Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JUDGES 19

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  19:1 Nė atė kohė, kur nuk kishte mbret nė Izrael, njė Levit, qė banonte nė pjesėn mė tė lartė tė krahinės malore tė Efraimit, mori si konkubinė njė grua nga Betlemi i Judės.

  19:2 Kjo konkubinė kreu njė shkelje tė kurorės kundėr tij dhe e la pėr t`u kthyer nė shtėpinė e atit tė saj nė Betlem tė Judės, ku qendroi katėr muaj.

  19:3 Burri i saj u ngrit dhe shkoi te ajo pėr t`i folur zemrės sė saj dhe pėr ta kthyer nė shtėpi. Ai kishte marrė me vete shėrbėtorin e tij dhe dy gomarė. Kėshtu ajo e ēoi nė shtėpinė e atit tė saj; sa e pa, i ati i sė resė e priti tėrė gėzim.

  19:4 Vjehrri i tij, i ati i sė resė, e mbajti dhe ai qėndroi tri ditė me tė; kėshtu hėngrėn e pinė, dhe e kaluan natėn aty.

  19:5 Ditėn e katėrt u ngritėn herėt nė mėngjes dhe Leviti po bėhej gati tė nisej, por i ati i vajzės sė re i tha dhėndrit tė tij: "Ha diēka qė tė mbahesh, pastaj shkoni".

  19:6 Kėshtu u ulėn bashkė, hėngrėn dhe pinė njeri afėr tjetrit. Pastaj i ati sė resė i tha burrit tė saj: "Tė lutem, prano ta kalosh natėn kėtu, dhe zemra jote tė gėzohet".

  19:7 Ai u ngrit pėr tė ikur, por i vjehrri nguli kėmbė aq shumė sa qė ai vendosi ta kalojė natėn aty.

  19:8 Ditėn e pestė ai u ngrit herėt nė mėngjes qė tė ikte; dhe i ati i sė resė i tha: "Tė lutem, ngrohe zemrėn". Kėshtu u ndalėn deri nė pasdite dhe qė tė dy hėngrėn.

  19:9 Kur ai njeri u ngrit pėr tė ikur bashkė me konkubinėn e tij dhė shėrbėtorin e tij, i vjehrri, i ati i sė resė, i tha: "Ja, ka filluar tė erret; tė lutem kaloje natėn kėtu; shiko, dita ėshtė duke mbaruar; kaloje kėtu natėn dhe zemra jote tė gėzohet; nesėr do tė niseni herėt dhe do tė arrini nė shtėpi".

  19:10 Por ai njeri nuk deshi ta kalojė natėn aty; kėshtu u ngrit, u nis dhe arriti pėrballė Jebusit, qė ėshtė Jeruzalemi, me dy gomarėt e tij tė shaluar dhe me konkubinėn e tij.

  19:11 Kur arritėn pranė Jebusit, dita kishte kaluar tėrėsisht; shėrbėtori i tha zotit tė tij: "Eja, tė lutem, tė hyjmė nė kėtė qytet tė Jebusejve dhe ta kalojmė natėn aty".

  19:12 I zoti iu pėrgjegj: "Jo, nuk do tė hyjmė nė njė qytet tė huajsh qė nuk janė bij tė Izraelit, por do tė shkojmė deri nė Gibeah".

  19:13 Pastaj i tha shėrbėtorit tė tij: "Eja, tė arrijmė nė njė nga kėto vende dhe ta kalojmė natėn nė Gibeah ose nė Ramah".

  19:14 Kėshtu shkuan tutje dhe e vazhduan udhėtimin; dhe dielli perėndoi mbi ta pranė Gibeahut, qė ėshtė pronė e Beniaminit.

  19:15 Aty u kthyen pėr tė hyrė dhe pėr tė kaluar natėn nė Gibeah. Kėshtu Leviti hyri dhe u ndal nė sheshin e qytetit; por askush nuk i priti pėr tė kaluar natėn nė shtėpinė e tij.

  19:16 Pikėrisht nė atė kohė njė plak po kthehej nė mbrėmje nga puna e tij nė ara; ai ishte nga krahina malore e Efraimit dhe banonte si i huaj nė Gibeah, por njerėzit e vendit ishin Beniaminitė.

  19:17 Me tė ngritur sytė, pa kalimtarin nė sheshin e qytetit. Plaku i tha: "Ku po shkon dhe nga po vjen?".

  19:18 Leviti iu pėrgjegj: "Po shkojmė nga Betlemi i Judės nė drejtim tė pjesės mė tė largėt tė krahinės malore tė Efraimit. Unė jam qė andej dhe kisha vajtur nė Betlem tė Judės; tani po shkoj nė shtėpinė e Zotit, por nuk ka njeri qė tė mė presė nė shtėpinė e tij.

  19:19 Megjithatė ne kemi kashtė dhe bar pėr gomarėt tanė dhe bukė e verė pėr mua, pėr shėrbėtoren tėnde dhe pėr djalin qė ėshtė bashkė me shėrbėtorin tėnd; nuk na mungon asgjė".

  19:20 Plaku i tha: "Paqja qoftė me ty! Megjithatė mė lejo tė kujdesem pėr ēdo nevojė qė ke; por ti nuk duhet ta kalosh natėn nė shesh".

  19:21 Kėshtu e ēoi nė shtėpinė e tij dhe u dha ushqim gomarėve; udhėtarėt lanė kėmbėt, pastaj hėngrėn dhe pinė.

  19:22 Ndėrsa po kėnaqeshin, disa njerėz tė qyteti, njerėz tė kėqij rrethuan shtėpinė i ranė portės dhe i thanė tė zotit plak tė shtėpisė: "Nxirre jashtė atė njeri qė ka hyrė nė shtėpinė tėnde, sepse duam ta njohim!".

  19:23 Por i zoti i shtėpisė me tė dalė jashtė, u tha atyre: "Jo, vėllezėrit e mi, mos u sillni nė mėnyrė kaq tė keqe; ky njeri erdhi nė shtėpinė time, prandaj mos kryeni njė poshtėrsi tė tillė!.

  19:24 Ja ku janė kėtu vajza ime e virgjėr dhe konkubina e kėtij njeriu; unė do t`i nxjerr jashtė, poshtėrojini dhe bėni atė qė mendoni; por mos kryeni kundėr kėtij njeriu njė turp tė tillė!".

  19:25 Por ata njerėz nuk e dėgjuan. Atėherė ai burrė mori konkubinėn e tij dhe ua nxori atyre; ata e njohėn dhe e pėrdorėn tėrė natėn deri nė mėngjes; e lanė tė ikė vetėm kur filloi tė zbardhė dita.

  19:26 Ndaj tė gdhirė kjo grua erdhi e u rrėzua para portės sė shtėpisė tė njeriut pranė tė cilit rrinte burri i saj dhe mbeti aty deri sa u bė ditė.

  19:27 Nė mėngjes burri i saj u ngrit, hapi portėn e shtėpisė dhe doli pėr tė vazhduar udhėtimin e tij; dhe ja, konkubina e tij rrinte shtrirė te porta e shtėpisė me duart nė pragun e saj.

  19:28 Ai i tha: "Ēohu dhe eja tė shkojmė!". Por nuk mori asnjė pėrgjigje. Atėherė burri e ngarkoi mbi gomarin dhe u nisėn pėr t`u kthyer nė shtėpinė e vet.

  19:29 Me tė arritur nė shtėpi, kapi njė thikė, mori konkubinėn e tij dhe e preu, gjymtyrė pėr gjymtyrė, nė dymbėdhjetė copa, qė i shpėrndau nė gjithė territorin e Izraelit.

  19:30 Kushdo qė e pa kėtė tha: "Nuk ka ndodhur kurrė dhe nuk ėshtė parė asnjė herė njė gjė e tillė, qysh prej kohės qė bijtė e Izraelit dolėn nga vendi i Egjiptit e deri sot! Mbajeni parasysh kėtė gjė; kėshillohuni dhe flisni".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine