Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JEREMIAH 37

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  37:1 Mbreti Sedekia, bir i Josias, qė Nebukadnetsari, mbret i Babilonisė, e kishte bėrė mbret nė vendin e Judės, mbretėroi nė vend tė Koniahut, birit tė Jehojakimit.

  37:2 Por as ai, as shėrbėtorėt e tij, as populli i vendit nuk i dėgjuan fjalėt qė Zoti kishte shqiptuar me anė tė profetit Jeremia.

  37:3 Mbreti Sedekia dėrgoi Jehukalin, birin e Shelemiahut, dhe priftin Sofoni, birin e Maasejahut, te profeti Jeremia pėr t`i thėnė: "Oh, lutju pėr ne Zotit, Perėndisė tonė".

  37:4 Jeremia shkonte e vinte nė popull, sepse akoma nuk e kishin shtėnė nė burg.

  37:5 Ndėrkohė ushtria e Faraonit kishte dalė nga Egjipti; sapo Kaldeasit qė rrethonin Jeruzalemin e mėsuan kėtė lajm, u larguan nga Jeruzalemi.

  37:6 Atėherė fjala e Zotit iu drejtua profetit Jeremia, duke thėnė:

  37:7 "Kėshtu thotė Zoti, Perėndia i Izraelit: Do t`i thoni kėshtu mbretit tė Judės qė ju ka dėrguar pėr t`u konsultuar me mua: Ja, ushtria e Faraonit, qė kishte dalė pėr t`ju ndihmuar, do tė kthehet nė vendin e vet, nė Egjipt.

  37:8 Kaldeasit do tė kthehen dhe do tė luftojnė kundėr kėtij qyteti, do ta shtien nė dorė dhe do ti vėnė flakėn".

  37:9 Kėshtu thotė Zoti: "Mos gėnjeni veten duke thėnė: "Kaldeasit do tė ikin me siguri nga ne", sepse nuk do tė ikin.

  37:10 Edhe sikur tė arrini ta mundni tėrė ushtrinė e Kaldeasve qė luftojnė kundėr jush dhe tė mbeteshin vetėm disa tė plagosur, kėta do tė ngriheshin secili nė ēadrėn e vet dhe do t`i vinin flakėn kėtij qyteti".

  37:11 Ndodhi qė, kur ushtria e Kaldeasve u largua nga Jeruzalemi pėr shkak tė ushtrisė sė Faraonit,

  37:12 Jeremia doli nga Jeruzalemi pėr tė shkuar nė vendin e Beniaminit pėr tė marrė pjesėn e tij tė trashėgimisė nė mes tė popullit.

  37:13 Por, kur arriti te porta e Beniaminit, ku ishte njė kapiten roje qė quhej Irijah, biri i Shelemiahut, bir i Hananiahut, ky e arrestoi profetin Jeremia, duke thėnė: "Ti je bėrė me Kaldeasit".

  37:14 Jeremia u pėrgjigj "Nuk ėshtė e vėrtetė, unė nuk po bėhem me Kaldeasit", por ai nuk ia vuri veshin. Kėshtu Irijahu e arrestoi Jeremian dhe e ēoi te princat.

  37:15 Princat u zemėruan me Jeremian, e rrahėn dhe e futėn nė burg nė shtėpinė e shkruesit Jonathan tė cilėn e kishin kthyer nė burg.

  37:16 Kur Jeremia hyri nė shtėpinė e burgut tė nėndheshėm, nė qeli, mbeti aty shumė ditė.

  37:17 Pastaj mbreti Sedekia dėrgoi ta marrin, e pyeti fshehurazi nė shtėpinė e tij dhe i tha: "A ka ndonjė fjalė nga ana e Zotit?". Jeremia u pėrgjigj: "Po, ka". Dhe shtoi: "Ti do tė jepesh nė dorė tė mbretit tė Babilonisė".

  37:18 Pėrveē kėsaj Jeremia i tha mbretit Sedekia: "Ēfarė faji kam kryer kundėr teje, kundėr shėrbėtorėve tė tu ose kundėr kėtij populli, qė mė fute nė burg?

  37:19 Ku janė tani profetėt tuaj qė ju profetizonin duke thėnė: "Mbreti i Babilonisė nuk do tė vijė kundėr jush as kundėr kėtij vendi"?

  37:20 Tani dėgjo, tė lutem, o mbret imzot, lutja ime tė jetė e pėlqyer para teje dhe mos mė kthe nė shtėpinė e shkruesit Jonathan, qė tė mos vdes atje".

  37:21 Atėherė mbreti Sedekia urdhėroi qė Jeremia tė ruhej nė oborrin e burgut dhe t`i jepej ēdo ditė njė copė bukė nga rruga e furrtarėve, deri sa tė mbarohej gjithė buka e qytetit. Kėshtu Jeremia mbeti nė oborrin e burgut.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine