Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JEREMIAH 18

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  18:1 Fjala iu drejtua Jeremias nga Zoti, duke i thėnė:

  18:2 "Ēohu dhe zbrit nė shtėpinė e poēarit, dhe atje do tė dėgjosh fjalėt e mia".

  18:3 Atėherė unė zbrita nė shtėpinė e poēarit, dhe ja ai po bėnte njė punė te rrota.

  18:4 Por poēi qė po bėnte me argjilėn u prish nė duart e poēarit. Kėshtu duke e filluar pėrsėri punėn, ai bėri me tė njė poē tjetėr, qė iu duk i mirė atij.

  18:5 Atėherė fjala e Zotit m`u drejtua duke thėnė:

  18:6 "O shtėpi e Izraelit, a nuk mund tė bėj unė me ju, ashtu siē bėri ky poēar?", thotė Zoti. "Ja, ashtu si ėshtė argjila nė duart e poēarit, kėshtu jeni ju nė duart e mia, o shtėpi e Izraelit!

  18:7 Nga njė herė pėr njė komb dhe pėr njė mbretėri, unė flas dhe them se duhet ērrėnjosur, rrėzuar dhe shkatėrruar;

  18:8 por nė rast se ai komb kundėr tė cilit kam folur heq dorė nga ligėsia e tij, unė pendohem pėr tė keqen qė kisha menduar t`i bėja.

  18:9 Herė tjetėr pėr njė komb dhe pėr njė mbretėri, unė flas pėr ndėrtim dhe pėr tė mbjella;

  18:10 por nė rast se ai komb ose ajo mbretėri bėn atė qė ėshtė e keqe nė sytė e mi, duke mos e dėgjuar zėrin tim, unė pendohem pėr tė mirėn qė i kisha premtuar t`i bėja.

  18:11 Prandaj tani folu njerėzve tė Judės dhe banorėve tė Jeruzalemit, dhe u thuaj: Kėshtu thotė Zoti: Ja, unė kam pėrgatitur kundėr jush tė keqen dhe njė plan kundėr jush. Tani le tė heqė dorė secili

  18:12 Por ata thonė: "Éshtė e kotė; ne duam tė ecim duke ndjekur mendimet tona dhe dėshirojmė tė veprojmė sipas kryeneēėsisė sė zemrės sonė tė keqe.

  18:13 Prandaj kėshtu thotė Zoti: "Pyesni, pra, midis kombeve kush ka dėgjuar gjėra tė tilla. Virgjėresha e Izraelit ka bėrė njė gjė tė llahtarshme.

  18:14 A do tė zhduket vallė bora e Libanit nga shkėmbinjtė qė lartohen pėrmbi vendin?, ose a do tė thahen vallė ujrat e rrjedhshėm tė ftohta tė njė toke tė huaj?

  18:15 Megjithatė populli im mė ka harruar; u djegin temjan idhujve tė kotė, qė i kanė bėrė tė pengohen nė rrugėt e tyre, nė shtigjet e lashta, pėr tė ecur nė rrugėt dytėsore dhe jo nė rrugėn kryesore,

  18:16 duke e bėrė vendin e tyre njė shkatėrrim, njė objekt talljeje tė vashdueshme; kėshtu qė tėrė ata qė do tė kalojnė andej do tė mbeten tė habitur dhe do tė tundin kokėn.

  18:17 Unė do t`i shpėrndaj pėrpara armikut ashtu si vepron era e lindjes. Ditėn e mjerimit tė tyre do t`u tregoj kurrizin dhe jo fytyrėn".

  18:18 Pastaj ata thanė: "Ejani dhe tė kurdisim komplote kundėr Jeremias, sepse ligji nuk do t`i mungojė priftit as kėshilla tė urtit dhe as fjala profetit. Ejani, ta godasim me gjuhėn dhe tė mos i kushtojmė kujdes asnjėrės prej fjalėve tė tij".

  18:19 Kushtomė kujdes, o Zot, dhe dėgjo zėrin e atyre qė grinden me mua.

  18:20 A shpėrblehet vallė e mira me tė keqen? Sepse ata i kanė hapur njė gropė jetės sime. Kujto se jam paraqitur para teje pėr tė folur nė favor tė tyre dhe pėr tė larguar prej tyre zemėrimin tėnd.

  18:21 Prandaj braktisi urisė bijtė e tyre dhe jepi nė pushtetin e shpatės; gratė e tyre mbetshin pa fėmijė dhe tė veja, burrat e tyre u plagosshin pėr vdekje; tė rinjtė e tyre u vrafshin nga shpata nė betejė.

  18:22 U dėgjoftė njė britmė nga shtėpitė e tyre, kur do tė lėshosh papritmas mbi ta njė aradhe ushtarėsh, sepse kanė hapur njė gropė pėr tė mė kapur dhe kanė ngritur leqe te kėmbėt e mia.

  18:23 Por ti o Zot, i njeh tėrė qėllimet e tyre kundėr meje pėr tė shkaktuar vdekjen time; mos ua fal paudhėsinė e tyre, mos fshij mėkatin e tyre nga prania jote. U rrėzofshin para teje. Trajtoji ashpėr ditėn e zemėrimit tėnd.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine