Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JOHN 15

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  15:1 ``Unė jam hardhia e vėrtetė dhe Ati im ėshtė vreshtari.

  15:2 Ēdo shermend qė nuk jep fryt nė mua, ai e heq; kurse ēdo shermend qė jep fryt, ai e krasit qė tė japė edhe mė shumė fryt.

  15:3 Ju tashmė jeni tė pastėr, pėr shkak tė fjalės qė ju kumtova.

  15:4 Qėndroni nė mua dhe unė do tė qėndroj nė ju; sikurse shermendi nuk mund tė japė fryt nga vetja, po qe se nuk qėndron nė hardhi, ashtu as ju, nėse nuk qėndroni nė mua.

  15:5 Unė jam hardhia, ju jeni shermendet; kush qėndron nė mua dhe unė nė tė, jep shumė fryt, sepse pa mua nuk mund tė bėni asgjė.

  15:6 Nė qoftė se ndokush nuk qėndron nė mua, hidhet jashtė si shermendi dhe thahet; pastaj i mbledhin, i hedhin nė zjarr dhe digjen.

  15:7 Nė qoftė se qėndroni nė mua dhe fjalėt e mia qėndrojnė nė ju, kėrkoni ēfarė tė doni dhe do t`ju bėhet.

  15:8 Nė kėtė ėshtė pėrlėvduar Ati im, qė tė jepni shumė fryt, dhe kėshtu do tė jeni dishepujt e mi.

  15:9 Sikurse Ati mė ka dashur mua, ashtu edhe unė ju kam dashur juve; qėndroni nė dashurinė time.

  15:10 Po tė zbatoni urdhėrimet e mia, do tė qėndroni nė dashurinė time, sikurse unė i zbatova urdhėrimet e Atit tim dhe qėndroj nė dashurinė e tij.

  15:11 Kėto gjėra jua kam thėnė qė gėzimi im tė qėndrojė nė ju dhe gėzimi juaj tė jetė i plotė.

  15:12 Ky ėshtė urdhėrimi im: ta doni njėri-tjetrin, ashtu si unė ju kam dashur juve.

  15:13 Askush s`ka dashuri mė tė madhe nga kjo: tė japė jetėn e vet pėr miqtė e tij.

  15:14 Ju jeni miqtė e mi, nėse bėni gjėrat qė unė ju urdhėroj.

  15:15 Unė nuk ju quaj mė shėrbėtorė, sepse shėrbėtori nuk e di ē`bėn i zoti; por unė ju kam quajtur miq, sepse ju bėra tė njihni tė gjitha gjėra qė kam dėgjuar nga Ati im.

  15:16 Nuk mė keni zgjedhur ju mua, por unė ju kam zgjedhur juve; dhe ju caktova tė shkoni dhe tė jepni fryt, dhe fryti juaj tė jetė i qėndrueshėm, qė, ēfarėdo gjė qė t`i kėrkoni Atit nė emrin tim, ai t`jua japė.

  15:17 Kėtė ju urdhėroj: ta doni njėri-tjetrin.

  15:18 Nėse bota ju urren, ta dini se mė ka urryer mua para jush.

  15:19 Po tė ishit nga bota, bota do tė donte tė vetėt; por sepse nuk jeni nga bota, por unė ju kam zgjedhur nga bota, prandaj bota ju urren.

  15:20 Kujtoni fjalėn qė ju thashė: "Shėrbėtori nuk ėshtė mė i madh se i zoti". Nėse mė kanė pėrndjekur mua, do t`ju pėrndjekin edhe ju; nėse kanė zbatuar fjalėn time, do tė zbatojnė edhe tuajėn.

  15:21 Tė gjitha kėto gjėra do t`jua bėjnė pėr shkak tė emrit tim, sepse nuk e njohin atė qė mė ka dėrguar.

  15:22 Po tė mos kisha ardhur dhe tė mos u kisha folur atyre, nuk do tė kishin faj; por tani ata nuk kanė asnjė shfajėsim pėr mėkatin e tyre.

  15:23 Kush mė urren mua, urren edhe Atin tim.

  15:24 Po tė mos kisha bėrė nė mes tyre vepra qė askush tjetėr nuk ka bėrė, nuk do tė kishin faj; por tani, pėrkundrazi, e kanė parė, dhe mė kanė urryer mua dhe Atin tim.

  15:25 Por kjo ndodhi qė tė pėrmbushet fjala e shkruar nė ligjin e tyre: "Mė kanė urryer pa shkak".

  15:26 Por kur tė vijė Ngushėlluesi, qė do t`ju dėrgoj prej Atit, Fryma e sė vėrtetės, qė del nga Ati im, ai do tė dėshmojė pėr mua.

  15:27 Edhe ju, gjithashtu, do tė dėshmoni, sepse ishit me mua qė nga fillimi``.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine