Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JEREMIAH 41

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  41:1 Nė muajin e shtatė ndodhi qė Ishmaeli, biri i Nethaniahut, bir i Elishamas, nga fisi mbretėror dhe njė ndėr funksionarėt e mbretit, erdhi me dhjetė njerėz te Gedaliahu, bir i Ahikamit, nė Mitspah dhe hėngrėn bashkė.

  41:2 Pastaj Ishameli, bir i Nethaniahut, u ngrit me dhjetė burra qė ishin me tė dhe goditėn me shpatė Gedaliahun, birin e Ahikamit, bir i Shafanit. Kėshtu ata vranė atė qė ishte caktuar nga mbreti i Babilonisė si qeveritar i vendit.

  41:3 Ishmaeli vrau gjithashtu tėrė Judejtė qė ishin me Gedaliahun nė Mitspah dhe Kaldeasit, luftėtarė qė ndodheshin atje.

  41:4 Tė nesėrmen e ditės qė kishte vrarė Gedaliahun, kur akoma askush nuk e dinte kėtė gjė,

  41:5 ndodhi qė erdhėn disa nga Sikemi, nga Shilohu dhe nga Samaria, tetėdhjetė burra me mjekėr tė rruar, me rroba tė grisura dhe me prerje nė trup; ata mbanin nė duart e tyre ofertat dhe temjanin qė do tė paraqitnin nė shtėpinė e Zotit.

  41:6 Ishmaeli, bir i Nethaniahut u doli pėrballė nė Mitspah duke vajtuar ndėrsa po ecte. Kur i takoi u tha: "Ejani te Gedaljahu, bir i Ahikamit".

  41:7 Por kur arritėn nė mes tė qytetit, Ishmaeli, bir i Nethaniahut, tok me njerėzit qė kishte me vete, i vrau dhe i hodhi nė mes tė njė sterne.

  41:8 Por ndėr ta kishte dhjetė burra qė i thanė Ishmaelit: "Mos na vrit, sepse nė fushat kemi rezerva tė fshehura gruri, elbi, vaji dhe mjalti". Atėherė ai u pėrmbajt dhe nuk i vrau me vėllezėrit e tyre.

  41:9 Ēisterna nė tė cilėn Ishmaeli hodhi tėrė kufomat e njerėzve qė kishte vrarė bashkė me Gedaliahun ėshtė ajo qė mbreti Asa kishte ndėrtuar nga frika e Baashas, mbretit tė Izraelit. Ishmaeli, bir i Nethaniahut, e mbushi me tė vrarė.

  41:10 Pastaj Ishmaeli i ēoi si robėr tėrė ata qė kishin mbetur nga populli qė gjendej nė Mitspah: vajzat e mbretit dhe tėrė popullin qė kishte mbetur nė Mitspah dhe mbi tė cilin Nebuzaradani, komandanti i rojeve, kishte vendosur Gedaliahun, birin e Ahikamit. Ishmaeli, bir i Nethaniahut, i ēoi si robėr dhe u nis pėr tė shkuar tek Amonitėt.

  41:11 Por kur Johanani, bir i Kareahut, dhe tėrė krerėt e forcave qė ishin me tė mėsuan tėrė tė keqen qė kishte bėrė Ishmaeli, bir i Nethaniahut,

  41:12 morėn gjithė njerėzit e tyre dhe shkuan tė luftojnė kundėr Ishmaelit, birit tė Nethaniahut, dhe e gjetėn pranė hauzit tė madh qė ėshtė nė Gabaon.

  41:13 Kur tėrė populli qė ishte me Ishmaelin pa Johananin, birin e Kareahut, dhe tėrė krerėt e forcave qė ishin me tė u gėzua.

  41:14 Kėshtu tėrė populli qė Ishmaeli e kishte sjellė si rob nga Mitspahu u kthye dhe shkoi e u bashkua me Johanianin, birin e Kareahut.

  41:15 Por Ishmaeli, biri i Nethaniahut, mundi t`i shpėtojė Johanianit bashkė me tetė burra dhe shkoi tek Amonitėt.

  41:16 Atėherė Johanani, biri i Kareahut, dhe gjithė komandantėt e forcave qė ishin me tė, morėn nga Mitspahu tėrė pjesėn e popullit, qė ishte rimarrė nga Ishameli, biri i Nethaniahut, mbas vrasjes nga ana e tij tė Gedaliahut, birit tė Ahikamit: luftėtarė trima, gra, fėmijė dhe eunukė qė ai kishte sjellė nga Gabaoni.

  41:17 Ata u nisėn dhe u ndalėn nė Geruth-Kimhan, qė ndodhet nė afėrsitė e Betlemit, pėr tė vazhduar mė pas udhėn dhe pėr tė shkuar nė Egjipt,

  41:18 pėr shkak tė Kaldeasve, sepse ata kishin frikė prej tyre, me qėnė se Ishmaeli, bir i Nethaniahut, kishte vrarė Gedaliahun, birin e Ahikamit, qė mbreti i Babilonisė kishte emėruar si qeveritar tė vendit.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine