Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - ISAIAH 47

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  47:1 "Zbrit dhe ulu nė pluhur, o e virgjėr bijė e Babilonisė. Ulu nė tokė, pa fron, o bijė e Kaldeasve, sepse nuk do tė quajnė mė tė brishtė dhe tė njomė.

  47:2 Vėr dorėn mbi mokrėn dhe bluaj miellin; lėvize velin tėnd, ngrije bishtin e fustanit, zbulo kėmbėn dhe kalo lumenjtė.

  47:3 Lakuriqėsia jote do tė zbulohet dhe do tė shihet gjithashtu turpi yt; do tė hakmerrem dhe asnjeri nuk do tė ndėrhyjė".

  47:4 Shpėtimtari ynė, emri i tė cilit ėshtė Zoti i ushtrive, ėshtė i Shenjti i Izraelit.

  47:5 "Ulu nė heshtje dhe shko nė terr, o bijė e Kaldeasve, sepse nuk do tė tė quajnė mė zonjė tė mbretėrive.

  47:6 Jam zemėruar me popullin tim, kam pėrdhosur trashėgiminė time dhe i kam dhėnė nė pushtetin tėnd, por ti nuk ke perdorur pėr ta kurrfarė mėshire; zgjedhėn tėnde e ushtrove sidomos mbi tė moshuarit,

  47:7 dhe the: "Unė do tė jem zonjė pėrjetė", dhe kėshtu nuk i vure kėto gjėra nė zemėr dhe nuk more parasysh fundin e gjithė kėsaj ngjarjeje.

  47:8 Por tani dėgjo, o epshndjellėse, qė banon nė njė vend tė sigurt dhe thua nė zemrėn tėnde: "Unė, dhe asnjė tjetėr! Nuk do tė mbetem kurrė e ve dhe s`kam pėr tė njohur humbjen e fėmijėve".

  47:9 Por kėto dy gjėra do tė tė ndodhin nė njė ēast, nė po atė ditė: humbja e fėmijėve dhe vejėria; do tė tė bien plotėsisht mbi kurriz, pėr shkak tė numrit tė madh tė magjive tė tua dhe pėr morinė e yshtjeve tė tua.

  47:10 Ti kishe besim nė djallėzinė tėnde dhe thoje: "Askush nuk mė sheh". Dituria jote dhe njohuritė e tua tė kanė mashtruar, dhe ti thoje nė zemrėn tėnde:

  47:11 "Unė dhe askush tjetėr". Prandaj do tė tė vijė njė fatkeqėsi dhe nuk do tė dish se nga tė vjen; do tė bjerė njė fatkeqėsi, qė nuk do tė jesh nė gjendje ta shmangėsh me asnjė lloj shlyerje; do tė bjerė papritmas nė trup njė shkatėrrim, qė nuk e ke parashikuar.

  47:12 Rri tani me yshtjet e tua dhe me morinė e magjive tė tua me tė cilat je lodhur qė nė rininė tėnde. Ndofta do tė nxjerrėsh prej tyre ndonjė pėrfitim, ndofta do tė arrish tė ndjellėsh frikė.

  47:13 Je lodhur me turmėn e kėshilltarėve tė tu; le tė ngrihen, pra, astrologėt, ata qė studiojnė yjet dhe bėjnė parashikime ēdo muaj dhe le tė tė shpėtojnė nga gjėrat qė do tė bien nė kurriz.

  47:14 Ja, ato do tė jenė si kashta; zjarri do t`i harrxhojė. Nuk do tė shpėtojnė veten e tyre nga fuqia e flakės; nuk do tė ketė prush pėr t`u ngrohur, as zjarr para tė cilit tė ulesh.

  47:15 Kėshtu do tė jenė ata me tė cilėt je munduar dhe ke dhėnė e ke marrė qė nė rininė tėnde. Secili do tė rravgojė pėr llogari tė vet, dhe askush nuk do tė tė shpėtojė".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine