtė qė nė kohėt e lashta dhe e ka parashikuar prej njė kohe tė gjatė? Vallė, nuk jam unė, Zoti? Nuk ka Perėndi tjetėr veē meje, njė Perėndi i drejtė, njė Shpėtimtar; nuk ka asnjė veē meje.

  45:22 Kthehuni nga unė dhe do tė shpėtoni, ju mbarė skaje tė tokės. Sepse unė jam Perėndia dhe nuk ka asnjė tjetėr.

  45:23 Jam betuar nė veten time, nga goja ime ka dalė njė fjalė drejtėsie dhe nuk do ta tėrheq; ēdo gju do tė pėrkulet para meje dhe ēdo gjuhė do tė betohet pėr mua.

  45:24 Do tė thuhet pėr mua: "Vetėm tek Zoti kam drejtėsi dhe forcė"". Tek ai do tė vijnė tėrė ata qė ishin tė ndezur me zemėrim kundėr tij dhe do tė turpėrohen.

  45:25 Nė Zoti do tė shfajesohen dhe do tė pėrlėvdohen gjithė pasardhėsit e Izraelit.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine