Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JUDGES 6

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  6:1 Bijtė e Izraelit bėnė atė qė ėshtė e keqe nė sytė e Zotit dhe Zotit i dha nė duart e Madianit shtatė vjet me radhė.

  6:2 Dora e Madianit u bė e fortė kundėr Izraelit; nga frika e Madianitėve, bijtė e Izraelit bėnė shpella nė male, si dhe guva dhe fortesa.

  6:3 Kur Izraeli mbaronte sė mbjelluri, Madianitėt bashkė me Amalekitėt dhe bijtė e lindjes niseshin kundėr tij,

  6:4 e ngrinin kampin e tyre kundėr Izraelitėve, shkatėrronin tė gjitha prodhimet e vendit deri nė Gaza dhe nuk linin nė Izrael as mjete jetese, as dhen, as lopė, as gomarė.

  6:5 Sepse niseshin me bagėtinė e tyre dhe me ēadrat e tyre, dhe arrinin tė shumtė si karkalecat; ata dhe devetė e tyre ishin tė panumėrt dhe vinin nė vend pėr ta shkatėrruar.

  6:6 Kėshtu Izraeli u katandis nė njė varfėri tė madhe pėr shkak tė Madianit, dhe bijtė e Izraelit i klithėn Zotit.

  6:7 Kur bijtė e Izraelit e thirrėn Zotin pėr shkak tė Madianit,

  6:8 Zoti u dėrgoi bijve tė Izraelit njė profet, qė u tha atyre: "Kėshtu flet Zoti, Perėndia i Izraelit: Unė ju nxora nga Egjipti dhe nga shtėpia e skllavėrisė;

  6:9 ju ēlirova nga dora e Egjiptasve dhe nga dora e tė gjithė atyre qė ju shtypnin; i dėbova para jush dhe ju dhashė vendin e tyre,

  6:10 dhe ju thashė: "Unė jam Zoti, Perėndia i juaj; mos kini frikė nga perėnditė e Amorejve nė vendin e tė cilėve banoni"; por ju nuk ma keni dėgjuar fjalėn".

  6:11 Pastaj erdhi Engjėlli i Zotit dhe u ul nėn lisin e Ofrahut, qė i pėrkiste Joashit, Abiezeritit, ndėrsa biri tij Gedeoni shtinte grurin nė njė vend tė ngushtė pėr ta shpėtuar nga Madianitėt.

  6:12 Engjėlli i Zotit iu shfaq dhe i tha: "Zoti ėshtė me ty, o luftėtar trim!".

  6:13 Gedeoni iu pėrgjegj: "Imzot, nė rast se Zoti ėshtė me ne, atėherė pse na ndodhėn tėrė kėto? Ku janė mrekullitė qė na kanė treguar etėrit tanė duke thėnė: "A nuk na nxori Zoti nga Egjipti?". Por tani Zoti na ka braktisur dhe na ka lėnė nė duart e Madianit".

  6:14 Atėherė Zoti iu drejtua atij dhe i tha: "Shko me kėtė fuqi qė ke dhe shpėtoje Izraelin nga dora e Madianit. A nuk jam unė qė po tė dėrgoj?".

  6:15 Ai iu pėrgjegj: "O Imzot, si mund ta shpėtoj Izraelin? Ja, familja ime ėshtė mė e dobėta e Manasit, dhe unė jam mė i vogli nė shtėpinė e atit tim".

  6:16 Zoti i tha: "Por unė do tė jem me ty dhe ti ke pėr t`i mundur Madianitėt sikur ata tė ishin njė njeri i vetėm".

  6:17 Atėherė Gedeoni i tha: "Nė rast se kam gjetur hirin tėnd, mė jep njė shenjė se je ti ai qė flet me mua.

  6:18 Mos u largo, pra, qė kėtej para se tė kthehem te ti, tė tė sjell blatimin e ushqimit dhe tė ta vė pėrpara". Zoti tha: "Do tė pres sa tė kthehesh ti".

  6:19 Atėherė Gedeoni hyri nė shtėpi dhe pėrgatiti njė kec dhe kuleē pa maja me njė efa miell; e vuri mishin nė njė shportė dhe lėngun nė njė kusi, ia ēoi atij nėn lisin dhe ia ofroi.

  6:20 Engjėlli i Zotit i tha: "Merre mishin dhe kuleēėt pa maja, vendosi mbi kėtė shkėmb dhe derdh mbi to lėngun e mishit". Dhe ai veproi kėshtu.

  6:21 Atėherė Engjėlli i Zotit shtriu majėn e bastunit qė kishte nė dorė dhe preku mishin dhe kuleēėt pa maja; e nga shkėmbi u ngrit njė flakė qė dogji mishin dhe kuleēet pa maja; pastaj Engjėlli i Zotit u zhduk nga sytė e tij.

  6:22 Kėshtu Gedeoni e kuptoi se kishte tė bėnte me Engjėllin e Zotit dhe tha: "Vaj medet, o Zot, o Zot! Sepse e pashė Engjėllin e Zotit sy nė sy!".

  6:23 Zoti i tha: "Paqja qoftė me ty, mos ki frikė, s`ke pėr tė vdekur!".

  6:24 Atėherė Gedeoni ndėrtoi njė altar pėr Zotin dhe e quajti "Jehovah Shalom". Ai gjendet edhe sot nė Ofrahun e Abiezeritėve.

  6:25 Po atė natė Zoti i tha: "Merr demin e atit tėnd dhe demin e dytė shtatėvjeēar, shemb altarin e Baalit qė i pėrket atit tėnd, dhe rrėzo Asherahun qė i qendron afėr;

  6:26 pastaj ndėrto njė altar pėr Zotin, Perėndinė tėnd, nė majė tė kėtij shkėmbi simbas rregullit tė caktuar; pastaj merr demin e dytė dhe ofroje si olokaust mbi lėndėn e drurit tė Asherahut qė do tė kesh rrėzuar".

  6:27 Atėherė Gedeoni mori dhjetė burra nė mes tė shėrbėtorėve tė tij dhe veproi ashtu siē i kishte thėnė Zoti; por me qenė se kishte frikė nga shtėpia e atit tė tij dhe nga njerėzit e qytetit, nė vend qė ta bėnte kėtė punė ditėn, e bėri natėn.

  6:28 Kur tė nesėrmen nė mėngjes njerėzit e qytetit u ngritėn, panė qė altari i Baalit ishte shembur, qė Asherahu qė ndodhej pranė tij ishte rrėzuar dhe qė demi i dytė ishte ofruar si olokaust mbi altarin qė ishte ndėrtuar.

  6:29 Dhe i thanė njeri tjetrit: "Kush e bėri kėtė?". Kur pastaj u informuan dhe pyetėn, atyre u thanė: "Gedeoni, bir i Joashit, e bėri kėtė".

  6:30 Atėherė njerėzit e qytetit i thanė Joashit: "Nxirr jashtė birin tėnd dhe tė dėnohet me vdekje se ka shembur altarin e Baalit dhe ka rrėzuar Asherahun qė ndodhej pranė tij".

  6:31 Joashi iu pėrgjegj tė gjithė atyre qė ishin ngritur kundėr tij: "Ju doni ta mbroni ēėshtjen e Baalit ose ta ndihmoni atė? Ai qė do tė kėrkojė tė mbrojė ēėshtjen e tij do tė vritet para mėngjesit tė ditės sė nesėrme. Nė rast se ai ėshtė zoti, le ta mbrojė vetė ēėshtjen e tij, sepse i kanė shembur altarin e tij".

  6:32 Prandaj atė ditė Gedeoni u mbiquajt Jerubaal, sepse u tha: "Le tė jetė Baali qė tė luftojė kundėr tij, sepse ai ia ka shembur atij altarin".

  6:33 Tėrė Madianitėt, Amalekitėt dhe bijtė e lindjes u mblodhėn, kaluan Jordanin dhe ngritėn kampin e tyre nė luginėn e Jizreelit.

  6:34 Por Fryma e Zotit depėrtoi te Gedeoni qė i ra borisė; dhe Abiezeritėt u thirrėn qė t`i shkonin pas.

  6:35 Ai dėrgoi lajmėtarė edhe nė tėrė Manasin, i cili u thirr gjithashtu qė t`i shkonte pas; dėrgoi lajmėtarė edhe te fiset e Asherit, tė Zabulonit dhe tė Neftalit, tė cilėt u nisėn pėr tė takuar tė tjerėt.

  6:36 Pastaj Gedeoni i tha Perėndisė: "Nė rast se ke ndėr mend ta shpėtosh Izraelin me dorėn time, siē ke thėnė,

  6:37 ja, unė do tė vė njė gėzof me lesh te lėmi: nė rast se do tė ketė vesė vetėm mbi gėzofin dhe gjithė vendi rreth e qark do tė mbetet i thatė, atėherė do tė kuptoj se ke ndėrmend ta shpėtosh Izraelin me dorėn time, ashtu si ke thėnė".

  6:38 Dhe kėshtu ndodhi. Tė nesėrmen nė mėngjes Gedeoni u ngrit herėt, shtrydhi gėzofin dhe prej tij doli njė kupė plot me ujė.

  6:39 Por Gedeoni i tha akoma Perėndisė: Mos u ndeztė zemėrimi yt kundėr meje; unė do tė flas edhe njė herė. Mė lėr ta bėj provėn edhe njė herė tjetėr vetėm. Le tė mbetet i thatė vetėm gėzofi dhe tė ketė vesė mbi tė gjithė vendin rreth e qark".

  6:40 Dhe Perėndia veproi ashtu atė natė; vetėm gėzofi mbeti i thatė, dhe pati vesė mbi tė gjithė tokėn rreth e qark.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine