Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JOSHUA 2

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  2:1 Jozueu, bir i Nunit, dėrgoi dy burra te Shitimi pėr tė vėzhguar fshehurazi, duke u thėnė: "Shkoni, kontrolloni vendin dhe Jerikon". Kėshtu ata shkuan dhe hynė nė shtėpinė e njė prostitute, tė quajtur Rahab, dhe aty banuan.

  2:2 Kėtė gjė ia referuan mbretit tė Jerikos, duke i thėnė: "Ja, disa bij tė Izraelit erdhėn kėtu sonte natėn pėr tė vėzhguar vendin".

  2:3 Atėherė mbreti i Jerikos dėrgoi t`i thotė Rahabit: "Nxirri jashtė njerėzit qė kanė ardhur te ti dhe kanė hyrė nė shtėpinė tėnde, sepse ata kanė ardhur pėr tė vėzhguar tėrė vendin".

  2:4 Por gruaja i mori dy burrat dhe i fshehu; pastaj tha: "Éshtė e vėrtetė, kėta njerėz erdhėn tek unė, por nuk dija nga ishin.

  2:5 Nė ēastin kur mbyllej porta e qytetit, kur ishte errėsuar, ata burra dolėn; nuk e di se ku shkuan; ndiqini menjėherė, sepse mund t`i arrini".

  2:6 (Ajo pėrkundrazi i kishte hipur mbi ēati dhe i kishte fshehur midis kėrcejve tė lirit, qė i kishte shtrirė mbi shtrat).

  2:7 Atėherė ata i ndoqėn nė rrugėn e Jordanit, nė drejtim tė vahut tė lumit; dhe sapo dolėn ndjekėsit, porta u mbyll.

  2:8 Por para se t`i zinte gjumi spiunėt, Rahabi u ngjit pranė tyre nė ēati,

  2:9 dhe u tha atyre burrave: "Unė e di qė Zoti ju ka dhėnė vendin, qė tmerri juaj na ka zėnė, dhe qė tė gjithė banorėt e vendit dridhen nga frika para jush.

  2:10 Sepse ne kemi dėgjuar si i thau ujėrat e Detit tė Kuq Zoti pėrpara jush kur dolėt nga Egjipti, dhe atė qė ju u bėtė dy mbretėrve tė Amorejve, matanė Jordanit, Sihonit dhe Ogut, qė vendosėt t`i shfarosni.

  2:11 Duke dėgjuar kėto gjėra zemra jonė u mpak, pėr shkakun tuaj askujt nuk i mbeti asnjė fije trimėrie, sepse Zoti, Perėndia juaj, ėshtė Perėndi atje lart nė qiejt dhe kėtu poshtė nė tokė.

  2:12 Prandaj, ju lutem, betohuni nė emėr tė Zotit qė, ashtu si kam treguar dhembshuri ndaj jush, edhe ju do tė tregoni po atė dhembshuri ndaj shtėpisė sė atit tim; mė jepni, pra, njė shenjė tė sigurt,

  2:13 qė do t`i lini tė gjallė atin tim, nėnėn time, vėllezėrit dhe motrat e mia dhe tė gjitha gjėrat qė u pėrkasin atyre, dhe qė do tė shpėtoni jetėn tonė nga vdekja".

  2:14 Ata burra iu pėrgjigjėn: "Jeta jonė pėr atė tuajėn, mjaft qė tė mos e tregoni ēėshtjen tonė; dhe kur Zoti do tė na japė vendin, ne do tė tė trajtojmė me mėshirė dhe me shpirtlirėsi".

  2:15 Atėherė ajo i zbriti nga dritarja me njė litar, sepse shtėpia e saj ndodhej mbi muret e qytetit, dhe ajo banonte mbi muret.

  2:16 Dhe u tha atyre: "Shkoni nė drejtim tė malit, qė ndjekėsit tuaj tė mos ju gjejnė; dhe qėndroni tri ditė tė fshehur atje, deri sa tė kthehen ndjekėsit tuaj; pastaj do tė vazhdoni rrugėn tuaj".

  2:17 Atėherė ata burra i thanė: "Ne do tė ēlirohemi nga betimi qė na detyrove tė bėjmė,

  2:18 po tė jetė se, kur tė hyjmė nė kėtė vend, ti nuk ngjit nė dritaren nga e cila po na zbret kėtė kordon tė hollė me ngjyrė tė kuqerreme dhe po nuk mblodhe nė shtėpinė tėnde atin tėnd, nėnėn tėnde vėllezėrit e tu dhe tėrė familjen e atit tėnd.

  2:19 Por nė rast se dikush del jashtė pragut tė shtėpisė sate, gjaku i tij do tė bjerė mbi krye tė vet, dhe ne nuk do tė kemi faj pėr kėtė; por gjaku i kujtdo qoftė qė do tė jetė me ty nė shtėpi do tė bjerė mbi kokėn tonė, nė qoftė se dikush i prek me dorė.

  2:20 Por nė rast se ti tregon punėn tonė, ne do tė ēlirohemi nga betimi qė na ke detyruar tė bėjmė".

  2:21 Ajo tha: "U bėftė ashtu si thatė ju". Pastaj u nda me ta dhe ata ikėn. Ajo lidhi nė dritare kordonin e hollė tė kuqerremė.

  2:22 Ata ikėn, pra, dhe shkuan nė mal ku ndenjėn tri ditė, deri sa u kthyen ndjekėsit; ndjekėsit i kishin kėrkuar gjatė gjithė rrugės, por pa i gjetur dot.

  2:23 Kėshtu tė dy burrat u kthyen, zbritėn nga mali, kaluan Jordanin dhe erdhėn te Jozueu, bir i Nunit, dhe i treguan tė gjitha ato qė kishin kaluar.

  2:24 Dhe i thanė Jozueut: "Me siguri Zoti na e ka lėnė nė duart tona tėrė vendin; qė tani tėrė banorėt e vendit dridhen nga frika para nesh".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine