Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - ISAIAH 9

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  9:1 <aaa see> Por errėsira nuk do tė zgjasė gjithnjė mbi atė qė tani ėshtė nė ankth. Ashtu si nė tė kaluarėn ai mbuloi me turp vendin e Zabulonit dhe vendin e Neftalit, kėshtu nė tė ardhmen do ta mbulojė

  9:2 <aaa see> Populli qė ecte nė terr pa njė dritė tė madhe; mbi ata qė banonin nė vendin e hijes sė vdekjes doli njė dritė.

  9:3 <aaa see> Ti e ke rritur kombin, ke shtuar gėzimin e tyre; ata gėzohen para teje ashtu si gėzohet dikush nė korrje dhe ashtu si gėzohet kur ndahet plaēka e luftės.

  9:4 <aaa see> Sepse ti ke thyer zgjedhėn qė rėndonte mbi tė, shkopin mbi kurrizin e tij dhe shufrėn e atij qė e shtypte, si nė ditėn e Madianit.

  9:5 <aaa see> Sepse ēdo kėpucė luftėtari nė pėrleshje dhe ēdo mantel i rrėkėllyer nė gjak, do tė caktohet tė digjet dhe do tė jetė eshkė zjarri.

  9:6 <aaa see> Sepse na ka lindur njė fėmijė, njė djalė na ėshtė dhėnė. Mbi supet e tij do tė mbėshtetet perandoria dhe do tė quhet Kėshilltar i admirueshėm, Perėndi i fuqishėm, Atė i pėrjetshėm, Princ i paqes.

  9:7 <aaa see> Nuk do tė ketė tė sosur rritja e perandorisė sė tij dhe paqja mbi fronin e Davidit dhe nė mbretėrinė e tij, pėr ta vendosur pa u tundur dhe pėr ta pėrforcuar me anė tė mėnēurisė dhe tė drejtėsisė, tani dhe pėrjetė. Kėtė ka pėr tė bėrė zelli i Zotit tė ushtrive.

  9:8 <aaa see> Zoti ka dėrguar njė fjalė kundėr Jakobit dhe ajo ka rėnė mbi Izraelin.

  9:9 <aaa see> Tėrė populli do ta njohė, Efraimi dhe banorėt e Samarias, qė nė kryelartėsinė e tyre dhe arrogancėn e zemrės sė tyre thonė:

  9:10 <aaa see> "Tullat kanė rėnė, por do ta rindėrtojmė me gurė tė latuar; fiqtė e Egjiptit janė prerė, por ne do t`i zėvendėsojmė me kedra".

  9:11 <aaa see> Pėr kėtė Zoti do tė nxisė kundėr tij kundėrshtarėt e Retsinit dhe do tė nxisė armiqtė e tij:

  9:12 <aaa see> Sirėt nga lindja, Filistejtė nga perėndimi, qė do ta hanė Izraelin gojėhapur. Megjithėkėtė zemėrimi i tij nuk qetėsohet dhe dora e tij mbetet e shtrirė.

  9:13 <aaa see> Megjithatė populli nuk kthehet tek ai qė e godet dhe nuk kėrkon Zotin e ushtrive.

  9:14 <aaa see> Prandaj Zoti do t`i presė Izraelit kokė dhe bisht, degė palme dhe xunkth brenda njė dite tė vetme.

  9:15 <aaa see> Plaku dhe njeriu nga parėsia janė koka; dhe profeti qė u mėson tė tjerėve gėnjeshtra ėshtė bishti.

  9:16 <aaa see> Ata qė udhėheqin kėtė popull e bėjnė tė shkojė nė rrugė tė gabuar, dhe ata qė udhėhiqen prej tyre i pėrpijnė.

  9:17 <aaa see> Prandaj Zoti nuk do tė kėnaqet me tė rinjtė e tij dhe as do t`i vijė keq pėr jetimėt e tij dhe gratė e veja tė tij, sepse tė gjithė janė hipokritė dhe tė ēoroditur, dhe ēdo gojė thotė marrėzira. Megjithė tėrė kėto gjėra zemėrimi i tij nuk qetėsohet dhe dora e tij mbetet e shtrirė.

  9:18 <aaa see> Sepse ligėsia djeg si njė zjarr, qė pėrpin ferra dhe gjemba dhe flakėron nė pjesėn e dendur tė pyllit, qė ngrihet lart si njė shtyllė tymi.

  9:19 <aaa see> Pėr shkak tė zemėrimit tė Zotit tė ushtrive vendi digjet dhe populli ėshtė si eshkė pėr zjarrin; askujt nuk i vjen keq pėr vėllanė e vet.

  9:20 <aaa see> Kėputet nga e djathta, por uria vazhdon; gėlltitet nga e majta, por pa u ngopur; secili pėrpin mishin e krahut tė vet.

  9:21 <aaa see> Manasi pėrpin Efraimin, dhe Efraimi Manasin; dhe tok janė kundėr Judės. Megjithėkėtė zemėrimi i tij nuk qetėsohet dhe dora e tij mbetet e shtrirė.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine