Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JUDGES 12

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  12:1 Njerėzit e Efraimit u mblodhėn, kaluan nė Tsafon dhe i thanė Jefteut: "Pse shkove tė luftosh kundėr bijve tė Amonit dhe nuk na thirre tė vinin bashkė me ty? Ne do t`i vėmė zjarrin shtėpisė sate bashkė me ty brenda".

  12:2 Jefteu iu pėrgjegj atyre: "Unė dhe populli im kemi pasur njė grindje tė madhe me bijtė e Amonit; dhe kur ju kėrkova ndihmė nuk mė liruat nga duart e tyre.

  12:3 Kėshtu, duke parė se nuk mė vinit nė ndihmė, vura nė rrezik jetėn time dhe marshova kundėr bijve tė Amonit, dhe Zoti m`i dha nė duart e mia. Pse, pra, jeni ngritur sot kundėr meje pėr tė mė luftuar?".

  12:4 Pastaj Jefteu mblodhi tėrė njerėzit e Galaadit dhe u ndesh me Efraimin; dhe njerėzit e Galaadit e mundėn Efraimin, sepse kėta thonin: "Ju Galaaditėt jeni ikanakė tė Efraimit nė mes tė Efraimit dhe nė mes tė Manasit!".

  12:5 Njerėzit e Galaadit zunė vatė e Jordanit para se tė arrinin ata tė Efraimit; kėshtu kur ndonje nga ikanakėt e Efraimit thoshte: "M lini tė kaloj", njerėzit e Galaadit e pyesnin: "A je ti njė Efraimit?". Nė rast se ai pėrgjigjej: "Jo", Galaaditėt i thonin:

  12:6 "Atėherė thuaj Shiboleth; nė rast se ai thoshte "Shiboleth", sepse nuk mund ta shqiptonte si duhet, e kapnin dhe e vrisnin pranė vaut tė Jordanit. Nė atė kohė u vranė nė kėtė mėnyrė dyzet e dy mijė njerėz tė Efraimit.

  12:7 Jefteu ushtroi funksionin e gjyqtarit gjashtė vjet me radhė. Pastaj Jefteu, Galaaditi, vdiq dhe u varros nė njė nga qytetet e Galaadit.

  12:8 Mbas tij gjyqtar i Izraelit u bė Ibtsani nga Betlemi.

  12:9 Ai pati tridhjetė bij; martoi tridhjetė bijat e tij dhe solli nga jashtė tridhjetė vajza pėr bijtė e tij. Qe gjyqtar i Izraelit shtatė vjet me radhė.

  12:10 Pastaj Ibtsani vdiq dhe u varros nė Betlem.

  12:11 Mbas tij gjyqtar i Izraelit u bė Eloni, Zabulonit; qe gjyqtar i Izraelit dhjetė vjet me radhė.

  12:12 Pastaj Eloni, Zabulonit, vdiq dhe e varrosėn nė Ajalon, nė vendin e Zabulonit.

  12:13 Mbas tij qe gjyqtar i Izraelit Abdoni, bir i Hilelit, Pirathoniti.

  12:14 Ai pati dyzet bij dhe tridhjetė nipa, qė u hipnin shtatėdhjetė gomarėve tė vegjėl. Ai qe gjyqtar i Izraelit tetė vjet me radhė.

  12:15 Pastaj Abdoni, bir i Hilelit, Pirathoniti, vdiq dhe e varrosėn nė Pirathon, nė vendin e Efraimit, nė krahinėn malore tė Amalekut.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine