Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JEREMIAH 50

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  50:1 Fjala qė Zoti shqiptoi kundėr Babilonisė dhe kundėr vendit tė Kaldeasve me anė tė profetit Jeremia:

  50:2 "Shpalleni midis kombeve, shpalleni dhe ngrini njė flamur; shpalleni dhe mos e fshihni. Thoni: "Babilonia, u pushtua, Beli ėshtė mbuluar me turp, Meradoku ėshtė thyer, shėmbėlltyrat e tij janė mbuluar me turp, idhujt e tij janė copėtuar".

  50:3 Sepse nga veriu kundėr tij po ngrihet njė komb qė do ta katandisė vendin nė njė shkretėtirė dhe askush nuk do tė banojė nė tė; njerėzit dhe kafshėt do t`ia mbathin, do tė ikin.

  50:4 Nė ato ditė dhe nė atė kohė", thotė Zoti, "bijtė e Izraelit dhe bijtė e Judės do tė vijnė bashkė; do tė ecin duke qarė dhe do tė kėrkojnė Zotin, Perėndinė e tyre.

  50:5 Do tė pyesin pėr rrugėn e Sionit, drejt tė cilit do tė kthejnė fytyrat e tyre, duke thėnė: "Ejani, tė bashkohemi me Zotin, me njė besėlidhje tė pėrjetshme, qė tė mos harrohet mė".

  50:6 Populli im ka qėnė njė kope dhensh tė humbura; barinjtė e tyre i kishin bėrė tė marrin kot, tė humbin nėpėr male. Kanė shkuar nga mali nė kodėr dhe kanė harruar vendin ku ata pushojnė.

  50:7 Tė gjithė ata qė i gjenin, i hanin, dhe armiqtė e tyre thonin: "Nuk jemi fajtorė, sepse kanė mėkatuar kundėr Zotit, seli e drejtėsisė, Zoti, shpresa e etėrve tė tyre".

  50:8 Ikni nga mesi i Babilonisė, dilni nga vendi i Kaldeasve dhe bėhuni si cjeptė nė ballė tė kopesė.

  50:9 Sepse ja, unė i nxit dhe bėj qė tė dalin kundėr Babilonisė njė shumicė e madhe kombesh nga vendet e veriut, dhe do tė radhiten kundėr saj; kėshtu ajo do tė pushtohet. Shigjetat e tyre janė si ato

  50:10 Kaldea do t`i lihet plaēkitjes; tėrė plaēkitėsit e saj do tė ngopen", thotė Zoti.

  50:11 "Gėzohuni dhe kėnaquni, o plaēkitės tė trashėgimisė sime, sepse jeni majmur si njė mėshqerrė qė shin grurin dhe hingėlloni si kuajt e fuqishėm tė luftės.

  50:12 Nėna juaj do tė turpėrohet me tė madhe, ajo qė ju ka lindur do tė skuqet. Ja, ajo do tė jetė kombi i fundit, njė shkreti, njė tokė shterpė, njė vetmi.

  50:13 Pėr shkak tė zemėrimit tė Zotit nuk do tė banohet mė aty, do tė jetė njė shkreti e plotė; kushdo qė do tė kalojė pranė Babilonisė do tė mbetet i habitur dhe do tė fėrshėllejė pėr tė gjitha plagėt e saj.

  50:14 Radhituni rreth Babilonisė, o ju tė gjithė harkėtarėt. Gjuani kundėr saj, mos kurseni asnjė shigjetė, sepse ka mėkatuar kundėr Zotit.

  50:15 Lėshoni klithma lufte kundėr saj rreth e pėrqark; ajo ėshtė dorėzuar, themelet e saj kanė rėnė, muret e saj janė shembur, sepse kjo ėshtė hakmarrja e Zotit. Hakmerruni me tė. Bėjini asaj atė qė ajo u ka bėrė tė tjerėve.

  50:16 Shfarosni nga Babilonia atė qė mbjell dhe zė draprin nė kohėn e korrjes. Nga frika e shpatės sė shtypėsit secili do tė kthehet te populli i tij, secili do tė turret nė vendin e tij.

  50:17 Izraeli ėshtė njė dele e humbur, tė cilėn e ndoqėn luanėt; i pari qė e gllabėroi ishte mbreti i Asirisė, pastaj ky i fundit, Nebukadnetsari, mbreti i Babilonisė, qė ia ka thyer kockat".

  50:18 Prandaj kėshtu thotė Zoti i ushtrive, Perėndia i Izraleit: "Ja, unė do dėnoj mbretin e Babilonisė dhe vendin e tij, ashtu si dėnova mbretin e Asirisė.

  50:19 Por do ta ēoj pėrsėri Izraelin nė kullotėn e tij, do tė kullotė nė Karmel dhe nė Bashan dhe shpirti i i tij do tė ngopet nė kodrinat e Efraimit dhe nė Galaad.

  50:20 Nė ato ditė, nė atė kohė", thotė Zoti, "do tė kėrkohet paudhėsia e Izraelit, por nuk do tė ketė fare, dhe mėkatet e Judės nuk do tė gjenden; sepse unė do t`i fal ata qė do tė lė tė gjallė.

  50:21 Dil kundėr vendit tė Merathaimit dhe kundėr banorėve tė Pekodit. Shkatėrro dhe vendos shfarosjen e tyre", thotė Zoti, "dhe bėj pikėrisht ashtu si tė kam urdhėruar!

  50:22 Nė vend ka zhurmė lufte dhe shkatėrrimi ėshtė i madh.

  50:23 Pse ėshtė bėrė copė dhe ėshtė shkatėrruar ēekiēi i tėrė tokės? Pse Babilonia ėshtė bėrė njė shkreti midis kombeve?

  50:24 Tė kam ngritur njė lak dhe ti je zėnė prej tij, o Babiloni, pa e kuptuar fare. U gjete dhe u pushtove, sepse ke bėrė luftė kundėr Zotit.

  50:25 Zoti hapi arsenalin e tij dhe nxori jashtė armėt e indinjatės sė tij, sepse kjo ėshtė njė vepėr qė Zoti, Zoti i ushtrive, duhet ta kryejė nė vendin e Kaldeasve.

  50:26 Ejani kundėr saj nga skajet mė tė largėta, hapni hambarėt e saj, bėjini njė grumbull gėrmadhash dhe vendosni shfarosjen e saj, qė tė mos mbetet asgjė.

  50:27 Vritni tė gjithė demat e saj, le tė zbresin nė kasaphanė. Mjerė ata, sepse erdhi dita e tyre, dita e ndėshkimit tė tyre.

  50:28 Dėgjohet zėri i atyre qė ikin dhe shpėtojnė nga vendi i Babilonisė pėr tė lajmėruar nė Sion hakmarrjen e Zotit, Perėndisė tonė, hakmarrjen e tempullit tė tij.

  50:29 Mblidhni kundėr Babilonisė tėrė harkėtarėt, tėrė ata qė nderin harkun. Fushoni rreth e qark kundėr asaj, asnjė tė mos ju shpėtojė. Shpėrbleheni sipas veprave tė saj, i bėni asaj pikėrisht atė qė ajo u ka bėrė tė tjerėve, sepse ka qėnė arrogante kundėr Zotit, kundėr tė Shenjtit tė Izraelit.

  50:30 Prandaj tė rinjtė e saj do tė bien nė sheshet e saj dhe tėrė luftėtarėt e saj do tė vdesin atė ditė", thotė Zoti.

  50:31 "Ja ku jam kundėr teje, o arrogante", thotė Zoti i ushtrive, "sepse erdhi dita jote, koha nė tė cilėn unė do tė tė ndėshkoj.

  50:32 Arrogantja do tė tronditet dhe do tė rrėzohet, dhe askush nuk do ta ngrerė. Unė do t`u vė zjarrin qyteteve tė saj dhe ai do tė pėrpijė gjithēka qė e rrethon".

  50:33 Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: "Bijtė e Izraelit ishin tė shtypur bashkė me bijtė e Judės. Tėrė ata qė i kanė ēuar nė robėri i kanė mbajtur me forcė dhe nuk kanė pranuar t`i lėnė tė ikin.

  50:34 Shpėtimtari i tyre ėshtė i fortė; emri i tij ėshtė Zoti i ushtrive. Ai me siguri do tė mbrojė ēėshtjen e tyre, pėr t`i dhėnė prehje dheut dhe pėr t`i bėrė tė drithėrohen banorėt e Babilonisė.

  50:35 Njė shpatė kėrcėnon Kaldeasit", thotė Zoti, "banorėt e Babilonisė, princat e tij, tė diturit e saj.

  50:36 Njė shpatė kėrcėnon gėnjeshtarėt mburravecė, qė do tė rezultojnė pa mend; njė shpatė kėrcėnon trimat e saj, qė do tė tmerrohen.

  50:37 Njė shpatė kėrcėnon kuajt e saj, qerret e saj dhe mbi lėmshin e njerėzve qė ėshtė nė mes tė saj, e cila do tė bėhet si shumė gra; njė shpatė kėrcėnon thesaret e saj, qė do tė plaēkiten.

  50:38 Thatėsira kėrcėnon ujėrat e saj, qė do tė thahen, sepse ėshtė nje vend figurash tė gdhendura dhe ata luajnė mendsh pėr idhujt e tyre.

  50:39 Prandaj do tė banojnė aty kafshėt e shkretėtirės me ēakejtė dhe do tė vendosen aty strucat. Nuk do tė banohet kurrė mė, as do tė popullohet brez pas brezi.

  50:40 Ashtu si Perėndia shkatėrroi Sodomėn, Gomorrėn dhe qytetet afėr tyre", thotė Zoti, "kėshtu nuk do tė banojė mė aty askush dhe nuk do tė qėndrojė mė aty asnjė bir njeriu.

  50:41 Ja, njė popull vjen nga veriu; njė komb i madh dhe shumė mbretėr kanė dalė nga skajet e tokės.

  50:42 Ata mbajnė nė dorė harkun dhe shtizėn; janė tė egėr dhe nuk kanė fare mėshirė; zėri i tyre do tė gjėmojė si deti. U hipin kuajve, janė gati tė luftojnė si njė njeri i vetėm kundėr teje, o bijė e Babilonisė.

  50:43 Mbreti i Babilonisė ka dėgjuar tė flitet pėr ta dhe duart e tij dobėsohen; e ka zėnė ankthi, dhembjet si njė grua qė po lind.

  50:44 Ja, po del si njė luan nga vėrshimi i Jordanit kundėr banesės sė fortė. Por unė do tė bėj qė tė ikin befas prej saj dhe do tė vendos mbi tė atė qė kam zgjedhur. Kush ėshtė, pra, si unė dhe kush mund tė mė paditė nė gjyq? Kush ėshtė, pra, ai bari qė mund tė mė bėjė ballė?

  50:45 Prandaj dėgjoni planin qė Zoti ka menduar kundėr Babilonisė dhe vendimet qė ka marrė kundėr vendit tė Kaldeasve. Me siguri do tė tėrhiqen edhe mė tė vegjlit e kopesė, me siguri banesa e tyre do tė shkatėrrohet.

  50:46 Nė zhurmėn e pushtimit tė Babilonisė toka do tė dridhet dhe ulėrima e tyre do tė dėgjohet midis kombeve".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine