Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JUDE 1

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  1:1 mėshira, paqja dhe dashuria u shumoftė nė ju.

  1:2 Shumė tė dashur, ndėrsa isha ngulmues qė t`ju shkruaja pėr shpėtimin e pėrbashkėt, ndjeva nevojėn t`ju shkruaj juve, dhe t`ju bėj thirrje tė luftoni pėr besimin, qė u qe trasmetuar shenjtorėve njė herė e pėrgjithmonė.

  1:3 Sepse depėrtuan ndėrmjet jush disa njerėz, qė qenė shėnuar qė moti pėr kėtė dėnim, tė pabesė qė e kthejnė hirin e Perėndisė tonė nė imoralitet dhe mohojnė tė vetmin Zotėri Perėndi, dhe Zotin tonė Jezu Krisht.

  1:4 Dhe dua t`ju kujtoj, ndonėse tashmė i dini gjithė kėto, se Zoti, pasi e shpėtoi popullin e tij nga vendi i Egjiptit, pastaj i shkatėrroi ata qė nuk besuan.

  1:5 Ai i ruajti me pranga tė pėrjetshme nė errėsirė pėr gjyqin e ditės sė madhe, edhe engjėjt qė nuk e ruajtėn gjendjen e tyre tė parė, po e lanė banimin e tyre,

  1:6 posi Sodoma dhe Gomora edhe qytetet pėrreth, qė u dhanė pas kurvėrimit dhe u dhanė pas ēoroditjesh seksuale, janė vėnė pėrpara si shembull, duke pėsuar ndėshkimin e njė zjarri tė pėrjetshėm;

  1:7 nė tė njėjtėn menyrė ndotin edhe kėta ėndėrrues mishin, pėrbuzin pushtetin dhe blasfemojnė kundėr dinjiteteve.

  1:8 Por kryeengjėlli Mikael, kur nė kundėrshtim me djallin debatonte pėr trupin e Moisiut, nuk guxoi tė shqiptojė njė gjykim fyes, por tha: ``Zoti tė qortoftė!``.

  1:9 Kurse kėta flasin keq pėr tė gjitha gjėrat qė nuk i dinė, dhe pėr tė gjitha gjėrat qė njohin nė menyrė natyrale, si kafshė pa arėsye, nė kėto gjėra prishin veten,

  1:10 Mjerė ata, sepse kanė marrė rrugėn e Kainit dhe u dhanė pas ēoroditjes sė Balaamit pėr fitim dhe mbaruan nė rebelim e Koreut.

  1:11 Kėta janė njolla nė agapit tuaja, kur hanė e pinė bashkė me ju pa druajtje duke kullotur veten e tyre; ata janė re pa ujė, tė shtyrė andej kėndej nga erėrat, drurė vjeshte pa fruta, dyfish tė vdekur, tė shkulur me rrėnjė,

  1:12 valė deti tė egra qė shkumbėzojnė paudhėsitė e tyre, yje tė kėputur pėr tė cilėt ėshtė ruajtur terri i errėsirės pėr gjithmon.

  1:13 Dhe pėr kėta profetizoi edhe Enoku, i shtati pas Adamit, duke thėnė: ``Ja, Zoti erdhi me mijėrat e tij tė shenjtė,

  1:14 pėr tė bėrė gjyqin kundėr tė gjithėve dhe pėr tė bindur tė gjithė tė pabesėt nė mes tyre pėr tė gjitha veprat e paudhėsisė dhe pėr tė gjitha fjalėt fyese qė mėkatarėt e pabesė folėn kundėr tij``.

  1:15 Kėta janė murmuritės, qė ankohen pėr fatin e tyre, qė ecin sipas pasioneve tė tyre; dhe goja e tyre flet fjalė krenarie dhe u bėjnė lajka njerėzve pėr dobi tė vet.

  1:16 Por ju, shumė tė dashur, mbani mend fjalėt qė ju kanė parathėnė apostujt e Zotit tonė Jezu Krisht.

  1:17 Ata ju thoshnin qė nė kohėn e fundit do tė ketė tallės qė do tė ecin sipas pasioneve tė tyre tė paudhėsisė.

  1:18 Kėta janė ata qė shkaktojnė pėrēarjet, njerėz mishor, qė s`kanė Frymėn.

  1:19 Por ju, shumė tė dashur, duke ndėrtuar veten tuaj mbi besimin tuaj shumė tė shenjtė, duke u lutur nė Frymėn e Shenjtė,

  1:20 ruhuni nė dashurinė e Perėndisė, duke pritur mėshirėn e Zotit tonė Jezu Krisht, pėr jetėn e pėrjetshme.

  1:21 Dhe kini dhemshuri pėr njėri duke pėrdorur dallim,

  1:22 por shpėtojini tė tjerėt me druajtje, duke ia rrėmbyer zjarrit, dhe duke urryer edhe rroben e ndotur nga mishi.

  1:23 Dhe atij qė mund t`ju ruajė nga ēdo rrėzim dhe t`ju nxjerrė para lavdisė sė tij tė paqortueshėm dhe me gėzim,

  1:24 tė vetmit Perėndi tė ditur, Shpėtimtarit tonė, i qoftė lavdi, madhėshti, sundim dhe pushtet, tani dhe pėrjetė. Amen.

  1:25 Zbulesa e Jezu Krishtit, qė Perėndia ia dha pėr t`u treguar shėrbėtorėve tė tij gjėrat qė duhet tė ndodhin pėr sė shpejti dhe e bėri tė ditur, duke ia dėrguar nėpėrmjet engjėllit tė tij, shėrbėtorit tė vet Gjon,

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine