Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - ISAIAH 61

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  61:1 Fryma e Zotit, Zoti ėshtė mbi mua, sepse Zoti mė ka vajosur pėr t`u dhėnė njė lajm tė mirė tė pėrulurve; mė ka dėrguar tė lidh plagėn e atyre qė e kanė zemrėn tė thyer, tė shpall ēlirimin e atyre

  61:2 tė shpall vitin e hirit tė Zotit dhe ditėn e hakmarrjes tė Perėndisė tonė, pėr tė ngushėlluar tėrė ata qė pikėllohen,

  61:3 pėr t`u dhėnė gėzim atyre qė pikėllohen nė Sion, pėr t`u dhėnė atyre njė diademė nė vend tė hirit, vajin e gėzimit nė vend tė zisė, mantelin e lavdėrimit nė vend tė njė fryme tė ligėshtuar, me qėllim qė tė quhen lisa tė drejtėsisė mbjellja e Zotit, pėr tė paraqitur lavdinė e tij.

  61:4 Ata do tė rindėrtojnė rrėnojat e vjetra, do tė rimėkėmbin vendet qė janė shkretuar nė tė kaluarėn, do tė restaurojnė qytetet e shkretuara dhe tė shkatėrruara prej shumė brezash.

  61:5 Tė huajtė do tė vijnė tė kullosin kopetė tuaja, bijtė e tė huajit do tė jenė bujq tuaj dhe vreshtarė tuaj.

  61:6 Por ju do tė quheni "priftėrinj tė Zotit" dhe do tė quheni "ministra tė Perėndisė tonė". Ju do tė gėzoni pasuritė e kombeve, dhe lavdia e tyre do tė kalojė te ju.

  61:7 Nė vend tė turpit tuaj do tė keni njė nderim tė dyfishtė; nė vend tė hutimit do tė ngazėllojnė nė trashėgiminė e tyre. Prandaj nė vendin e tyre do tė zotėrojnė dyfishin dhe do tė kenė njė ngazėllim tė pėrjetshėm.

  61:8 Sepse unė, Zoti, e dua drejtėsinė, urrej vjedhjennė olokaust: unė do t`u jap atyre me besnikmėri shpėrblimin dhe do tė bėj me ta njė besėlidhje tė pėrjetshme.

  61:9 Pasardhėsit e tyre do tė jenė tė njohur ndėr kombet dhe brezi i tyre ndėr popuj; tėrė ata qė do t`i shohin do t`i njohin, sepse ata janė njė fis i bekuar nga Zoti.

  61:10 Unė do tė gėzohem shumė tek Zoti, shpirti im do tė kremtojė Perėndinė tim, sepse mė ka veshur me rrobat e shpėtimit, mė ka mbuluar me mantelin e drejtėsisė, ashtu si njė dhėndėr qė vė njė diademė, si njė nuse qė zbukurohet me xhevahiret e saj.

  61:11 Prandaj, ashtu si toka bėn qė tė rritet bimėsia e saj dhe kopshti bėn qė tė mbijė atė qė ėshtė mbjellė, po kėshtu Zoti, Zoti, do tė bėjė qė tė mbijė drejtėsia dhe lėvdimi pėrpara tėrė kombeve.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine