Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JEREMIAH 3

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  3:1 Nė rast se njė burrė e ndan gruan e tij dhe kjo ikėn prej tij dhe bėhet gruaja e njė burri tjetėr, a do tė kthehet vallė ai tek ajo? A nuk do tė ishte ai vend shumė i pėrdhosur? Ti je kurvėruar me

  3:2 "Ēo sytė nė drejtim tė lartėsive dhe shiko: ku nuk ke rėnė nė shtrat me ta? Ti je ulur pranė rrugėve pėr t`i pritur si njė Arab nė shkretėtirė, dhe ke ndotur vendin me kurvėrimet e tua dhe me ligėsitė e tua.

  3:3 Prandaj shirat u pėrmbajtėn dhe shiu i fundit nuk ra. Por ti ke patur njė ballė prostitute dhe nuk ke pranuar tė kesh turp.

  3:4 A nuk mė ke thirrur bash tani: "Ati im, ti je miku i rinisė sime!

  3:5 A do tė mbetet i zemėruar pėr gjithnjė? A do ta ruajė zemėrimin deri nė fund?". Ja, ti flet kėshtu, por ndėrkohė ti po kryen tė gjitha ligėsitė qė mundesh".

  3:6 Zoti mė tha nė kohėn e mbretit Josia: "E pe atė qė Izraeli rebel ka bėrė? Ka shkuar mbi ēdo mal tė lartė dhe nėn ēdo dru tė gjelbėr dhe aty ėshtė kurvėruar.

  3:7 Unė thoja: "Mbasi t`i ketė bėrė tėrė kėto gjėra do tė kthehet tek unė". Por nuk u kthye; dhe motra e vet e pabesė Juda e pa.

  3:8 Dhe megjithėse unė kisha ndarė Izraelin rebel pėr shkak tė tė gjitha shkeljeve tė tij dhe i kisha dhėnė letrėn e ndarjes, pashė qė motra e vet e pabesė Juda nuk pati fare frikė, por shkoi edhe ajo tė kurvėrohet.

  3:9 Kėshtu me zhurmėn e kurvėrimeve tė veta e ndoti vendin dhe shkeli kurorėn me gurin dhe me drurin.

  3:10 Ndonėse ndodhėn tėrė kėto, motra e vet e pabesė Juda nuk u kthye tek unė me gjithė zemrėn e saj, por me simulime", thotė Zoti.

  3:11 Pastaj Zoti mė tha: "Izraeli rebel u tregua mė i drejtė se e pabesa Judė.

  3:12 Shko dhe shpalli kėto fjalė nė drejtim tė veriut, duke thėnė: "Kthehu, o Izrael rebel"", thotė Zoti, "nuk do ta hedh zemėrimin tim mbi ju, sepse jam i mėshirshėm", thotė Zoti, "dhe nuk mbetem i zemėruar pėr gjithnjė.

  3:13 Vetėm prano paudhėsinė tėnde, sepse je rebeluar kundėr Zotit, Perėndisė tėnd; ua ke shkapėrderdhur favoret e tua tė huajve poshtė ēdo druri tė gjelbėruar dhe nuk ke dėgjuar zėrin tim", thotė Zoti.

  3:14 "Kthehuni, o bij tė pėrdalė", thotė Zoti, "sepse unė kam pushtet mbi ju. Do t`ju marr njė nė ēdo qytet dhe dy nga ēdo familje dhe do t`ju ēoj pėrsėri nė Sion.

  3:15 Do t`ju jap pastaj barinj sipas zemrės sime, qė do t`ju kullosin me dije dhe dituri.

  3:16 Dhe ka pėr tė ndodhur qė kur tė shumoheni dhe do tė jeni pjellorė nė vend, nė ato ditė", thotė Zoti, "nuk do tė thuhet mė: "Arka e besėlidhjes tė Zotit". Nuk do t`ju shkojė mė ndėr mend, nuk do ta kujtojnė mė, nuk do tė shkojnė ta shikojnė mė, nuk do tė bėhet njė tjetėr.

  3:17 Atėherė Jeruzalemi do tė quhet "Froni i Zotit"; tėrė kombet do tė mblidhen pranė tij nė emėr tė Zotit, nė Jeruzalem, dhe nuk do tė ecin mė sipas kryeneēėsisė sė zemrės sė tyre tė keqe.

  3:18 Nė ato ditė shtėpia e Judės do tė ecė me shtėpinė e Izraelit dhe sė bashku do tė vijnė nga vendi i veriut nė vendin qė u dhashė si trashėgimi etėrve tuaj.

  3:19 Unė thoja: "Me ēfarė dėshire do tė tė vendosja midis bijve tė mi dhe do tė tė jepja njė vend tė mrekullueshėm, njė trashėgimi tė shkėlqyer midis gjithė kombeve!". Thoja: "Ti do tė mė quash: Ati im!, dhe nuk do tė largohesh mė nga unė".

  3:20 Por ashtu si njė grua nuk ėshtė besnike ndaj burrit tė saj, kėshtu ju keni qenė jobesnikė ndaj meje, o shtėpia e Izraelit", thotė Zoti.

  3:21 Njė zė dėgjohet nė lartėsitė; tė qarat dhe lutjet e bijve tė Izraelit, sepse kanė prishur rrugėn e tyre dhe kanė harruar Zotin, Perėndinė e tyre.

  3:22 "Kthehuni, o bij tė pėrdalė, unė do tė shėroj rebelimet tuaja". "Ja, ne po vijmė te ti, sepse ti je Zoti, Perėndia ynė.

  3:23 Me siguri ndihma qė pritet nga kodrat e nga numri i madh i maleve ėshtė e kotė; me siguri shpėtimi i Izraelit qėndron te Zoti, Perėndia ynė.

  3:24 Ajo gjė e neveritshme ka pėrpirė frytin e mundit tė etėrve tanė qysh prej rinisė sonė, delet dhe qetė e tyre, bijtė e tyre dhe bijat e tyre.

  3:25 Le tė biem nė shtrat me turpin tonė dhe le tė na mbulojė poshtėrsia jonė, sepse kemi mėkatuar kundėr Zotit, Perėndisė tonė, ne dhe etėrit tanė qysh prej rinisė sonė e deri nė kėtė ditė, dhe nuk kemi dėgjuar zėrin e Zotit, Perėndisė tonė".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine